Regional roundup
Clearfield 49
Bellefonte 21
DUBOIS– Brett Zattoni rumbled into the end zone for two scores to give the Bison and early 14-0 lead that set the tone for the remainder of the game as Zattoni ran for 136 yards on 16 carries an Clearfield claimed the District 6-9 Class 4A championship with a win over Bellefonte Friday night at E.J. Mansell Stadium.
Zattoni was aided in part by Caleb Freeland, who scored on runs of 6 and 31 yards and totaled 107 yards on 11 total carries. Clearfield quarterback and Penn State verbal commit Isaac Rumery was 6-of-9 for 129 yards passing and also ran for a touchdown.
Bellefonte’s Kyle Myers ran for 156 yards on 29 carries and completed 2-of-9 passes, including a 14-yard touchdown in the second quarter to Noah Badger.
Clearfield will play District 8-10 subregional winner Cathedral Prep, which won 52-8 over University Prep Friday night, at a site and time to be determined.
SCORE BY QUARTERS
Bellefonte 0 14 0 7 — 21
Clearfield 21 21 7 0 — 49
First Quarter
CL–Zattoni 19 run (Hess kick), 7:57.
CL–Zattoni 8 run (Hess kick), 4:35.
L–Freeland 6 run (Hess kick), 2:34.
Second Quarter
B–Badger 14 pass from Myers (Persiko kick), 9:59.
CL–Rumery 6 run (Hess kick), 8:28.
CL–Freeland 31 run (Lynch pass from Rumery), 5:06.
B–Myers 1 run (Persiko kick), 2:41.
CL–Rumery 1 run (Hess kick), 0:59.
Third Quarter
CL–Freeland 20 run (Hess kick), 0:35.
Fourth Quarter
B–Grey 9 run (Persiko kick), 1:24.
TEAM STATISTICS B CL
First downs 15 21
Total yards 228 438
Rushes-yards 43-202 41-309
Yards passing 26 129
Passing (comp.-att.-int.) 2-9-0 6-9-0
Punts-avg. 4-26.5 0-0
Fumbles-lost 1-1 0-0
Penalties-yards 2-19 2-14
INDIVIDUAL STATISTICS
RUSHING–Bellefonte, Myers 29-156, Grey 12-49, Lehman -(-1), Smith 1-(-2). Clearfield, Zattoni 16-136, Freeland 11-107, Rumery 7-50, Lynch 1-10, Plubell -9, Lezzer 2-(-3).
PASSING–Bellefonte, Myers 2-9-1-26. Clearfield, Rumery 6-9-0-129.
RECEIVING–Bellefonte, Badger 1-14, Catalano 1-12. Clearfield, Lezzer 81, Lynch 2-48.
State College 55
McDowell 20
LORETTO — After McDowell rallied from down 20-0 to pull within a touchdown, Isaiah Edwards took the ensuing kickoff return 85 yards to the house, and scored on a 1-yard run in the third quarter to swing the momentum of the game further back in the Little Lions’ favor as State College won the District 6-10 Class 6A subregional with a win over McDowell.
Cohen Russell followed with a 50-yard scamper for a touchdown on his only carry of the day. Little Lion quarterback Tommy Friberg was 11-of-15 for 194 yards and an 11-yard touchdown to Penn State commit Keaton Ellis, who caught four passes for 78 yards. Russell led State College with 90 yards receiving on four completions.
State College awaits the winner of today’s Delaware Valley-Hazleton Area District 2-4 subregional matchup.
SCORE BY QUARTERS
McDowell 6 7 7 0 — 20
State College 20 7 21 7 — 55
First Quarter
SC–Green 6 run (Renfrew kick), 10:36.
SC–Green 5 run (kick failed), 4:55.
SC–Ellis 11 pass from Friberg (Renfrew kick), 2:55.
M–Sorenson 20 pass from Juchno (kick failed), 1:49.
Second Quarter
M–Lopez 22 run (McLaughlin kick), 3:33.
SC–Edwards 85 kickoff return (Renfrew kick), 3:18.
Third Quarter
SC–Edwards 1 run (Renfrew kick), 4:55.
SC–Russell 50 run (Renfrew kick), 2:58.
M–Beneski 55 pass from Juchno (McLaughlin kick), :48.
SC–Dorner 80 run (Renfrew kick), :23.
Fourth Quarter
SC–Edwards 27 run (Renfrew kick), 4:55.
TEAM STATISTICS M SC
First downs 24 24
Total yards 469 505
Rushes-yards 49-318 27-311
Yards passing 151 194
Passing (comp.-att.-int.) 11-29-0 11-15-0
Punts-avg. 2-13.0 0-0.0
Fumbles-lost 1-0 2-1
Penalties-yards 6-62 7-74
INDIVIDUAL STATISTICS
RUSHING–McDowell, Lopez 32-234, Juchno 8-46, Ferraro 8-43, Beraducci 1-2, TEAM 1-(-7). State College, Green 16-80, Edwards 5-53, Dorner 6-117, Ellis 1-20, Russell 1-50, Friberg 1-4, Manyak 1-(-11), TEAM 2-(-2).
PASSING–McDowell, Juchno 11-29-0-151. State College, Friberg 11-15-0-194, Dorner 0-0-0-0.
RECEIVING–McDowell, Sorenson 4-36, Lopez 2-13, Edmiston 1-7, Beneski 4-95. State College, Russell 4-90, Ellis 4-78, Dorner 1-10, Green 1-11, Edwards 1-5.
Richland 59
Penns Valley 7
JOHNSTOWN — Top-seeded Richland moved into the District 6 Class 2A championship game with a rout of visiting Penns Valley.
Joe Hauser threw five touchdown passes for the 12-0 Rams, including three to Trevor Tustin. He also connected on scores with Griffin Larue and Koby Bailey.
Zack Vogelsberger ran in two scores, Kellan Stahl scored on a 63-yard run, and Tim Bodenschatz kicked a field goal.
Penns Valley, which finished 8-4, scored on a 97-yard pass from Aaron Tobias to Ryan Ripka.
Richland will next play the winner of tonight’s other semifinal, Bellwood-Antis vs. Ligonier Valley.
SCORE BY QUARTERS
Penns Valley 0 7 0 0 — 7
Richland 14 19 11 15 — 59
League standings
MID-PENN
COMMONWEALTH CONF. OVER.
Harrisburg 7-0 10-1
State College 6-1 11-1
Central Dauphin 5-2 9-3
Chambersburg 4-3 7-4
Cumberland Valley 3-4 3-7
Central Dauphin East 2-5 3-7
Altoona 1-6 3-7
Carlisle 0-7 3-7
FRIDAY
Central Dauphin 27, Manheim Township 0
State College 55, McDowell 20
SATURDAY
Wilson West Lawn at Harrisburg, 1
INDEPENDENT
STANDINGS W-L
Hollidaysburg 8-4
Bishop Carroll 2-8
FRIDAY
Hollidaysburg 33, Oil City 22
MOUNTAIN LEAGUE
STANDINGS LEA. OVER.
Clearfield 7-0 12-0
Bellefonte 5-2 9-3
Bald Eagle Area 5-2 10-2
Penns Valley 5-2 8-4
Huntingdon 3-4 5-6
Tyrone 2-5 4-6
Central 1-6 3-7
Philipsburg-Osceola 0-7 1-9
FRIDAY
Bald Eagle Area 21, Forest Hills 16
Clearfield 49, Bellefonte 21
Richland 59, Penns Valley 7
LAUREL HIGHLANDS CONFERENCE
STANDINGS LEA. OVER.
Richland 10-0 12-0
Chestnut Ridge 8-2 10-2
Forest Hills 8-2 9-3
Bishop Guilfoyle 7-3 7-3
Westmont Hilltop 6-4 6-5
Bedford 5-5 6-5
Cambria Heights 4-6 4-6
Penn Cambria 4-6 4-6
Somerset 4-6 4-7
Bishop McCort 3-7 3-8
Central Cambria 1-9 1-9
Johnstown 0-10 0-10
FRIDAY
Bald Eagle Area 21, Forest Hills 16
Bedford 47, Westinghouse 16
Chestnut Ridge 48, Everett 14
Richland 59, Penns Valley 7
SATURDAY
Homer-Center at Bishop Guilfoyle
INTER-COUNTY CONFERENCE
STANDINGS LEG. OVER.
Bellwood-Antis 9-0 10-1
Juniata Valley 8-1 8-2
Tussey Mountain 7-2 8-3
Everett 6-3 8-4
Southern Huntingdon 6-3 7-4
Claysburg-Kimmel 6-3 7-4
West Branch 4-5 5-6
Northern Bedford 4-5 5-6
Moshannon Valley 2-7 2-8
Mount Union 2-7 2-8
Glendale 0-9 1-9
Williamsburg 0-9 0-10
FRIDAY
Chestnut Ridge 48, Everett 14
Claysburg-Kimmel at Juniata Valley, ppd. to today
SATURDAY
Claysburg-Kimmel at Juniata Valley
Bellwood-Antis at Ligonier Valley
WESTPAC
STANDINGS CONF. OVER.
Shade 9-0 10-1
Portage 7-2 7-3
Conemaugh Township 7-2 8-3
Meyersdale 5-4 5-6
Windber 5-4 5-6
Conemaugh Valley 4-5 4-7
Berlin Brothersvalley 4-5 4-7
Blacklick Valley 3-6 3-7
Ferndale 1-8 1-9
North Star 0-9 0-10
SATURDAY
Conemaugh Township vs. Shade
United at Portage
HERITAGE CONFERENCE
STANDINGS CONF. OVER.
Ligonier Valley 9-0 11-0
Northern Cambria 7-2 9-2
United 5-4 7-4
Homer-Center 5-4 7-4
West Shamokin 5-4 6-5
Penns Manor 4-5 5-6
Marion Center 4-5 5-6
Saltsburg 3-6 5-7
Purchase Line 2-7 3-8
Blairsville 1-8 2-8
FRIDAY
Northern Cambria 36, Saltsburg 34
SATURDAY
Bellwood-Antis vs. Ligonier Valley
Homer-Center at Bishop Guilfoyle
United at Portage
OTHERS
STANDINGS OVER.
Curwensville 7-5
Mifflin County 6-5
DuBois 4-7
Williamsport 4-7
Indiana 3-7
Juniata 3-7
Punxsutawney 2-8
Central Mountain 1-9
FRIDAY
Smethport 28, Curwensville 0
State scores
PIAA Class 1A District 6
Quarterfinal
Northern Cambria 36, Saltsburg 34
PIAA Class 1A District 7
Semifinal
Our Lady Of Sacred Heart 27, Clairton 7
Rochester 27, Jeannette 0
PIAA Class 1A District 9
Semifinal
Coudersport 22, Clarion-Limestone 12
Smethport 28, Curwensville 0
PIAA Class 2A District 3
Championship
York Catholic 28, Delone 21
PIAA Class 2A District 7
Quarterfinal
Charleroi 42, Mohawk 13
Freedom 7, Burgettstown 6
South Side 32, Shady Side Academy 16
Steel Valley 39, Washington 7
PIAA Class 2A District 10
Semifinal
Wilmington 50, Sharpsville 7
PIAA Class 3A District 3
Semifinal
Bermudian Springs 20, Lancaster Catholic 10
Middletown 41, Wyomissing 6
PIAA Class 3A District 7
Semifinal
Aliquippa 42, Beaver Falls 14
Derry 36, Pittsburgh North Catholic 29
PIAA Class 4A District 1
Championship
Pottsgrove 40, Pottstown 6
PIAA Class 4A District 3
Quarterfinal
Milton Hershey 14, Susquehanna Township 6
PIAA Class 4A District 3
Quarterfinal
Berks Catholic 35, Lampeter-Strasburg 14
Harrisburg Bishop McDevitt 49, West Perry 14
PIAA Class 4A District 7
Semifinal
South Fayette 28, Belle Vernon 10
Thomas Jefferson 47, Blackhawk 7
PIAA Class 4A District 8/10
Championship
Erie Cathedral Prep 52, University Prep 8
PIAA Class 4A District 12
Semifinal
Imhotep Charter 46, Bartram 8
PIAA Class 5A District 1
Quarterfinal
Unionville 28, Radnor 7
Upper Dublin 27, Cheltenham 0
PIAA Class 5A District 3
Quarterfinal
Cedar Cliff 33, Warwick 23
Manheim Central 51, Governor Mifflin 14
York 22, Shippensburg 6
PIAA Class 5A District 7
Quarterfinal
Gateway 35, Franklin Regional 0
Penn Hills 34, McKeesport 7
Peters Township 38, Penn-Trafford 35
West Allegheny 14, Woodland Hills 13
PIAA Class 5A District 12
Semifinal
Archbishop Wood 24, Archbishop Ryan 17
PIAA Class 6A District 1
Quarterfinal
Coatesville 38, Downingtown East 19
Downingtown West 24, Harry S. Truman 22
Garnet Valley 49, Quakertown 14
North Penn 13, Neshaminy 6
PIAA Class 6A District 3
Quarterfinal
Central Dauphin 27, Manheim Township 0
PIAA Class 6A District 7
Quarterfinal
Pine-Richland 46, Mount Lebanon 16
Seneca Valley 31, North Allegheny 14
PIAA Class 6A District 12
Semifinal
St. Joseph’s Prep 23, LaSalle 13
COMMENTS