×

Tigers take home two wins

NORTHERN CAMBRIA — The Hollidaysburg boys and girls swim teams both won on Monday over Northern Cambria, with the Tigers winning 117-45 to improve to 8-0, while the Lady Tigers won, 127-41, to up their record to 7-1.

On the girls side, Cali Bainey and Kelsey Lenhart each won two events for Hollidaysburg. For the boys, the Tigers showed balance as eight different swimmers each won one event.

BOYS

HOLLIDAYSBURG 117, NORTHERN CAMBRIA 45

200 medley relay: 1, Hollidaysburg (McKeirnan, Helmer, Roberts, O’Connor), 1:52.22; 2, NC (Krug, Paronish, Pavelko, McCall), 2:07.82; 3, NC (Janosko, Ashurst, Miller, Stafford), 2:30.70. 200 freestyle: 1 I. Nagle, H, 2:29.28 ; 2, Evans, H., 2:30.60 ; 3,Lowey, H, 2:35.81 . 200 IM: 1,McKeirnan, H, 2:05.10; 2, Bayard, H, 2:23.25; 3,Paronish, NC,2:35.98. 50 freestyle: 1,Roberts, H, :24.47 ; 2,O’Connor, H, :26.14; 3, Grabill, H, :26.17. 100 butterfly: 1,Bayard, H, 1:00.20; 2,Tyndall, H., :1:12.20; 3, Pavelko, NC, 1:12.60. 100 freestyle: 1, Grabill, H, :58.49; 2,O’Connor, H, 1:00.56; 3, Miller, NC, 1:01.38. 500 freestyle: 1, Evans, H, 6.52.62; 2, Heimer, H, 7:13.47; 3, Pavelko, NC, 7:13.72. 200 free relay: 1, Hollidaysburg (Bayard, Lowey,O’Connor,McKeirnan), 1:41.56; 2, H,, 1:45.25; 3, NC, 2:02.50. 100 backstroke: 1,Helsel, H, 1:10.06; 2, Roberts, H, 1:12.50; 3, Krug, NC, 1:17.30 . 100 breaststroke: 1,Villalobos, H, 1:18; 2, Lowey, H, 1:22.41; 3,Hemminger, H., 1:41.04 . 400 free relay: 1, NC (Miller, Pavelko, McCall, Krug), 4:24.55 ; 2, H, 4:32.50

GIRLS

HOLLIDAYSBURG 127, NORTHERN CAMBRIA 41

200 medley relay: 1,Hollidaysburg (Hoovers, Evans, M.Lecrone, Frazier), 2:15.32; 2,H, 2:21.98; 3, NC, 2:31.60 200 freestyle: 1,S.Imler, H., 2:37.40; 2,Williams, H, 2:45.48; 3, Meyers, H., 3:07.22 . 200 IM: 1, Lenhart, H, 2:49.25; 2, Buza, NC, 2:54.34; 3, Fisher, H, 2:54.71. 50 freestyle: 1, Bainey, H, :30.15; 2, M. Onkst, NC, :31.20; 3, Walters, H, :31.60. 100 butterfly: 1, Dinges, H, 1:16.85; 2, Evans, H,1:17; 3, Melito, H, 1:35.81. 100 freestyle: 1, Bainey, H, 1:08.03; 2. S. Imler,H, 1:10.94; 3,T. Onkst, NC, 1:13.60. 500 freestyle: 1, Tinker, H, 6:05.10; 2,M. Lecrone, H, 6:49.25; 3,Hermer, H, 7:39.37. 200 free relay: 1, Hollidaysburg (Bainey, Claar, S. Imler, Lenhart), 2:04.50; 2, H, 2:13.46; 3, NC, 2:31.24. 100 backstroke: 1, Vyborny,H, 1:20.19; 2, T. Onkst, NC, 1:25.48; 3, Melito,H, 1:26.10 . 100 breaststroke: 1, Lenhart, H, 1:23.72; 2, Buza, NC, 1:25.28; 3, Hermer, H, 1:29.80. 400 free relay: 1, Hollidaysburg (Evans, Walters, Vyborny, Hoover), 4:44.25; 2, H, 5:14.17; 3, NC, 5:19.03

Records: Northern Cambria boys (1-3); (Northern Cambria girls (0-4); Hollidaysburg boys (8-0), Hollidaysburg girls (7-1).

Bearcats get the sweep

HUNTINGDON — Huntingdon got double wins from four different swimmers as the boys beat Ligonier Valley, 92-45, and the girls won 90-79 over the Lady Rams.

Colby Grubb and Nick Buckley won two events each for the Bearcats, while Jordan Houck and Mallory Woodward won two events each for the Lady Bearcats.

BOYS

HUNTINGDON 92, LIGONIER VALLEY 45

200 medley relay: 1,LV(Brown, Rummel, Roddy, Knupp), 2:00.97 ; 2, H, 2:07.57 ; 3, . 200 freestyle: 1,C. Grubb, H, 2:08.11 ; 2, Roddy, LV, 2:23.50 ; 3, Rummel, LV, 2:24.80 . 200 IM: 1,Buckley, H, 2:20.67 ; 2, Knupp, LV, 2:22.92 ; 3, Kelsey, H, 2:55.55 . 50 freestyle: 1, Cummings, H, 26.71 ; 2, Brown, LV, 27.05 ; 3, Walker, LV, 27.15 . 100 butterfly: 1, C. Grubb, H, 1:08.18 ; 2, Cummings, H, 1:10.33 ; 3, Roddy, LV, 1:13.32 . 100 freestyle: 1, Knupp, LV, 55.65 ; 2, Edwards, H, 58.34 ; 3, A. Grubb, H, 1:10.24. 500 freestyle: 1, Kelsey, H, 6:34.28 ; 2, Brown, LV, 6:51.51 ; 3, Clark, H, 6:55.86 . 200 free relay: 1,LV(Walker, Roddy, Brown, Knupp), 1:45.23 ; 2, H, 1:46.64 ; 3, . 100 backstroke: 1, Buckley, H, 1:03.75 ; 2, Walker, LV, 1:17.67 ; 3, House, H, 1:41.68 . 100 breaststroke: 1, Edwards, H, 1:15.50 ; 2, Rummel, LV, 1:21.12 ; 3, . 400 free relay: 1,H(Clark, Varner, Kelsey, Cummings) 4:27.38 ; 2, H, 4:28.40

GIRLS

HUNTINGDON 90, LIGONIER VALLEY 79

200 medley relay: 1, H (Woodward, Houck, Houck, Zauzig), 2:09.40 ; 2, LV, 2:12.23 ; 3, H, 2:35.18 . 200 freestyle: 1,Hofecker, LV, 2:24.51 ; 2, McClain, H, 2:26.02 ; 3, Roadman, LV, 2:26.14 . 200 IM: 1, Woodward, H, 2:34.16 ; 2, Zauzig, H, 2:40.39 ; 3, Kelley, LV, 2:44.00 . 50 freestyle: 1,J. Houck, H, 27.92 ; 2, Shearer, LV, 28.32 ; 3, Krouse, LV, 29.19. 100 butterfly: 1, McCall, LV, 1;14.37 ; 2, S. Houck, H, 1:16.67 ; 3, Carthen, H, 1:46.18 . 100 freestyle: 1,Zauzig, H, 1:03.80 ; 2, McClain, H, 1:05.69 ; 3, Hiles, LV, 1:06.58 . 500 freestyle: 1, J. Houck, H, 6:12.19 ; 2, Krouse, LV, 6:32.70 ; 3, Hofecker, LV, 6:34.83 . 200 free relay: 1, LV(McCall, Jablonski, Krouse, Hiles) 1:59.41 ; 2, H, 2:04.00 ; 3, LV, 2:18.98 . 100 backstroke: 1, Woodward, H, 1:10.22 ; 2, Kelley, LV, 1:15.79 ; 3, Staley, H, 1:24.25 . 100 breaststroke: 1, S. Houck, 1:18.26 ; 2, Jablonski, LV, 1:24.58 ; 3, McCall, LV, 1:29.66 . 400 free relay: 1, LV(Kelley, Shearer, Krouse, Hiles), 4:26.23; 2, H, 4:27.79 ; 3, H, 6:08.26 .

Records: Huntingdon boys (6-2); Huntingdon girls (4-4).

Mountain Lions falter

Jared Markel won two events for the Altoona boys in an 86-66 loss to Westmont Hilltop at the Fieldhouse. On the girls side, Altoona lost 93-76 despite two wins from Emma Fraundorfer.

BOYS

WESTMONT HILLTOP 86, ALTOONA 66

200 medley relay: 1W 1:55.99; 2 A 2:17.70. 200 freestyle: 1 W Miller 2:08.46; 2 A Focht 2:08.58; 3 W Costic 2:33.42. 200 IM: 1 W Long 2:08.03; 2 A Weaver 2:47.48; 3 Rutledge 2:47.91. 50 freestyle: 1 A Markel 24.84; 2 W O’Stafy 25.76; 3 W Connors 27.80. 100 butterfly: 1 W Innis 1:02.60. 100 freestyle: 1 A Markel 56.46; 2 W O’Stafy 58.02; 3 W Glessner 1:00.89. 500 freestyle: 1 W Long 5:24.60; A Pacifico 6:43.50; 3 A Weaver 6:52.45. 200 free relay: 1 W O’Stafy, Miller, Innis, Long 1:44.71; 2 A 1:50.11; 3 W 1:56.86 . 100 backstroke: 1 W Miller 1:06.98; 2 A Steinbugl 1:18.76; 3 W Rutledge 1:19.03. 100 breaststroke: 1 W Innis 1:10.68; 2 A Focht 1:12.62; 3 W Glessner 1:25.76. 400 free relay: 1 A Focht, Weaver, Pacifico, Markle 4:18.57; 2 W 4:37.36; 3 A 5:01.14.

GIRLS

WESTMONT HILLTOP 93, ALTOONA 76

200 medley relay: 1 W Pribozie, Kush, Innis, Mock 2:08.70; 2 Altoona 2:20.09; 3 W 2:20.24. 200 freestyle: 1 W ribozie 2:18.13; 2 W Ursua 2:32.55; 3 W Dill 2:37.74. 200 IM: 1 W Mock 2:26.65; 2 A Slobodnik 2:35.84; 3 W Kush 2:53.14. 50 freestyle: 1 A Fraundorfer 27.57; 2 W Innis 27.70; 3 A Focht 30.20. 100 butterfly: 1 A Slobodnik 1:10.20; 2 W Pribozie 1:18.45; 3 W Kush 1:21.10. 100 freestyle: 1 A Fraundorfer 100.67; 2 A Kratzer 1:06.04; 3 W Pribozie 1:07.15. 500 freestyle: 1 W Dill 6:54.97; 2 A Yost 7:20.54; 3 W Dixon 7:22.18 . 200 free relay: 1 W Pribozie, Kush, Innnis, Moch 1:53.45; 2 A 1:59.12; 3 A 2:05.06. 100 backstroke: 1 W Mock 1:08.97; 2 W Magdelinic 1:19.65; 3 W Rose 1:25.01. 100 Breaststroke: 1 A Kratzer 1:20.81; 2 A Focht 1:22.28; 3 W Innis 1:23.25. 400 free relay: 1 A Fox, Peterman, Kowalski, Fraundorfer 4:38.68; 2 W 4:47.05; 3 A 5:22.14.

Records: Altoona boys (1-4); Altoona girls (1-4).

COMMENTS