×

Track returns after nearly two-year absence

Altoona boys team wins seven events

Photo for the Mirror by Chuck Meyers Jack Hatch runs down the final stretch of the boys 3200-meter relay as Altoona takes first place.

Saturday afternoon marked the first time in just less than two years that an outdoor high school track and field meet in our area occurred because of the COVID-19 pandemic.

Anyone participating in the 44th Annual Altoona Igloo Invitation at Mansion Park Stadium also couldn’t have asked for better weather on a beautiful sunny afternoon. Because of the nature of the meet, no formal team score is kept.

But the Altoona boys team made a lot of noise on the track, starting with senior Austin Kravetz winning both the 110-meter (15.2 seconds) and 300 (41.6) hurdles, where he topped both of his seeded times by 0.6 and 0.5 seconds, respectively.

“My form definitely picked up,” Kravetz said. “I tried really to work on my flexibility, working on coming out of my start (out of the blocks) a lot harder, and it definitely brought my time down.”

The Altoona boys won seven events in all, including all three relays.

Altoona’s Jack Hatch was a huge part of the 3200-meter relay team that took the top spot at 3:53.3. By himself, he topped his 1600 seeded time by 15 seconds with a time of 4:29.9, which got him a second-place finish, and he also took the top spot in the 800 (2:00.39).

“It’s so surreal for me to run that time (in the 1600 meter), because my goal today was 4:38,” Hatch said of the mile run. “I knew the top three runners were way better than me during cross country. I just told myself I’ve been working hard; I’ll go with them; I can do this. It was just so surprising that I actually did it.”

Hollidaysburg’s Joseph Grabill also had a strong day taking the top position in both the 200- and 400-meter dashes with times of 23.49 and 51.02, respectively.

“We got really good weather, there’s no headwind,” Grabill said. “I felt really strong; I was confident. I came out, I did my best, so that’s all I can really do for my first race. I just want to see where I am.”

Penn Cambria’s Nick Marinak had a pair of second-place finishes in the long jump (21-1¢ inches) and the javelin (170-11) and was fourth in the 100 dash.

Meanwhile on the girls’ side, Altoona Lady Lion senior Darrian Berkheimer enjoyed a spectacular day, taking first in the 200-meter dash (26.58) and was part of the first place 400 (50.26) and 1600 (4:15.47) relay teams where she was the anchor for both.

“I’m really excited to start a season off like that,” she said. “It’s really exciting to see how far I will get for the rest of the season. Just to see where I am, it was nice to come back out because I’ve been off for a year. I was ready to get back out here and start off strong.”

Brooke Long made her presence felt by taking the top spot in all but one of her events, which included a triple jump distance of 35 feet, 8 inches and a jump of 16-8 in the long jump.

One freshman making a big jump for Altoona was Haley Kravetz, who finished fifth in the 100 hurdles with a time of 18.03 and took third in the 300 hurdles at 50.36 – which topped her seeded time by almost 2 seconds.

“Definitely exciting, a little bit nervous because I haven’t done it for awhile,” she said. “There’s a lot of good things that came out of it, so I’m happy with it. I definitely have room to improve, but it was good for my first meet.”

Tyrone had pair of its own finish in the top 5 individually in multiple events as McKenzie Latchford grabbed the second spot in the long jump (15 feet, 11 inches) and fifth in the 100-meter dash (13.32). Chesney Saltsgiver took second in the triple jump (33-6¢) and fourth in the long jump (15-8¢).

Other winners included Penn Cambria’s Jerzy Vinglish in the girls javelin with a throw of 115-2, and Altoona’s Jake Adams in the boys long jump with a 21-6.

Bedford had two boys prevail –Van May in the 3200 run and Elijah Cook in the javelin.

Those participating in Saturday’s meet appreciated the fact they were able to compete again after losing out on the 2020 campaign.

“This is my favorite time of year,” Grabill said. “There’s nothing like track for me. I work all year round for it. This is what I want to do in college, possibly further on if I can get that far. It’s like a dream come true to have my senior year all intact and ready to go.”

“I’m extremely grateful to be able get back out here because we weren’t promised to have this, so it really means a lot that we just get to compete at least today,” Berkheimer said.

KEY: A–Altoona; BEA–Bald Eagle Area; B–Bedford; BA–Bellwood-Antis; C–Clearfield; CO–Coudersport; EP–East Pennsboro; EC–Eden Christian; G–Grier; H–Hollidaysburg; HC–Homer-Center; HU–Huntingdon; JV–Juniata Valley; K–Kane; KI–Kiski Area; MC–Mifflin County; PC–Penn Cambria; PV–Penns Valley; PL–Purchase Line; R–Riverview; SJ–Saint Joseph’s; ST–Salisbury Township; S–Selinsgrove; SO–Somerset; T–Tyrone; VM–Villa Maria

BOYS

100 dash: 1, Burgos, EP, 11.36; 2, Wracher, B, 11.55; 3, Musselman, A, 11.57; 4, Marinak, PC, 11.61; 5, B. Adams, A, 11.90; 6, Irvin, BEA, 11.91; 7, Mallon, BA, 12.02. 200 dash: 1, Grabill, H, 23.49; 2, Wracher, B, 23.95; 3, Mallon, BA, 24.03; 4, Weber, B, 24.16; 5, Rowe, S, 24.35; 6, Musselman, A, 24.36; 7, Mitchell, EP, 24.55; 8, Smith, K, 24.63. 400 dash: 1, Grabill, H, 51.02; 2, Summers, A, 51.02; 3, Firanski, C, 53.10; 4, Donlan, A, 53.27; 5, Clark, SJ, 53.30; 6, Good, PV, 53.59; 7, Bell, K, 53.79; 8, Frank, H, 53.86. 800 run: 1, Hatch, A, 2:00.39; 2, Colwell, PV, 2:03.91; 3, Hershbine, SJ, 2:08.36; 4, Boutiller, A, 2:11.97; 5, Pickering, S, 2:12.64; 6 (tie), Hartzler, MC, and Mishic, K, 2:12.98; 8, Syster, PL, 2:13.19. 1600 run: 1, Colwell, PV, 4:28.85; 2, Hatch, A, 4:29.94; 3, Harris, MC, 4:31.34; 4, Sherry, CO, 4:45.99; 5, May, B, 4:50.01; 6, Giordano, K, 4:52.49; 7, Royer, MC, 4:53.39; 8, B. Love, H, 4:53.89. 3200 run: 1, May, B, 10:11.17; 3, Ochs, R, 10:13.47; 3, Folaron, K, 10:15.55; 4, Sherry, CO, 10:28.58; 5, Kelley, A, 10:34.49; 6, Steele, R, 10:34.60; 7, Smith, PV, 10:35.17; 8, Simander, SJ, 10:44.96. 110 hurdles: 1, Kravetz, A, 15.23; 2, Hill, JV, 16.12; 3, Catherman, S, 16.14; 4, Kline, C, 16.96; 5, Plubell, C, 17.88; 6, Shawley, BA, 17.98; 7, Lundeen, K, 18.22. 300 hurdles: 1, Kravetz, A, 41.59; 2, Hill, JV, 42.31; 3, Dibuono, SO, 43.07; 4, Catherman, S, 43.36; 5, Plubell, C, 43.74; 6, Ford, B, 43.78; 7, Patsey, R, 45.37; 8, Kline, C, 45.64.

400 relay: 1, Altoona, 44.32; 2, Bedford, 45.20; 3, Homer-Center, 46.76; 4, Hollidaysburg, 47.31; 5, Penns Valley, 47.55; 6, Tyrone, 47.60; 7, Mifflin County, 48.27; 8, Kiski Area, 48.45. 1600 relay: 1, Altoona A, 3:38.69; 2, Hollidaysburg, 3:42.71; 3, Kane, 3:47.93; 4, Saint Joseph’s, 3:48.17; 5, Bedford, 3:48.20; 6, Clearfield, 3:48.47; 7, Tyrone, 3:52.15; 8, Altoona B, 3:53.33. 3200 relay: 1, Altoona, 8:22.77; 2, Saint Joseph’s, 8:34.34; 3, Kiski Area, 8:52.14; 4, Mifflin County, 8:55.01; 5, Riverview, 8:57.92; 6, Tyrone, 9:04.60; 7, Bedford, 9:17.52; 8, Somerset, 9:20.78.

High jump: 1, Bleam, ST, 5-10; 2, Curry, KI, 5-8; 3, (tie), Jackson, MC, and Sardone, HC, 5-6; 5, Arnold, B, 5-6; 7, Bender, H, 5-6; 8, Herr, BEA, 5-6. Long jump: 1, J. Adams, A, 21-6; 2, Marinak, PC, 21-1.5; 3, Johnson, JV, 20-11.25; 4, Mallon, BA, 20-3.5; 5, Tsikalas, PC, 20-1.5; 6, Zimmerman, B, 19-7; 7, DeLattre, H, 19-3; 8, Stolarski, PC, 19-1.25. Triple jump: 1, Bell, K, 42-9.5; 2, Friedenberger, A, 41-8.5; 3, Johnson, JV, 41-4.5; 4, Tsikalas, PC, 41-3.5; 5, Irvin, BEA, 40-10; 6, Petucci, A, 40-3.5; 7, Mallon, BA, 40-0.5; 8, Wasney, H, 39-10. Shot put: 1, Hyde, SO, 58-1.25; 3, Ayers, CO, 52-2; 3, Inguagiato, C, 48-2.25; 4, Wertz, BA, 47-9.25; 5, Sharp, HC, 45-4; 6, Hepler, KI, 45-1; 7, Palilla, A, 42-10.75; 8, Morse, K, 42-0.5. Discus: 1, Sharp, HC, 161-0; 2, Hepler, KI, 146-11; 3, Hyde, SO, 142-3; 4, Ayers, CO, 142-2; 5, Silva, T, 125-5; 6, Wertz, BA, 124-8; 7, Stroup, A, 122-10; 8, Inguagiato, C, 118-8. Javelin: 1, Cook, B, 178-3; 2, Marinak, PC, 170-11; 3, Fry, BEA, 146-8; 4, Lawhead, A, 144-1; 5, Shay, S, 141-8; 6, Huey, PL, 140-10; 7, Vent, B, 139-0; 8, Young, S, 133-3. Pole vault: 1, Keglovits, CO, 13-0; 2, Flarend, A, 12-0; 3, Greville, K, 11-6; 4, Swope, EP, 11-6; 5, Utesch, ST, 11-0; 6, Marra, A, 11-0; 7, Taylor, T, 11-0; 8, Robison, SO, 10-6.

GIRLS

100 dash: 1, Letersky, EP, 13.05; 2, Berkheimer, A, 13.07; 3, Long, A, 13.13; 4, Miller, H, 13.28; 6, Molina-Shuman, S, 13.58; 7, Lilly, PC, 13.68; 8, Bayer, EP, 13.75. 200 dash: 1, Berkheimer, A, 26.58; 2, Lilly, PC, 27.37; 3, Hileman, A, 27.55; 4, Graham, A, 27.55; 5, Bayer, EP, 27.59; 6, Molina-Shuman, S, 27.92; 7, Smocer, EC, 28.27; 8, Beben, PV, 28.56. 400 dash: 1, Smocer, EC, 1:03.42; 2, Poust, S, 1:03.73; 3, Kiser, A, 1:03.77; 4, Lewis, T, 1:04.83; 5, Lippincott, B, 1:05.61; 6, Dietrichs, R, 1:05.67; 7, Bender, C, 1:05.92; 8, Yingling, BA, 1:06.14. 800 run: 1, Ward, PL, 2:30.08; 2, An. Stitzer, PV, 2:30.52; 3, Ab. Stitzer, PV, 2:33.48; 4, Fairman, K, 2:34.14; 5, Wilber, A, 2:35.70; 6, Schrag, K, 2:38.00; 7, Eshelman, B, 2:39.40; 8, Weaverling, B, 2:40.38. 1600 run: 1, An. Stitzer, PV, 5:15.14; 2, Hull, PV, 5:16.60; 3, Hess, JV, 5:38.58; 4, Wilber, A, 5:47.54; 5, Lovrich, BA, 5:52.07; 6, Parson, MC, 5:54.40; 7, Durn, PV, 5:55.35; 8, Echelman, B, 6:02.20. 3200 run: 1, Cubbison, MC, 11:42.95; 2, Hull, PV, 11:57.48; 3, Hess, JV, 12:05.61; 4, Manfred, G, 12:08.78; 5, Plazio, KI, 12:51.63; 6, Eby, SJ, 12:55.68; 7, Lovrich, BA, 13:00.25; 8, Fisher, SJ, 13:13.39. 100 hurdles: 1, Marsh, SJ, 15.85; 2, Spriggle, MC, 16.40; 3, Becker, B, 17.51; 4, Rentz, A, 17.95; 5, Kravetz, A, 18.03; 6, Parise, S, 18.18; 7, White, B, 18.95; 8, Lockard, A, 19.31. 300 hurdles: 1, Marsh, SJ, 46.90; 2, Spriggle, MC, 49.39; 3, Kravetz, A, 50.36; 4, Parise, S, 51.24; 5, Becker, B, 51.91; 6, Burk, H, 52.74; 7, Rentz, A, 54.58; 8, Kirby, EP, 54.78.

400 relay: 1, Altoona, 50.26; 2, Penn Cambria, 52.44; 3, East Pennsboro, 53.80; 4, Tyrone, 55.09; 5, Homer-Center, 56.78; 6, Kiski Area, 56.96; 7, Purchase Line, 1:08.78. 1600 relay: 1, Altoona, 4:15.47; 2, Kiski Area, 4:30.75; 3, Bedford, 4:35.75; 4, Clearfield, 4:37.34; 5, Tyrone, 4:41.93; 6, Riverview, 4:42.53; 7, Bellwood-Antis, 4:43.00; 8, Saint Joseph’s, 4:43.75. 3200 relay: 1, Kiski Area, 10:24.41; 2, Bedford, 10:32.32; 3, Mifflin County, 10:47.80; 4, Saint Joseph’s, 10:57.51; 5, Tyrone, 11:03.01; 6, Hollidaysburg, 11:20.78; 7, Bellwood-Antis, 11:23.25; 8, Clearfield, 11:52.62.

High jump: 1, Beben, PV, 5-0; 2, Stebila, S, 4-10; 3, Gwinn, HU, 4-10; 4, Chambers, KI, 4-10; 5, Lynch, B, 4-8; 6, Spriggle, MC, 4-8; 7, Nadolsky, PC, 4-8; 8, (tie), Rigas, CO, and Jodon, H, 4-6. Long jump: 1, Long, A, 16-7; 2, Latchford, T, 15-11; 3, Miller, H, 15-10.5; 4, Saltsgiver, T, 15-8.5; 5, Molina-Shuman, S, 15-6; 6, Mark, HU, 15-2.5; 7, Yoder, MC, 14-11; 8, Stebila, S, 14-9.5. Triple jump: 1, Long, A, 35-8.5; 2, Saltsgiver, T, 33-6.5; 3, Parnell, H, 33-1; 4, Stebila, S, 32-3.5; 5, Letersky, EP, 32-0.5; 6, Mark, HU, 31-10.5; 7, Chambers, CO, 31-4; 8, Yoder, MC, 30-9.5. Shot put: 1, Sharp, HC, 37-10.5; 2, Holler, BEA, 37-2; 3, Page, CO, 34-7.5; 4, Elsayed, S, 33-5; 5, Musser, JV, 33-1; 6, Woodcock, VM, 32-9.5; 7, Buhl, K, 32-7.5; 8, Frazier, H, 32-4. Discus: 1, Woodcock, VM, 125-11; 2, Sharp, HC, 122-10; 3, Bice, VM, 117-3; 4, Elsayed, S, 111-8; 5, Page, CO, 109-6; 6, Hepler, KI, 99-9; 7, Sopp, EP, 98-2; 8, Holler, BEA, 92-8. Javelin: 1, Vinglish, PC, 115-2; 2, Watson, CO, 112-3; 3, Bice, VM, 111-1; 4, Davis, S, 107-10; 5, Martz, B, 100-8; 6, Holler, BEA, 98-6; 7, Hoover, BEA, 98-4; 8, Brigaman, EP, 94-10. Pole vault: 1, Bond, S, 11-6; 2, Beigh, EP, 9-6; 3, Wilt, H, 8-6; 4, Worthing, BA, 8-6; 5, (tie), Gwinn, HU, and Wilson, KI, 8-0; 7, Sassano, A, 7-6; 8, (tie), Horton, K, and Martin, BA, 7-6.

NEWSLETTER

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)
   

COMMENTS

Starting at $4.39/week.

Subscribe Today