×

Blair County Sports Hall of Fame inductees

1987

Inductee Presenter

Ed Flanagan Chuck Knox

Galen Hall Dave Robinson

**William Hughes Red Mihalik

*Pat Malone Tom Irwin

Mike Reid Steve Smear

Wade Schalles Bob Bubb

Guest speaker: Joe Paterno

Venue: Penn State Altoona

1988

Inductee Presenter

*Dick Conlon Billy Conn

John Ebersole Jack Ham

*Steve Lach Dick Bartholomew

**Donn Kinzle Frank Kush

**Bill Parsons Bobby Riggs

**Bob Ramazzotti Augie Donatelli

**Earl Strohm Mike Reid

Guest speaker: Paul Evans

Venue: Penn State Altoona

1989

Inductee Presenter

**Blaine Earon Leon Hart

**Jim Gehrdes Horace Ashenfelter

**Tom Irwin Tommy Henrich

*Maurice Patt Phil Rice

**Harry Temple Bob Ramazzotti

Guest speaker: Terry Bradshaw

Venue: Penn State Altoona

1990

Inductee Presenter

Brad Benson Phil Simms

**Dick Bartholomew Frank Mastrocola

Fredina Ingold Dave Peck

**Otto Kneidinger Harry Gamble

*Ward McLanahan Roy Rumbaugh

Guest speaker: Roy Firestone

Venue: Casino at Lakemont

1992

Inductee Presenter

Troy Benson Foge Fazio

**Tom Corbo Tom Corbo, Jr.

**Steve Hatfield William Minnick

Jeff Neuman Dolph Schayes

**Dave Stoop Bob Parks

Guest speaker: Bob Knight

Venue: Casino at Lakemont

1994

Inductee Presenter

**Harry Clarke Mark Raugh

**Tony Georgiana Don Hanley

**Bill Iannicelli Tom Gilburg

Johnny Moore Abe Lemons

**James “Rabbit” Ward Don Pendleton

Guest speaker: Dick Vitale

1996

Inductee Presenter

Brian Franco Fran Ganter

Negley Norton Bob Hicks

**Ray Prosperi J. Roy Rowland

Mark Raugh Don Nehlen

**Denver “Junie” Smith Neil Rudel

*Frank Smith Stan Savran

Guest speaker: Joe Theismann

Venue: Casino at Lakemont

1998

Inductee Presenter

**Jim Curry Oscar Robertson

Lisa Fubio Art Taneyhill

*Tom Healy Stan Savran

Mike Irwin Dan Radakovich

Johnny Orr Johnny Johnston

Guest speaker: Mary Lou Retton

Venue: Casino at Lakemont

2000

Inductee Presenter

Pam Webber Rebecca Lobo

Randy Allen John Swogger

**Harold Price Dean Rossi

**Jack Hopper Jim Lane

*Edward Emanuel Tony Georgiana

Guest speaker: Rick Majerus

Venue: Casino at Lakemont

2002

Inductee Presenter

Art Taneyhill Debbie Taneyhill

**Danny Napoleon Danny Napoleon

*Merle Stonebraker Stan Savran

**Angie Gioiosa Dick Gottshall

Dick Johnston Jim Lane

*Joe Martin Stan Savran

Guest speaker: Bobby Bowden

Venue: Blair County Convention Center

2004

Inductee Presenter

*Pat Fellinger John Conlon

Martin Goldberg Doug MacCurdy

Jim Merritts Don Nehlen

Bill Saller Pierce Frauenheim

Doug West Rollie Massimino

Team inductee: Cobras softball team

Guest speaker: Jim Boeheim

Venue: Blair County Convention Center

2006

Inductee Presenter

Dick Buckley Jerry Campbell

**Ralph Conrad Foge Fazio

Mike Iuzzolino Jim Baron

Tom Kerns Ron Rickens

**John Swogger Bob Sheetz

Team inductee: 1987-88 Altoona Lady Lions

Guest speaker: Greg Gumbel

Venue: Blair County Convention Center

2008

Inductee Presenter

**Ron Blazier Terry Francona

Nadine DeLeo Suzanne Yoculan

Tom Irwin Jr. Chris Elliott

Nick Leasure Dave Magarity

** Renee Riccio Kevin Gilson

Team inductee: 1957 NABF champions

Guest speaker: Hines Ward

Venue: Blair County Convention Center

2010

Inductee Presenter

Jill Brumbaugh Geno Auriemma

Wayne “Buddy” Geis Sterling Sharpe

Bill Huber Jerry Sandusky

Rick Stonebraker Tom Barker

Steve Taneyhill Brad Scott

Team inductee: 1984 Bishop Guilfoyle girls basketball team

Guest speaker: Chris Fowler

2012

Inductee Presenter

Don Appleman Galen Hall

Todd Benson Brad Benson

**Harold “Bucky” Bush Jim Lane

Candace Futrell Dan Durkin

**Allen Griffith Lt. Gen. Ed Soyster

Team inductee: 1999 Tyrone Area High School football team

Guest speaker: Ben Roethlisberger

Venue: Blair County Convention Center

2014

Inductee Presenter

Karen Gallagher Steve Parsons

Jason Kutz John Kutz

Dave Patterson Dick Gottshall

Tom Wilt John Robertson

*Len Zandy Mike Irwin

Team inductee: 1967 Bishop Guilfoyle boys basketball team

Guest speaker: James Franklin

Venue: Blair County Convention Center

2016

Inductee Presenter

Jeff Bower Dave Magarity

Thom Geishauser John Franco

Doug Hoover Marc Sheppard

Bob/Joan Lozinak Bob Jubelirer

Jennifer Shingler Art Taneyhill

Team inductee: 1958 and ’66 Williamsburg boys basketball teams

Guest speaker: Jay Bilas

Venue: Blair County Convention Center

2018

Inductee Presenter

Bill Kagarise Bill Farringer

Curtis Miller Art Taneyhill

Vince Nedimyer Oval Jaynes

Jim Restauri John “Mother” Dunn

Tracey Slogik Jennifer Shingler

Team inductee: 1962 Altoona High School football team

Guest speaker: Cael Sanderson

Venue: Blair County Convention Center

2022

Inductee Presenter

John Hayes Nick Lovrich

*John Lingenfelter Bob Frey

Eric Malone Bill Thierfelder

*Eddie Miller Tom Frank

Tawney Nardozza Frances Nee

Team inductee: 1970 Bishop Guilfoyle boys basketball team

Guest speaker: Doug Flutie

Venue: Blair County Convention Center

*­Posthumously inducted

**Passed away since induction

Scholarship winners

1988: Jennifer Dorfmeister, Altoona; Doug Rosenberry, Altoona

1989: Karen Dugan, Claysburg-Kimmel; J.J. Rusnak, Altoona

1990: Erik Klingner, Hollidaysburg; Mary Waibel, Hollidaysburg

1991: Joseph Chonko, Central; Pam Webber, Hollidaysburg

1992: Swati Agarwal, Hollidaysburg; Ed Steinbugl, Bishop Guilfoyle

1993: Steve Miller, Claysburg-Kimmel; Melissa Morrow, Tyrone

1994: Brian Krug, Bellwood-Antis; Jessica Unger, Hollidaysburg

1995: Kelly Irwin, Altoona; Bill Padamonsky, Hollidaysburg

1996: James Gerhart, Altoona; Valerie Miller, Bellwood-Antis

1997: Nichole Musselman, Claysburg-Kimmel; Bradley Wertz, Bellwood-Antis

1998: Kristyn Stopp, Altoona; Jeremy Guyer, Bellwood-Antis

1999: Erin Imler, Bellwood-Antis; Jason Shura, Bellwood-Antis

2000: Jessica Baker, Altoona; Tyler Piper, Hollidaysburg

2001: Katie Bloomquist, Central; Matt Garner, Bellwood-Antis

2002: Christina Burnett, Tyrone; Travis Lee, Williamsburg

2003: Amber DelBaggio, Tyrone; Tom Forr, Bishop Guilfoyle; Matt Stopp, Altoona

2004: Angela Greaser, Bishop Guilfoyle; Joshua Lingenfelter, Claysburg-Kimmel

2005: Megan Duffett, Hollidaysburg; Tyson Maugle, Hollidaysburg

2006: Janelle Adams, Altoona; Jared Colmer, Hollidaysburg

2007: Mary Forr, Bishop Guilfoyle; Nathanial Supp, Hollidaysburg

2008: Christine Conrad, Bishop Guilfoyle; Amanda Ottaway, Hollidaysburg; Sean Brannan, Hollidaysburg

2009: Luke Ottaway, Hollidaysburg; Rachel Rea, Bishop Guilfoyle

2010: Jared Salyards, Central; Alli Williams, Bishop Guilfoyle

2011: Sarah Kaneshiki, Hollidaysburg; Brian Leap, Bellwood-Antis

2012: Adena Delozier, Altoona; Matt Ritchey, Central

2013: Kala Brumbaugh, Claysburg-Kimmel; Seth Worthing, Bellwood-Antis

2014: Emily Nagle, Bellwood-Antis; Joel Reighard, Altoona

2015: Ana Hollen, Bellwood-Antis; Chad Luensmann, Bellwood-Antis

2016: Erika Voyzey, Tyrone; Nathan Davis, Bellwood-Antis

2017: Karson Swogger, Bellwood-Antis; Andrew Irwin, Bishop Guilfoyle

2018: Jessica Stevens, Jayvion Queen, Altoona Area High School

2019: Emily Claar, Claysburg-Kimmel; Riley D’Angelo, Bellwood-Antis; Nathaniel Fisher, Hollidaysburg

2020: Alli Campbell, Bellwood-Antis; Adam Port, Altoona

2021: Teresa Haigh, Bishop Guilfoyle; Zachary Mallon, Bellwood-Antis

2022: Bailey Garver, Claysburg-Kimmel; Parker Gregg, Central

COMMUNITY SERVICE AWARDS

1998: John Conlon

2000: Johnny Robertson

2002: Tom Stout

2004: Harry Sickler

2006: Skip Dry

2008: Miracle League of Blair County

2010: Sue Kovensky

2012: Ken Koronowski

2014: Harold “Bud” Grazier

2016: Carl Cacciotti

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD

2010: Jim Lane

2018: Jake Webb

2022: Julie Roseborough

NEWSLETTER

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)
Are you a paying subscriber to the newspaper? *
   

COMMENTS

Starting at $4.39/week.

Subscribe Today