Regional football roundup

State College 42, Mifflin County 7

STATE COLLEGE — Tommy Friberg connected with Keaton Ellis on a pair of early touchdown passes, and Dresyn Green rushed for 210 yards and a touchdown on just 13 carries as State College dominated Mifflin County in the District 6 Class 6A championship game at Memorial Field.

The Little Lions had beaten the Huskies, 35-12, in the season opener and Mifflin County came into the game winning six in a row.

Gage Schaeffer scored the Huskies’ lone touchdown on a 7-yard run just before halftime, but the game had already been decided.

Isaiah Edwards had a pair of touchdown runs for State College, which improved to 10-1.

SCORE BY QUARTERS

Mifflin County 0 7 0 0 — 7

State College 7 21 7 7 — 42

First Quarter

SC–Ellis 11 pass from Friberg (Cam Renfrew kick), 2:46.

Second Quarter

SC–Ellis 7 pass from Friberg (Renfrew kick), 10:16.

SC–Russell 15 pass from Friberg (Renfrew kick), 8:23.

SC–Edwards 20 run (Renfrew kick), 5:15.

MC–Schaeffer 7 run (Xanthopoulos kick), 1:41

Third Quarter

SC–Green 31 run (Renfrew kick), 3:13.

Fourth Quarter

SC–Edwards 3 run (Renfrew kick), 10:31.

TEAM STATISTICS MC SC

First downs 22 16

Total yards 325 361

Rushes-yards 53-216 26-260

Yards passing 109 101

Passing (comp.-att.-int.) 8-25-0 10-14-1

Punts-avg. 3-28.7 2-35.0

Fumbles-lost 0-0 0-0

Penalties-yards 9-65 8-74

INDIVIDUAL STATISTICS

RUSHING–Mifflin County, Schaeffer 24-87, Wright 9-41, Poche 12-60, Kibe 2-12, Fortson 2-6, Smink 1-4, Kenepp 1-1, Henry 1-3, Capouillez 1-2. State College, Green 13-210, Edwards 9-65, Howell 1-(minus 5), Guthoff 1-1, Friberg 2-(minus 11).

PASSING–Mifflin County, Wright 8-25-0-109. State College, Friberg 9-13-1-92, Longenecker 1-1-0-9.

RECEIVING–Mifflin County, Jackson 3-29, Henry 2-35, Jackson 1-21, Oburn 2-24. State College, Bullock 2-26, Russell 2-27, Ellis 3-27, Edwards 1-9, Dorner 1-6, Longenecker 1-6.

Clearfield 45, DuBois 14

CLEARFIELD — Quarterback Isaac Rumery ran for 93 yards and three touchdowns for Clearfield as the Bison dominated their way to a win over DuBois in the District 6-9 Class 4A semifinals.

Rumery also threw a 78-yard touchdown pass to Jake Lezzer for the first touchdown of the game 50 seconds in. He ended the night with 10 completions on 14 attempts for 195 yards.

Caleb Freeland also reeled off an 86-yard touchdown scamper to add to the Bison’s already impressive ground game total, as they ended the night with 362 yards rushing. Freeland accounted for 134 of those yards.

Clearfield will play the winner of tonight’s game between third-seeded Bradford and second seed Bellefonte in the District 6-9 Class 4A title game at a site and time to be determined.

Score by Quarters

DuBois 0 6 0 8 — 14

Clearfield 14 10 21 0 — 45

First Quarter

CL–Lezzer 78 pass from Rumery, (Hess kick), 11:10.

CL–Rumery 26 run, (Hess kick), 0:53.

Second Quarter

CL–Rumery 3 run, (Hess kick), 6:30.

D–Boyle 61 pass from Schneider, (kick failed), 5:34.

C–Hess 27 FG, 1:06.

Third Quarter

CL–Rumery 66 run, (Hess kick), 6:15.

CL–Freeland 86 run, (Hess kick), 5:33.

CL–Lezzer 9 run, (Hess kick), 0:18.

Fourth Quarter

D–Donahue 20 run, (Wilderoter pass from Schneider), 5:58.

TEAM STATISTICS D C

First downs 10 20

Rushes-yards 34-148 41-362

Comp-Att-Int 9-21-1 10-14-1

Passing Yards 120 195

Total Plays-Yards 55-268 55-557

Fumbles-Lost 1-0 3-0

Punts 3-37.3 2-30.5

Penalties-Yards 2-24 6-60

INDIVIDUAL STATISTICS

RUSHING: Clearfield, Freeland 12-134, Zattoni 13-93, Rumery 6-90, Lezzer 4-22, Plubell 4-21, Billotte 2-2. DuBois, Schneider 16-71, Donahue 4-29, Pendleton 2-26, Estrada 1-17, McCloskey 4-12, Carney 2-5, Woodrow 2-1, Castro 1-0, Henery 1-(-6).

PASSING: Clearfield, Rumery 10-14-195-1. DuBois, Schneider 9-21-120-1.

RECEIVING: Clearfield, Lynch 4-67, Graham 4-43, Lezzer 2-85. DuBois, Kot 3-18, Husted 2-7, McCluskey 2-1, Boyle 1-61, Carney 1-33.

INTERCEPTIONS: Clearfield, Freeland. DuBois, Wilderoter.

Richland 61, West Branch 7

JOHNSTOWN — Will Herring returned a kickoff 72 yards for a touchdown, but that was one of few highlights for West Branch in a season-ending loss to Richland in the District 6 Class 2A quarterfinals.

Derek Yingling rushed for 76 yards on 23 carries for the Warriors.

Zack Vogelsberger ran for three touchdowns and 130 yards on just eight carries, and Joe Hauser threw two touchdown passes for the Rams.

SCORE BY QUARTERS

West Branch 0 0 0 7 — 7

Richland 13 15 14 19 — 61

First Quarter

R–Vogelsberger 6 run (Bodenschatz kick), 6:14.

R–Gavazzoni 35 punt block, (pass failed), 1:25.

Second Quarter

R–Hauser 42 run (kick failed), 11:06.

R–Burke 56 pass from Hauser, (pass failed), 4:14.

R–Bodenschatz 24 FG, 0:57.

Third Quarter

R–Vogelsberger 41 run (Bodenschatz kick), 9:58.

R–Vogelsberger 33 run (Bodenschatz kick), 4:07.

Fourth Quarter

R–Burke 16 pass from Hauser, (Bodenschatz kick), 10:04.

WB–Herring 72 kickoff return, (Godin kick), 9:44.

R–LaRue 37 run (run failed), 4:00.

R–Wagner 26 run (run failed), 0:32.

TEAM STATISTICS WB R

First downs 7 20

Rushes-yards 28-55 29-341

Comp-Att-Int 1-19-0 8-26-0

Passing Yards 13 182

Total Plays-Yards 47-68 55-523

Fumbles-lost 2-1 2-1

Punts 6-24 1-37

Penalties-yards 1-10 3-35

INDIVIDUAL STATISTICS

RUSHING–West Branch, Yingling 23-76, Gutierrez 2-(-3), Herring 1-(-3), TEAM 1-(-4), Dale 1-(-11). Richland, Vogelsberger 8-130, Hauser 4-80, LaRue 3-62, Wagner 1-26, Mangus 7-17. Box 2-12, Stahl, 1-9, Kocsis 3-5.

PASSING–West Branch, Gutierrez 1-18-0-13; Yingling 0-1-0-0. Richland, Hauser 8-26-0-182

RECEIVING–West Branch, Cantolina 1-13. Richland, Burke 4-99, Kovachick 2-47, Kocsis 1-29, Bailey 1-7.

Northern Bedford 29, James Buchanan 7

LOYSBURG — Bentley Zimmerman caught a touchdown pass and had two interceptions to help Northern Bedford defeat James Buchanan in a regular season game.

Dalton Smith and Brady Clark added touchdown runs, and Cadin Ebersole caught a 25-yard touchdown pass from Thad Leidy, who finished 22-for-30 for 205 yards.

Cormac Houpt rushed for 127 yards on 25 carries for James Buchanan.

SCORE BY QUARTERS

James Buchanan 7 0 0 0 — 7

Northern Bedford 15 0 0 14 — 29

First Quarter

NB–Ebersole 25 pass from Leidy (States kick), 6:52.

JB–Stoner 67 pass from Wise (Pedersen kick), 5:25.

NB–Smith 2 run (Clark pass from Foor), 1:25.

Fourth Quarter

NB–Clark 7 run (States kick), 5:14.

NB–Zimmerman 13 pass from Leidy (States kick), 2:09.

TEAM STATISTICS JB NB

First downs 6 11

Yards passing 128 103

Yards rushing 99 205

Passing 5-20-2 22-31-1

Fumbles-lost 1-0 3-2

Penalties-yards 16-150 8-55

Punts-avg. 6-32.3 3-36.7

INDIVIDUAL STATISTICS

RUSHING–James Buchanan, Houpt 25-127; Wise 5-5; Stoner 2-(-4). Northern Bedford, Smith 20-55; Clark 7-47; Ebersole 4-13; Leidy 1-(-5); Fouse 1-(-7).

PASSING–James Buchanan, Wise 5-20-2-99. Northern Bedford, Leidy 22-30-1-205; Donaldson 0-1-0-0.

RECEIVING–James Buchanan, Stoner 2-79; Houpt 2-14; Line 1-6. Northern Bedford, Imler 2-50; Ebersole 3-48; Zimmerman 5-43; Clark 2-26; Donaldson 5-24; Smith 5-14.

League standings

MID-PENN

COMMONWEALTH CONF. OVER.

Harrisburg 7-0 9-1

State College 6-1 10-1

Central Dauphin 5-2 8-3

Chambersburg 4-3 7-4

Cumberland Valley 3-4 3-7

Central Dauphin East 2-5 3-7

Altoona 1-6 3-7

Carlisle 0-7 3-7

FRIDAY

Central Dauphin 42, Central York 6

Manheim Township 20, Chambersburg 17

State College 42, Mifflin County 7

SATURDAY

Hempfield at Harrisburg, 1:30

INDEPENDENT

STANDINGS W-L

Hollidaysburg 7-4

Bishop Carroll 2-8

FRIDAY

Hollidaysburg 38, Brashear 7

MOUNTAIN LEAGUE

STANDINGS LEA. OVER.

Clearfield 7-0 11-0

Bellefonte 5-2 8-2

Bald Eagle Area 5-2 9-2

Penns Valley 5-2 7-3

Huntingdon 3-4 5-6

Tyrone 2-5 4-6

Central 1-6 3-7

Philipsburg-Osceola 0-7 1-9

FRIDAY

Bald Eagle Area 47, Huntingdon 27

Clearfield 45, DuBois 14

SATURDAY

Bradford vs. Bellefonte, 5

Southern Huntingdon at Penns Valley

LAUREL HIGHLANDS CONFERENCE

STANDINGS LEA. OVER.

Richland 10-0 11-0

Chestnut Ridge 8-2 9-2

Forest Hills 8-2 8-2

Bishop Guilfoyle 7-3 7-3

Westmont Hilltop 6-4 6-4

Bedford 5-5 5-5

Cambria Heights 4-6 4-6

Penn Cambria 4-6 4-6

Somerset 4-6 4-6

Bishop McCort 3-7 3-8

Central Cambria 1-9 1-9

Johnstown 0-10 0-10

FRIDAY

Chestnut Ridge 49, Berlin Brothersvalley 7

Homer-Center 21, Bishop McCort 0

Richland 61, West Branch 7

SATURDAY

Somerset vs. Westinghouse, at Pittsburgh’s Cupples Stadium, 2

Westmont Hilltop at Forest Hills, at Richland H.S., 7

INTER-COUNTY CONFERENCE

STANDINGS LEG. OVER.

Bellwood-Antis 9-0 9-1

Juniata Valley 8-1 8-2

Tussey Mountain 7-2 8-2

Everett 6-3 7-3

Southern Huntingdon 6-3 7-3

Claysburg-Kimmel 6-3 6-4

West Branch 4-5 5-6

Northern Bedford 4-5 5-6

Moshannon Valley 2-7 2-8

Mount Union 2-7 2-8

Glendale 0-9 1-9

Williamsburg 0-9 0-10

FRIDAY

Northern Bedford 29, James Buchanan 7

Richland 61, West Branch 7

SATURDAY

Conemaugh Township at Tussey Mountain, 6

Conemaugh Valley at Claysburg-Kimmel

Meyersdale at Everett

Southern Huntingdon at Penns Valley

West Shamokin at Bellwood-Antis

WESTPAC

STANDINGS CONF. OVER.

Shade 9-0 10-1

Portage 7-2 7-3

Conemaugh Township 7-2 7-3

Meyersdale 5-4 5-5

Windber 5-4 5-6

Conemaugh Valley 4-5 4-6

Berlin Brothersvalley 4-5 4-7

Blacklick Valley 3-6 3-7

Ferndale 1-8 1-9

North Star 0-9 0-10

FRIDAY

Chestnut Ridge 49, Berlin Brothersvalley 7

Shade 44, Windber 8

SATURDAY

Conemaugh Township at Tussey Mountain, 6

Conemaugh Valley at Claysburg-Kimmel

Meyersdale at Everett

HERITAGE CONFERENCE

STANDINGS CONF. OVER.

Ligonier Valley 9-0 11-0

Northern Cambria 7-2 8-2

United 5-4 7-4

Homer-Center 5-4 7-4

West Shamokin 5-4 6-4

Penns Manor 4-5 5-5

Marion Center 4-5 5-6

Saltsburg 3-6 4-6

Purchase Line 2-7 3-8

Blairsville 1-8 2-8

FRIDAY

Homer-Center 21, Bishop McCort 0

Ligonier Valley 41, Marion Center 0

United 14, Purchase Line 6, OT

SATURDAY

Saltsburg at Penns Manor

West Shamokin at Bellwood-Antis

OTHERS

STANDINGS OVER.

Curwensville 7-4

Mifflin County 6-5

DuBois 4-7

Williamsport 4-7

Indiana 3-7

Juniata 3-7

Punxsutawney 2-8

Central Mountain 1-9

FRIDAY

Clearfield 45, DuBois 14

Curwensville 26, Elk County Catholic 0

Hazleton 47, Williamsport 13

State College 42, Mifflin County 7

All games at 7 p.m. unless otherwise noted.

State scores

Erie Cathedral Prep 42, Fort Leboeuf 12

Jeannette 18, Monessen 14

Penn Charter 27, Episcopal Academy 23

Rochester 52, West Greene 14

Eastern Conference Championship

Division 1A/2A

Minersville 30, Montgomery 29

Division 3A

Palisades 38, Schuylkill Valley 0

Division 4A

Nanticoke Area 14, Hamburg 6

Division 5A/6A

Daniel Boone 28, Owen J Roberts 20

PIAA Class 1A

District 2

Lackawanna Trail 29, Old Forge 12

District 3/12

Halifax 37, Fairfield 6

District 4

Canton 29, South Williamsport 7

Muncy 19, Sayre Area 7

District 7

Clairton 27, California 17

Our Lady Of Sacred Heart 60, Imani Christian Academy 6

District 9

Clarion-Limestone 48, Otto-Eldred 18

Coudersport 52, Redbank Valley 7

Smethport 28, Union/AC Valley(FB) 0

District 10

Farrell 62, Reynolds 6

West Middlesex 34, Union City 14

District 11

Tri-Valley 14, Pottsville Nativity 0

PIAA Class 2A

District 2

Dunmore 55, Carbondale 8

District 3

York Catholic 21, Steelton-Highspire 0

District 4

Mount Carmel 41, Towanda 6

North Penn-Mansfield 16, Bloomsburg 6

Southern Columbia 55, Line Mountain 0

Troy 38, Wellsboro 32

District 7

Burgettstown 33, East Allegheny 10

Charleroi 35, Elwood City Riverside 21

Freedom 24, Avonworth 21

Mohawk 48, Seton-LaSalle 0

Shady Side Academy 22, Serra Catholic 20

South Side 36, McGuffey 27

Steel Valley 49, Bethlehem Center 0

Washington 54, New Brighton 20

District 9

Moniteau 20, Clarion 14

District 10

Sharpsville 55, Northwestern 6

Wilmington 44, Greenville 13

PIAA Class 3A

District 2

Lakeland 6, Lake-Lehman 3, OT

Western Wayne 50, Wilkes-Barre Meyers 6

Wyoming Area 44, Hanover Area 0

District 3

Bermudian Springs 14, Annville-Cleona 7

District 7

Aliquippa 40, Freeport 17

Beaver Falls 33, Elizabeth Forward 14

Derry 46, Central Valley 0

Pittsburgh North Catholic 31, Quaker Valley 24

District 11

North Schuylkill 16, Jim Thorpe 7

PIAA Class 4A

District 1

Pottsgrove 14, Bishop Shanahan 13

Pottstown 28, Springfield Montco 13

District 2

Berwick 42, Pittston Area 0

Dallas 23, Honesdale 16

Valley View 44, Abington Heights 13

West Scranton 31, North Pocono 27

District 3

Lampeter-Strasburg 37, ELCO 0

West Perry 33, West York 22

District 4

Jersey Shore 52, Columbia-Montour 0

Selinsgrove 21, Midd-West 9

District 7

Belle Vernon 49, Beaver Area 11

Blackhawk 23, West Mifflin 21

South Fayette 42, Greensburg Salem 6

Thomas Jefferson 49, New Castle 16

District 12

Imhotep Charter 32, Latin Charter 0

PIAA Class 5A

District 1

Academy Park 20, Strath Haven 19

Cheltenham 28, West Chester East 21

Interboro 33, Upper Merion 22

Penn Wood 40, Kennett 6

Radnor 27, Marple Newtown 25

Unionville 9, Springfield Delco 0

Upper Dublin 41, Phoenixville 12

West Chester Rustin 28, Oxford 0

District 2/11

East Stroudsburg South 32, Pocono Mountain East 15

Wallenpaupack 28, Southern Lehigh 10

District 3

Cedar Cliff 50, Exeter 6

Governor Mifflin 30, Elizabethtown 0

Shippensburg 6, Northeastern 0

Solanco 49, Waynesboro 0

Warwick 64, Palmyra 0

York 42, Northern York 7

District 6/8/10

Oil City 14, General McLane 12

District 7

Franklin Regional 56, Bethel Park 28

Gateway 63, Kiski Area 7

McKeesport 13, Upper St. Clair 7

Penn Hills 55, Greater Latrobe 7

Penn-Trafford 42, North Hills 7

Peters Township 35, Armstrong 7

West Allegheny 37, Shaler 0

Woodland Hills 14, Mars 0

District 12

Gratz 20, Mastery Charter North 14

Martin Luther King 16, Frankford 6

PIAA Class 6A

District 1

Coatesville 48, Central Bucks East 10

Downingtown East 39, Spring-Ford 12

Downingtown West 42, Upper Darby 20

Harry S. Truman 27, Council Rock South 12

Neshaminy 35, Haverford 7

North Penn 26, Ridley 14

Quakertown 26, Perkiomen Valley 14

District 2

Delaware Valley 26, Scranton 0

District 3

Central Dauphin 49, Central York 21

Manheim Township 20, Chambersburg 17

West Lawn Wilson 36, Red Lion 0

District 7

Mount Lebanon 38, Canon-McMillan 31

Seneca Valley 15, Pittsburgh Central Catholic 14

District 11

Bethlehem Freedom 14, Bethlehem Liberty 7

Easton 39, Northampton 19

Parkland 35, Stroudsburg 0

District 12

LaSalle 49, Father Judge 22

Philadelphia Central 23, South Philadelphia 6

Philadelphia Northeast 49, Abraham Lincoln 14

St. Joseph’s Prep 38, Philadelphia Roman Catholic 0

COMMENTS