×

McKeirnan sets Hollidaysburg swim record

HOLLIDAYSBURG — Senior Conor McKeirnan set a new Hollidaysburg Area High School pool record in the Golden Tigers’ 106-64 victory over Marion Center in high school swimming action on Wednesday.

McKeirnan swam a time of 22.29 seconds in the 50-yard freestyle event to set the new mark, and he also won the 500 freestyle. Parker Bayard won the 200 free and 100 butterfly for the 11-0 Tigers.

The Lady Tigers moved to 10-1 with a 117-53 win. Aubrianna Black (50 and 100 free) and Allison Black (100 fly, 100 free) each won two events.

BOYS

HOLLIDAYSBURG 106, MARION CENTER 64

200 medley relay: 1. Marion Center A, (Anthony Scott, Xavier Vaglia, Kaleb Farmery, JamesClark), 1:59.19; 2. Hollidaysburg A, (Joey Grabill, Bryce Helmer, Nolen Tyndall, Braden O’Connor), 2:00.90; 3. Hollidaysburg B, (Daniel Evans, Mason Lowey, Jerry Villalobos, Matt Nagle), 2:28.32; 200 free: 1. Parker Bayard, H, 1:59.89; 2. Anthony Scott, MC, 2:05.02; 3. Evan Crooks, MC, 2:26.44; 200 IM.: 1. Tyler Gnegy, H, 2:15.59; 2. James Clark, MC, 2:33.99; 3. Kaleb Farmery, MC, 2:39.13; 50 freestyle: 1. Conor McKeirnan, H, 22.29 (new pool record); 2. Xavier Vaglia, MC, 24.31; 3. Nick Helsel, H, 24.35; 100 butterfly: 1. Parker Bayard, H, 59.84; 2. Xavier Vaglia, MC, 1:00.33; 3. Nick Helsel, H, 1:06.41; 100 freestyle: 1. James Roberts, H, 53.60; 2. Tyler Gnegy, H, 55.98; 3. Braden O’Connor, H, 1:00.07; 500 freestyle: 1. Conor McKeirnan, H, 5:03.96; 2. James Clark, MC, 6:12.14; 3. Daniel Evans, H, 6:50.48; 200 free relay: 1. Hollidaysburg B, (Tyler Gnegy, Nolen Tyndall, Jerry Villalobos, Braden O’Connor), 1:49.09; 2. Marion Center A, (Seth Steele, Evan Crooks, Jonathon Smith, Zachary Short), 1:59.80; 3. Marion Center B, (Hunter Berg, Alexander Johnson, Garrett Griffith, Joseph Semetkoskey), 2:26.77; 100 backstroke: 1. Anthony Scott, MC, 1:09.00; 2. Brady Flynn, H, 1:12.56; 3. Joey Grabill, H, 1:14.16; 100 breaststroke: 1. Bryce Helmer, H, 1:15.08; 2. Braden O’Connor, H, 1:17.04; 3. Zachary Short, MC, 1:18.69; 400 free relay: 1. Hollidaysburg B, (Nick Helsel, Mason Lowey, Joey Grabill, Conor McKeirnan), 3:46.07; 2. Marion Center A, (Kaleb Farmery, James Clark, Anthony Scott, Xavier Vaglia), 3:49.43; 3. Hollidaysburg A, (Parker Bayard, Brady Flynn, Tyler Gnegy, James Roberts), 3:49.61.

GIRLS

HOLLIDAYSBURG 117, MARION CENTER 53

200 medley relay: 1. Hollidaysburg A, (Emma McCall, Megan Dinges, Allison Black, Kathleen Tinker), 2:06.78; 2. Hollidaysburg B, (Emmalee Claar, Lauren Imler, Mia Lecrone, Averie Holtz), 2:11.09; 3. Marion Center A, (Alyson Krecota, Robin Dehaven, Cherise Schultz, Lilly Ryer), 2:18.22; 200 freestyle: 1. Kara Vyborny, H, 2:24.74; 2. Kelsey Lenhart, H, 2:25.66; 3. Ella Wells, MC, 2:25.80; 200 IM: 1. Cherise Schultz, MC, 2:39.55; 2. Agnes Hoover, H, 2:40.34; 3. Emmalee Claar, H, 2:52.38; 50 freestyle: 1. Aubrianna Black, H, 28.81; 2. Cali Bainey, H, 29.17; 3. Lilly Ryer, MC, 29.19; 100 butterfly: 1. Allison Black, H, 1:08.58; 2. Mia Lecrone, H, 1:14.76; 3. Megan Dinges, H, 1:16.75; 100 freestyle: 1. Aubrianna Black, H, 1:03.93; 2. Emmalee Claar, H, 1:06.63; 3. Ella Wells, MC, 1:06.65; 500 freestyle: 1. Agnes Hoover, H, 6:15.77; 2. Lily Evans, H, 6:28.18; 3. Lilly Ryer, MC, 6:39.14; 200 free relay: 1. Hollidaysburg A, (Cali Bainey, Aubrianna Black, Abby Frazier, Kathleen Tinker), 1:56.82; 2. Hollidaysburg B, (Sydney Imler, Kiersten Williams, Lauren Imler, Emma McCall), 2:02.66; 3. Marion Center A, (Robin Dehaven, Mia Urbani, Bridget Gardner, Ella Wells), 2:08.75; 100 backstroke: 1. Allison Black, H, 1:05.36; 2. Cherise Schultz, MC, 1:09.60; 3. Alyson Krecota, MC, 1:18.20; 100 breaststoke: 1. Kelsey Lenhart, H, 1:25.37; 2. Robin Dehaven, MC, 1:25.37; 3. Elizabeth Smith, MC, 1:26.94; 400 free relay: 1. Hollidaysburg A, (Kathleen Tinker, Aubrianna Black, Allison Black, Megan Dinges), 4:11.55; 2. Marion Center A, (Lilly Ryer, Alyson Krecota,Ella Wells, Cherise Schultz), 4:38.42; 3. Marion Center B, (Reagan Ryan Bridget Gardner, Elizabeth Smith, Morgan Daugherty), 4:59.63;

Records: Hollidaysburg boys (11-0); girls (10-1).

Buckley leads ‘Cats

NORTHERN CAMBRIA — Nick Buckley won the 200 IM and 100 breaststroke races to help Huntingdon top Northern Cambria, 106-61.

The Bearcats also swept the relays.

The Lady Bearcats were 119-50 winners over Northern Cambria, as Mallory Woodward won the 200 IM and 100 butterfly.

BOYS

HUNTINGDON 106, NORTHERN CAMBRIA 61

200 medley relay: 1, Huntingdon (Cummings, Edwards, Grubb, Clark), 2:05.18; 2, Northern Cambria (Krug, Paronish, Pavelko, McCall), 2:05.47; 3, Northern Cambria (Janosko, Stafford, Miller, Ashurst), 2:24.43. 200 freestyle: 1, Tanner, H, 2:13.16 ; 2, Kelsey, H, 2:26.10; 3, Bassett, NC, 2:26.55. 200 IM: 1, Buckley, H, 2:17.17; 2, Paronish, NC, 2:32.40; 3, Cummings, H, 2:35.97. 50 freestyle: 1, Edwards, H, 26.50; 2, McCall, NC, 29.26; 3, Varner, H, 30.19. 100 butterfly: 1, Grubb, H, 1:06.90; 2, Pavelko, NC, 1:10.22; 3, Edwards, H, 1:12.51. 100 freestyle: 1, Miller, NC, 1:00.28; 2, Cunningham, H, 1:02.19; 3, Ashurst, NC, 1:02.47. 500 freestyle: 1, Turner, H, 6:13.50; 2, Clark, H, 6:57.31; 3, Pavelko, NC, 7:12.77. 200 free relay: 1, Huntingdon (Kelsey, Grubb, Varner, Buckley), 1:54.25; 2, Huntingdon (Cunningham, Goodman, Tanner, Edwards),1:56.09; 3, Northern Cambria (Janosko, Bassett, McCall, Ashurst), 1:57.24. 100 backstroke: 1, Cummings, H, 1:08.62; 2, Grubb, Huntingdon, 1:09.41; 3, Krug, Northern Cambria, 1:18.17. 100 breaststroke: 1, Buckey, H, 1:10.40; 2, Paronish, NC, 1:11.40; 3, Varner, H, 1:36.89. 400 free relay: 1, Northern Cambria (Miller, Pavelko, McCall, Paronish), 4:12.91; 2, Huntingdon (Cummings, Clark, House, Grubb), 4:28.36; 3, Huntingdon (Cunningham, Campbell,Goodman,Tanner), 4:30.12

GIRLS

HUNTINGDON 119, NORTHERN CAMBRIA 50

200 medley relay: 1, Huntingdon (Woodward, Houck, Vlasak, Carnes), 2:22.50; 2, Northern Cambria (T.Onkst, M.Onkst,Buza, Stafford), 2:31.44; 3, Huntingdon (Shope, Madi Carns, Carthen, Bush), 2:41.38. 200 freestyle: 1, Houck, H, 2:17.84; 2, McClain, H, 2:293.93; 3, Ardrey, H, 2:49.25. 200 IM: 1, Woodward, H, 2:36.16; 2, Zauzig, H, 2:40.09; 3, Buza, NC, 2:56.70. 50 freestyle: 1, Houck, H, 28.68; 2, M.Onkst, NC, 30.52; 3, Madison Carns, H, 33.89. 100 butterfly: 1, Woodward, H, 1:14.72; 2, Houck, H, 1:16.41; 3, Stafford, NC, 1:38.10. 100 freestyle: 1, Zauzig, H, 1:03.61; 2, McClain, H, 1:05.75; 3, T. Onkst, NC, 1.13.30. 500 freestyle: 1, Ardrey, H, 7:16.18; 2, Tietjens, H, 7:49.12; 3, Lauer, H, 7:56.44 . 200 free relay: 1, Huntingdon (Houck, Houck, Zauzig, Woodward), 1:57.09; 2, Huntingdon (Carns, Carns, Bush, McClain), 2:10.75; 3, Northern Cambria (Moriconi, McCracken,Hassen, Boring), 2:19. 100 backstroke: 1, T. Onkst, NC, 1:23.48; 2, Moriconi, NC, 1:27.40; 3, Vlasak, H, 1:31. 100 breaststroke: 1, S. Houck, H, 1:18.96; 2, Buza, NC, 1:28.42; 3, Madison Carns, H, 1:29.09. 400 free relay: 1, Huntingdon (Zauzig, Ordery, Vlasak, McClain), 4:47.31; 2, Northern Cambria (T. Onkst, M.Onkst, Buza, Sheredy), 4:57.40; 3, Huntindon, (Lauer, Cramer, Tietjens, Bush), 5:33.97

Records: Northern Cambria boys (1-5); girls (0-6).

Aloona sweeps Richland

JOHNSTOWN — Altoona won every relay and had five individual double-winners with wins over Richland on Tuesday.

The boys defeated Richland, 107-37, as Jared Markel won the 50 and 100 freestyle, Rusty Focht won the 100 butterfly and 100 breaststroke, and Isaac Kratzer won the 200 freestyle and 100 backstroke.

The Lady Lions were also winners over the Rams, 101-66. Anastasia Slobodnik was a double-winner in the 200 IM and 500 freestyle, while Emma Fraundorfer won the 50 freestyle and 100 freestyle .

BOYS

ALTOONA 107, RICHLAND 37

200 medley relay: 1 Altoona (Kratzer, Focht, Dugan, Markel); 2:05.13; 2. Richland 2:16.56. 200 freestyle: 1. Kratzer, A, 2:18.34; 2. Webster, A, 2:31.79; 3. Hopkins, A, 2:56.40. 200 IM: 1. Weaver, A, 2:46.99. 50 freestyle: 1. Markle, A, 25.22; 2. Chen, R, 28.26; 3. Steinbugl, A, 29.25. 100 butterfly: 1. Focht, A, 1:07.15; 2. Hooper, R, 1:20.65; 3. Dugan, A, 1:20.18. 100 freestyle: 1. Markel, A, 58.19; 2. Chen, R, 1:05.51; 3. Serbin, A, 1:13.99. 500 freestyle: 1. Pacifico, A, 6:39.25; 2.Weaver, A, 6:40.37; 3. Schmouder, R, 6:51.14. 200 free relay: 1. Altoona (Focht, Dugan, Kratzer, Markel) 1:45.71; 2. Altoona 1:59.89; 3. Richland 2:00.49. 100 backstroke: 1. Kratzer, A, 1:11.41; 2. Steinbugl, A, 114.28. 100 breaststroke: 1. Focht, A, 1:13.87; 2. Albert, R, 1:29.42; 3. Hooper, R, 1:29.42. 400 free relay: 1 Altoona (Pacifico, Steinbugl, Dugan, Weaver) 4:30.69; 2 Altoona, 5:16.05.

GIRLS

ALTOONA 101, RICHLAND 66

200 medley relay: 1. Altoona (Fraundorfer, Kratzer, Slobodnik, Focht) 2:11.94; 2. Richland 2:24.67; 3. Altoona 2:40.36. 200 freestyle: 1. Slarick, R, 2:24.43; 2. Kratzer, A, 2:28.48; 3. Salamon, R, 2:34.28. 200 IM: 1. Slobodnik, A, 2:40.49; 2. Swiokla, R, 3:12.44; 3. Murphy, A, 3:18.19. 50 freestyle: 1. Fraundorfer, A, 27.56; 2. Campagkia, R, 29.35; 3. Focht, A, 29.73. 100 butterfly: 1. Salamon, R, 1:23.50; 2. Weatherwalk, A, 1:39.47; 3. Burket, A, 1:48.47. 100 freestyle: 1. Fraundorfer, A, 1:00..89; 2. Slavick, R, 1:05.35; 3. Fox, A, 1:09.44. 500 freestyle: 1. Slobodnik, A, 6:23.26; 2. Swoikla, R, 7:06.30; 3. Yost, A, 7:11.31. 200 free relay: 1. Altoona (Fraundorfer, Kratzer, Slobodnik, Focht) 1:58.39; 2. Richland 2:25.50; 3. Altoona 2:10.16. 100 backstroke: 1. Campagna, R, 1:17.70; 2. Yost, A, 1:36.18; 3, Murphy, A. 100 breaststroke: 1. Kratzer, A, 1:19.08; 2. Focht, A, 1:27.25; 3. McKendree, R, 1:52.28. 400 free relay: 1. Altoona (Fox, Kowalski, Yost, Peterman) 4:57.29; 2. Richland 5:14.25; 3. Altoona 5:43.51.

Records: Altoona boys (3-4); girls (3-4).

NEWSLETTER

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)
   

COMMENTS

Starting at $4.39/week.

Subscribe Today