×

2022 Mirror boys track all-stars

FIRST TEAM

Jake Adams, sr., Altoona: First-team Mirror all-star as a junior. … Top distance (23-9) in Mirror’s Track Honor Roll in the long jump. That distance tied Brady Gehret’s school record. … PIAA silver medalist in the long jump with a distance of 22-2.75. … Won District 6 Class 3A championship in long jump. … Finished third at Penn Relays against competition from around the world in the long jump. … Won a bronze medal in long jump as a junior. … Won the long and triple jumps and was part of the third-place 400-meter relay team at the Shippensburg Invitational to help Altoona win the team title. … Outstanding performer at Altoona Mountain Lion Classic after winning the long jump with a leap of 23 feet.

Caden DeLattre, so., Hollidaysburg: Top distance (45-9.25) in Mirror’s Track Honor Roll in the triple jump. … Won the District 6 Class 3A triple jump title. … Captured a sixth-place medal at the PIAA meet with his best triple jump of the season and broke his own Hollidaysburg record in the process. … Mountain League all-star for performance in triple jump. … Won Mountain League titles in long and triple jump.

Mason Detterline, sr., Northern Bedford: First-team Mirror all-star as a junior. … Top jump (6-3) in Mirror’s Track Honor Roll in the high jump. … Captured the District 5 Class 2A triple jump championship and finished 14th at the PIAA meet. … Won the triple jump and the high jump at the Northern Bedford Invitational. … Named Outstanding Jumper at Inter-County Conference meet after winning the high jump and long jump. He finished second in the triple jump.

Ty Friedenberger, sr., Altoona: Second-team Mirror all-star as a junior. … Top time (22.57) in Mirror’s Track Honor Roll in the 200 dash and second in the 100 dash (11.09). … Won the District 6 Class 3A 100 dash title with a time of 11.3. … Finished second in the long jump, third in the triple jump and was part of the third-place 400 relay team at the Shippensburg Invitational to help Altoona win the team championship. … Won 100 dash at Altoona Mountain Lion Classic.

Aiden Lechleitner, jr., Central Cambria: Top time (1:59.05) in Mirror’s Track Honor Roll in the 800 run. … Edged teammate Cody Roberts to win District 6 Class 2A 800 run championship. … Member of 1600 relay team at the PIAA meet that won a fifth-place medal. … Anchor of District 6 champion 3200 relay team. … Won the 800 run at Bellwood-Antis Invitational in 2:00.23.

Nathan Lutz, so., Altoona: Top clearance (14-1) in Mirror’s Track Honor Roll in the pole vault. … Cleared 13-9 at District 6 Class 3A championship to finish as the runner-up. … Finished as runner-up at Altoona Igloo event in pole vault. … Placed third in the pole vault at the Shippensburg Invitational to help Altoona claim the team championship.

Sean Mallon, sr., Bellwood-Antis: Won the District 6 Class 2A 400 dash title with a time of 51.66, which was second on the Mirror’s Track Honor Roll for the event this season. … Topped teammate Cooper Keen to win 400 dash in both the Bellwood-Antis Invitational and the ICC meet. … Member of third-place 1600 relay team at District 6 meet that qualified for states.

Carter McDermott, so., Penn Cambria: Set the Laurel Highlands Athletic Conference long jump meet record with a leap of 22 feet, 10.5 inches, won the triple jump and was part of Penn Cambria’s first-place 1,600-meter relay team. … Set long jump record at Northern Bedford Invitational and helped 1600 relay team do the same at the event. … Won District 6 Class 2A long jump title and finished third in triple jump to qualify for states. … Won an eighth-place medal at states in the long jump. … Helped Penn Cambria win a fourth-place medal in the 1600 relay at the PIAA meet.

Jameson O’Brien, sr., Central Cambria: Top time (11.05) in the Mirror’s Track Honor Roll in the 100 dash. … Qualified for the PIAA Class 2A 100 and 200 dashes by finishing third in both at the District 6 meet. … Part of Central Cambria’s 400 relay team that won a District 6 Class 2A championship. … Helped Red Devils win team championship at District 6 meet. … Won a fifth-place medal at the PIAA meet as part of Central Cambria’s 1600 relay team, which finished as the runner-up at the District 6 meet to qualify.

Cody Roberts, jr., Central Cambria: Helped Central Cambria win a PIAA fifth-place medal in the 1600 relay and was part of runner-up team at District 6 meet. … Member of District 6 champion 3200 relay team. … Finished as the runner-up to teammate Aiden Lechleitner in 800 run at District 6 meet with second-best Mirror Track Honor Roll time of 1:59.09. … Helped Red Devils win District 6 team championship.

Hunter Shawley, sr., Bellwood-Antis: First-team Mirror all-star as a junior. … Top time (39.85) in the Mirror’s Track Honor Roll in the 300 hurdles and was second in the 110 hurdles. … Won the District 6 Class 2A 300 hurdles championship. … Won the 300 hurdles at the Bellwood-Antis Invitational. … Placed seventh to earn a PIAA medal for the second year in a row in Shippensburg in the 300 hurdles. … Won both the 110 and 300 hurdles at the ICC meet to help Bellwood-Antis win the team title. … Part of Bellwood’s third-place 1600 relay team at District 6 meet that qualified for states.

Josh Stolarski, so., Penn Cambria: Top time (51.5) in Mirror’s Track Honor Roll in the 400 dash. … Runner-up in District 6 Class 2A 400 dash to qualify for the PIAA meet. … Helped Penn Cambria win a fourth-place medal as part of the 1600 relay team at the PIAA meet. … Part of the Panthers’ District 6 champion 1600 relay team. … Also a member of runner-up Penn Cambria 3200 relay team at the District 6 meet that qualified for states. … Won the 400 dash at the Northern Bedford Invitational.

Ethan Stroup, sr., Altoona: First-team Mirror all-star as a junior. … Had the top distance in all three throws in the Mirror’s Track Honor Roll (shot put, 56-6.5; discus, 159-11; javelin, 180-4). … Won a fifth-place medal in the shot put at the PIAA meet with a throw of 53 feet. … Also won the shot put at the District 6 Class 3A meet and met the state qualifying standard in the discus and javelin in runner-up performances that qualified him for the state meet. … Won the javelin, finished second in the shot put and fourth in the discus at the Shippensburg Invitational to help Altoona win the team title. … Won javelin at Altoona Mountain Lion Classic.

Jonathan Wess, jr., Central Cambria: Top time (15.05) in Mirror’s Track Honor Roll in the 110 hurdles. … Won the District 6 Class 2A 110 hurdles championship. … Finished 11th in the PIAA 2A 110 hurdles preliminary competition, barely missing out on the finals. … Won the LHAC 110 hurdles championship. … Captured the 110 hurdles title at the Bellwood-Antis Invitational.

SECOND TEAM

Branson Adams, fr., Altoona

Dylan Andrews, jr., Bellwood-Antis

Owen Bender, so., Hollidaysburg

Gage Ebersole, sr., Altoona

Braeden Ferguson, sr., Altoona

Vincent Franco, sr., Hollidaysburg

R.J. Gates, sr., Northern Bedford

Ben Grata, sr., Central Cambria

Keegan Gwinn, sr., Tyrone

Aidan Kelley, sr., Altoona

Andre Marinak, jr., Penn Cambria

Trenten Murphy, sr., Penn Cambria

Kade Rhule, jr., Central

Will Westrick, sr., Central Cambria

NEWSLETTER

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)
Are you a paying subscriber to the newspaper? *
   

COMMENTS

Starting at $4.39/week.

Subscribe Today