×

Altoona, Tyrone teams split

H.s. swimming

Jacob Steinbugl won the 100-yard butterfly and 100 backstroke to help Altoona top Tyrone, 91-44, in high school boys swimming Saturday.

Spencer Dunklebarger won the 100 freestyle and 100 breastroke for the Eagles.

Tyrone topped Altoona, 91-74, on the girls side with the help of victories from Sarah Hoover in the 500 freestyle and the 100 breastroke.

Alexis Fraundorfer (200 IM, 100 butterfly) and Emma Fraundorfer (50 freestyle, 100 backstroke) each won two events for the Lady Lions.

BOYS

ALTOONA 91, TYRONE 44

200 medley relay: 1, Altoona (Steinbugl, Mayer, Dugan, Pacifico), 2:07.69; 2, Altoona 2:22.42; 200 freestyle: 1, Hunter, T, 2:12.34; 2, Webster, A, 2:17.04; 3, Weaver, A, 2:23.74; 200 IM: 1, Snively, UA, 2:15.25; 50 freestyle: 1, Bailor, T, 26.61; 2, Hunter, T, 27.24; 3, Hopkins, A, 28.21; 100 butterfly: 1, Steinbugl, A, 1:10.44; 2 Dugan, A, 1:20.04; 100 freestyle: 1, Dunklebarger, T, 59.84; 2, Mayer, A, 1:02.73; 3, Bailor, T, 1:07.76; 500 freestyle: 1, Webster, A, 6:25.51; 2, Pacifico, A, 6:35.34; 3, Weaver, A, 6:37.60; 200 free relay: 1, Altoona (Hopkins, Mayer, Webster, Pacifico), 1:50.73; 2, Tyrone, 1:50.76; 3 Altoona, 1:59.63; 100 backstroke: 1, Snively, UA, 1:00.24; 2, Steinbugl, A, 1:32.03; 3, Gurganus, A, 1:32.03; 100 breaststroke: 1, Dunklebarger, T, 1:18.28; 2, Mayer, A, 1:3.30; 3, Hopkins, A, 1:25.44; 400 free relay: Altoona (Murray, Steinbugl, Dugan, Webster), 4:23.38; 2, Tyrone, 4:23.97; 3, Altoona, 5:14.55.

GIRLS

TYRONE 91, ALTOONA 74

200 medley relay: 1, Tyrone (Reese, Hoover, Coleman, Hoover), 2:04.57; 2, Altoona, 2:06.48; 3, Tyrone, 2:28.63; 200 freestyle: 1, Fox, A, 2:26.70; 2, Aiken, T, 2:27.29; 3, Hoover, T, 2:36.84; 200 IM: 1, A. Fraundorfer, A, 2:32.54; 2, Reese, T, 2:44.32; 3, Friday, T, 2:59.31; 50 freestyle: 1, Coleman, T, 26.26; 2, Focht, A, 27.73; 3, Murphy, A, 32.78; 100 butterfly: 1, Fraundorfer, A, 1:09.40; 2, Coleman, T, 1:10.53; 3, Aiken, T, 1:22.37; 100 freestyle: 1, E. Fraundorfer, A, 59.45; 2, Isenberg, T, 1:09.08; 3, Friday, T, 1:10.00; 500 freestyle: 1, Hoover, T, 6:08.98; 2, Fox, A, 6:39.81; 3, Rhoades, T, 7:02.04; 200 free relay: 1, Altoona (E. Fraundorfer, Murphy, Focht, A. Fraundorfer), 1:51.81; 2, Tyrone, 1:55.43; 3 Tyrone, 2:11.44; 100 backstroke: 1, E. Fraundorfer, A, 1:11.68; 2, Reese, T, 1:14.09; 3, Isenberg, T, 1:16.79; 100 breaststroke: 1, Hoover, T, 1:17.60; 2, Focht, A, 1:26.31; 3, Hopkins, A, 1:25.44; 400 free relay: 1, Tyrone (Hoover, Friday, Aiken, Isenberg), 4:44.19; 2, Altoona, 5:12.86; 3, Tyrone, 5:29.64.

Records: Altoona boys (1-0); girls (0-1); Tyrone boys (0-2); girls (1-1).

Tigers split

HOLLIDAYSBURG — The Hollidaysburg boys defeated Somerset, 118-28, behind doubles wins from Tyler Gnegy in the 200 IM and 100 butterfly, Joey Grabill in the 50 freestyle and 100 freestyle and Parker Bayard in the 500 freestyle and 100 backstroke.

The Somerset girls downed the Lady Tigers, 99-67.

BOYS

HOLLIDAYSBURG 118, SOMERSET 28

200 medley relay: 1, Hollidaysburg (Bayard, O’Connor, Gnegy, Grabill), 1:52.96; 2. Somerset, 2:09.51; 3. Hollidaysburg, 2:15.10; 200 freestyle: 1. Flynn, H, 2:17.01; 2. Lowey, H, 2:26.00; 3. Gibbs, S, 2:40.55; 200 IM: 1. Gnegy, H, 2:20.59; 2. Nagle, H, 2:49.66; 50 freestyle: 1. Grabill, H, 25.45; 2. Barroner, H, 25.92; 3. McGuire, S, 27.17; 100 butterfly: 1. Gnegy, H, 1:03.25; 2. Gibbs, S, 1:13.05; 3. Nedostep, H, 1:25.48; 100 freestyle: 1. Grabill, H, 57.54; 2. O’Connor, H, 1:00.53; 3. McGuire, S, 1:03.98; 500 freestyle: 1. Bayard, H, 6:16.66; 2. Barroner, H, 6:41.17; 3, Shilaos, H, 7:06.58; 200 free relay: 1. Hollidaysburg, (Flynn, O’Connor, Lowey, Barroner), 1:46.73; 2. Somerset, 1:56.90; 3. Hollidaysburg, 1:58.47; 100 backstroke: 1, 1. Bayard, H, 1:04.29; 2. Flynn, H, 1:12.15; 3. Krotzer, S, 1:13.88; 100 breaststroke: 1. Lowey, H, 1:20.47; 2. O’Connor, H, 1:20.48; 3. Shilaos, H, 1:31.08; 400 free relay: 1, Hollidaysburg, 3:58.03

GIRLS

SOMERSET 99, HOLLIDAYSBURG 67

200 medley relay: 1. Somerset (Miller, Basala, Richard, Pugh), 2:11.67; 2. Hollidaysburg, 2:13.76; 3. Hollidaysburg, 2:26.55; 200 freestyle: 1. K. Richard, S, 2:17.03; 2. McGuire, S, 2:20.49; 3. Black, H, 2:25.29; 200 IM: 1. Kane, S, 2:35.69; 2. Dahal, H, 2:44.39; 3. Basala, S, 2:54.51; 50 freestyle: 1. Carly, S, 26.80; 2. Dinges, H, 27.32; 3. Miller, S, 29.77; 100 butterfly: 1. Kane, S, 1:11.70; 2. Richard, S, 1:14.82; 3. Dick, H, 1:20.01; 100 freestyle: 1. Carly, S, 1:00.42; 2. Dinges,H, 1:01.33; 3. Black, H, 1:05.25; 500 freestyle: 1. Richard, S, 6:14.89; 2. Hoover, H, 6:32.40; 3. Imler, H, 7:13.78; 200 free relay: 1. Somerset (Kane, McGuire, K. Richard, C. Richard), 1:53.33; 2. Somerset, 2:00.17; 3. Hollidaysburg, 2:02.44; 100 backstroke: 1. McGuire, S, 1:12.75; 2. Hoover, H, 1:15.94; 3. Miller, S, 1:20.81; 100 breaststroke: 1. Basala,S, 1:20.15; 2. Dahal, H, 1:25.89; 3. Helmer, H, 1:29.10; 400 free relay: 1. Somerset (Kane, McGuire, K. Richard, C. Richard), 4:14.56; 2. Hollidaysburg, 4:23.89; 3. Hhollidaysburg, 5:06.74;

Records: Hollidaysburg boys (1-0); girls (0-1); Somerset boys (0-1); girls (1-0).

CC sweeps

EBENSBURG — Jack Soyka (200 free, 100 fly) and Aiden Wandell (200 IM, 500 free) were double winners for the Central Cambria boys in a 120-29 victory over Richland.

On the girls side, Stella Kuntz won the 200 freestyle and the 500 freestyle, and Jensen Westrick won the 200 IM and the 100 freestyle to help the Lady Devils defeated the Lady Rams, 116-47.

BOYS

CENT. CAMBRIA 120, RICHLAND 29

200 medley relay: 1, Central Cambria (Roberts, Roberts, Soyka, Lasinsky), 1:52.12; 200 freestyle: 1, Soyka,CC, 2:10.76; 200 IM: 1, Wandel,CC, 2:31.36; 50 freestyle: 1, Lasinsky,CC, 25.59; 100 butterfly: 1, Soyka,CC, 58.91; 100 freestyle: 1, Culp, R, 58.55; 500 freestyle: 1, Wandel, CC, 6:24.21; 200 free relay: 1, Central Cambria (Roberts, McGlynn,Wandel, Lasinsky), 1:46.10; 100 backstroke: 1, McMullen, CC, 1:08.05; 100 breaststroke: 1, Roberts, CC, 1:11.48; 400 free relay: 1, Central Cambria (Soyka, McMullen, McGlynn, Wandel), 4:23.83.

GIRLS

CENT. CAMBRIA 116, RICHLAND 47

200 medley relay: 1, Richland (Campagna, Appel, Slavick, Salaman), 2:17.53; 200 freestyle: 1, Kuntz,CC, 2:28.37; 200 IM: 1, Westrick, CC, 2:27.19; 50 freestyle: 1, Slavick, R, 28.10; 100 butterfly: 1, Forcellini, CC, 1:13.14; 100 freestyle: 1, Westrick, CC, 57.75; 500 freestyle: 1, Kuntz, CC, 6:54.01; 200 free relay: 1, Central Cambria (Monborne, Ashurst, Kuntz, Westrick), 1:54.13; 100 backstroke: 1, Campagna, R, 1:15.29; 100 breaststroke: 1, Evans, CC, 1:28.50; 400 free relay: 1, Central Cambria (Kuntz, Monborne, Forcellini, Westrick), 4:23.95.

Records: Central Cambria boys (1-0); girls (1-0)

NEWSLETTER

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)
   

COMMENTS

Starting at $4.39/week.

Subscribe Today