×

Bearcats, Lady Eagles earn wins

H.S. Digest

HUNTINGDON — The Huntingdon boys are 8-2 after a 100-46 win over Tyrone on Monday in high school swimming action.

Huntingdon received two wins each from Colby Grubb and Nick Buckley.

Grubb won the 100-yard freestyle and 200 IM, while Buckley took the 50 freestyle and 500 freestyle.

On the girls side, Madison Coleman led a balanced attack with two wins in Tyrone’s 106-64 victory over the Lady Bearcats, who dropped to 5-5.

Coleman won the 50 freestyle and 100 freestyle.

BOYS

HUNTINGDON 100, TYRONE 46

200 medley relay: 1, Huntingdon (Cummings, Tanner, Buckley, Edwards), 1:56.45; 2, Huntingdon, 2:36.98; 200 freestyle: 1, Lenze, T, 2:08.93; 2, Tanner, H, 2:12.38; 3, Clark, H, 2:34.98. 200 IM: 1, Grubb, H, 2:29.88; 2, Edwards, H, 2:39.17; 3, Kelsey, H, 3:04.40; 50 freestyle: 1, Buckley, H, 22.25; 2, Gregg, T, 27.53; 3, Raabe, T, 27.83. 100 butterfly: 1, Cummings, H, 1:10.68; 2, McCracken, T, 1:24.17; 3, Kelsey, H, 1:37.35. 100 freestyle: 1, Grubb, H, 55.98; 2, Gregg, T, 1:00.26; 3, Cunningham, H, 1:02.93. 500 freestyle: 1, Buckley, H, 5:36.21; 2, Clark, H, 6:56.56; 3, Varner, H, 7:26.58. 200 free relay: 1, Tyrone (Raabe, McCracken, Lenze, Gregg) 1:49.75; 2, Huntingdon, 1:53.86; 3, Huntingdon, 1:54.14. 100 backstroke: 1, Goodman, H, 1;31.27; 2, House, H, 1:44.16. 100 breaststroke: 1, Lenze, T, 1:11.86; 2, Edwards, H, 1:15.35; 3, Tanner, H, 1:17.15. 400 free relay: 1, Tyrone (Raabe, McCracken, Lenze, Gregg), 4:12.87; 2, Huntingdon, 4:598.03.

GIRLS

TYRONE 106, HUNTINGDON 64

200 medley relay: 1,Tyrone (McConnell, Decker, Hoover, Coleman), 2:01.10; 2, Huntingdon, 2:07.80; 3, Tyrone, 2:18.85. 200 freestyle: 1, Reese, T, 2:21.53; 2, McClain, H, 2:26.35; 3, Hoover, T, 2:26.97. 200 IM: 1, Hoover, T, 2:30.45; 2, Woodward, H, 2:34.33; 3, S. Houck, H, 2:36.50. 50 freestyle: 1, Coleman, T, 26.26; 2, Zauzig, H, 28.57; 3, Baran, T, 28.80. 100 butterfly: 1, McConnell, T, 1:12.32; 2, J. Houck, H, 1:17.00; 3, Zauzig, H, 1:20.31. 100 freestyle: 1, Coleman, T, 58.30; 2, Decker, T, 1:02.30; 3, Friday, T, 1:07.97. 500 freestyle: 1, S. Houck, H, 6:17.53; 2, Hoover, T, 6:47.55; 3, Manna, T, 7:06.75. 200 free relay: 1, Tyrone (Coleman, Decker, Hoover, McConnell) 1:51.22; 2, Huntingdon, 2:08.15; 3, Tyrone, 2:15.35. 100 backstroke: 1, Decker, T, 1:06.61; 2, Woodward, H, 1:08.35; 3, Baran, T, 1:10.83. 100 breaststroke: 1, J. Houck, H, 1:16.13; 2, McConnell, T, 1:16.39; 3, Hoover, T, 1:17.25. 400 free relay: 1, Huntingdon (S. Houck, Zauzig, Staley, Woodward), 4:23.49; 2, Tyrone, 4:25.53 ; 3, Tyrone, 5:06.51 .

Records: Huntingdon boys (8-2); girls (5-5).

Northern Cambria swept

NORTHERN CAMBRIA — The Westmont Hilltop boys beat Northern Cambria, 96-57, and the girls also won, 122-45, in high school swimming.

The Lady Colts’ Rayna Buza won the 100-yard breaststroke.

BOYS

WESTMONT HILLTOP 96, NORTHERN CAMBRIA 57

200 medley relay: 1, Westmont Hilltop (Miller, Innis, Long, O’Stafy), 1:56.06; 2, Northern Cambria (Krug, Paronish, Pavelko, McCall), 2:08.29; 3, Westmont Hilltop (Boyd, Glessner, Rutledge, Connor), 2:14.21. 200 freestyle: 1 L. Miller, WH, 2:16.32; 2, Bassett, NC, 2:30.35; 3, Costic, WH, 2:30.82. 200 IM: Innis, WH, 2:24.3; 2, Paronish, NC, 2:33.06; 3, Miller, NC, 2:48.2. 50 freestyle: 1, Conner, WH, :28.52; 2, McCall, NC, :30.17; 3, Bassett, NC, :31.7. 100 butterfly: 1, Long, WH, :57.7; 2, Pavelko, NC, 1:14.5;. 100 freestyle: 1, O’Stafy, WH, 57.77; 2, Glessner, WH, 1:00.21; 3, Miller, NC, 1:00.35. 500 freestyle: 1, Innis, WH, 5:56.95; 2, Pavelko, NC, 7:25.4; 3, Costic, WH, 7:38.87. 200 free relay: 1, Westmont Hilltop (Rutledge, Boyd, Connor, Glessner), 1:54; 2, 3,. 100 backstroke: 1, Miller, WH, 1:07.5; 2, Rutledge, WH, 1:15.83; 3, Krug, NC, 1:19.6. 100 breaststroke: 1, Long, WH, 1:08.22; 2, Paronish, NC, 1:13.57; 3, Glessner, WH, 1:24.92. 400 free relay: 1, Westmont Hilltop (O’Stafy, Long, Miller, Innis), 3:54.22; 2 Northern Cambria (Miller, Pavelko, McCall, Paronish), 4:23.64, ; 3, Northern Cambria (Bassett, Stafford, Janosko, Krug), 4:59.37

GIRLS

WESTMONT HILLTOP 122, NORTHERN CAMBRIA 45

200 medley relay: 1, Westmont Hilltop (Mock, Rutledge, Cush, Innis), 2:11.73; 2, Northern Cambria (T.Onkst, M.Onkst, Buza, Sheredy), 2:23.78; 3,. Westmont Hilltop (Rose, Angeletti, Magdelinic, Dorian), 2:31.86. 200 freestyle: 1, Dill, WH, 2:29.78; 2, Ursua, WH, 2:33.3; 3, Schrum, WH, 2:53.5. 200 IM: 1, Kush, WH, 2:51.09; 2, Buza, NC, 2:55.2; 3, Magdelinic, WH, 2:56.09. 50 freestyle: 1, Innis, WH, :.27.15; 2, M.Onkst, NC, :30.17; 3, Nibert, WH, :31.35. 100 butterfly: 1, Mock, WH, 1:10.05; 2, Kush, WH, 1:22.12; 3, Stafford, NC, 1:38.86. 100 freestyle: 1, Nibert, WH, 1:09.87; 2, Cook, WH, 1:10.48; 3, Ursua, WH, 1.11.65. 500 freestyle: 1, Dill, WH, 6:44.78; 2, Dixon, WH, 7:26.09; 3, Oswalt, WH, 7:40.93. 200 free relay: 1, Westmont Hilltop (Schrum, Nibert, Kush, Oswalt), 2:06.8; 2, Westmont Hilltop (Cook Dorian, Ursua, Dill), 2:10.85; 3, Northern Cambria (Moriconi, McCracken, Hassen, Boring), 2:17.8. 100 backstroke: 1, Magdelinic, WH, 1:18.4; 2, T.Onkst, NC, 1:22.53; 3, Rose, WH. 1:25.75. 100 breaststroke: 1, Buza, NC, 1:26.17, 2, Rutledge, WH, 1:26.18; 3, M. Onkst, NC, 1:38.58. 400 free relay: 1, Westmont Hilltop (Cook, Oswalt, Ursua, Dill), 4:54.06; 2, Westmont Hilltop (Dixon, Magdelinic, Dorian, Rutledge), 5:06.72; 3, Northern Cambria (Hassen, T. Onkst, Buza, M.Onkst), 5:26.82

Records: Northern Cambria boys (1-4), girls (0-5).

DuBois tops Altoona

DuBois collected six falls in beating Altoona, 42-31, in high school wrestling at the AAHS Fieldhouse.

Matt Sarbo and Colin Allmond recorded falls for the Mountain Lions, Damion Finnegan had a major decision, and Adam Zerbee won by decision.

120: Kam Stevenson (D) over Caleb Fasick (A) (Fall 1:43) 126: Damion Finnegan (A) over Cadin Delaney (D) (MD 14-3) 132: Trenton Donahue (D) over George Boutiller (A) (Fall 1:37) 138: Matthew Sarbo (A) over Chandler Ho (D) (Fall 1:01) 145: Austin Mitchell (D) over Aaron Corothers (A) (Fall 0:49) 152: Adam Zerbee (A) over Ryan Gildersleeve (D) (Dec 1-0) 160: Gauge Gulvas (D) over Andrew Beach (A) (Fall 1:29).

170: Ed Scott (D) over Alex Yost (A) (Fall 1:03) 182: Colin Allmond (A) over Ryan White (D) (Fall 3:34) 195: Josh Keirn (A) over (D) (For.) 220: Raymond Boose (A) over (D) (For.) 285: Alex O’Harah (D) over Trevor Manley (A) (Fall 4:27) 106: Gage Sonnie (D) over Eli Wisor (A) (Dec 7-0) 113: Gage Sonnie (D) over Jordan Carlucci (A) (Dec 7-0).

NEWSLETTER

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)
   

COMMENTS