×

Tyrone sweeps West Branch

TYRONE — Tyrone’s boys and girls had multiple winners in a sweep of West Branch, with the boys winning, 121-28, while the girls earned a 107-43 victory in high school track and field action Monday.

For the boys, Nick Vasbinder won the high, long and triple jump, while double winners were Matt Clifton (100, 200), Nathan Walk (110 hurdles, 300 hurdles) and Kyle Silva (shot put, discus).

On the girls side, double winners included Chesney Saltsgiver (400, long jump), Natalie Saltsgiver (200, high jump), Brianna Decker (300 hurdles, javelin) and Marissa Lewis (800, 1600).

BOYS

TYRONE 121, WEST BRANCH 28

100 dash: 1. Clifton T 11.6, 2. Brooks T 11.9, 3. Hicks T 12.4. 200 dash: 1. Clifton T 24.0, 2. Brooks 24.3 3. Beck T 26.0. 400 dash: 1. Parks T 57.1, 2. Taylor T, 58.2, 3. Guerra WB 58.7 800 run: 1. Vail T 2:26, 2. Detwiler T 2:29, 3. Godin WB 2:33. 1600 run: 1. McNeel T 5:30, 2. Nagle T 5:34, 3. Detwiler T 5:35. 3200 run: 1. Godin WB 11: 46, 2. Nagle T 12:21, 3. Yingling WB 13:13 110 hurdles: 1. Walk T 17.2, 2. Crowder WB 19.0, 3. Maquire WB 20.8. 300 hurdles: 1. Walk T 44.2, 2. Hicks T 46.5, 3. Maquire WB 51.2.

400 relay: 1. Tyrone 46.3 (Clifton, Brooks, Vasbinder, Parker) 1600 relay: 1. Tyrone 4:01 (Homan, Beck, Walk, Parks) 3200 relay: 1. Tyrone 9:59 (McNeel, Detwiler, Vail, Taylor) High jump: 1Vasbinder T 5-6, 2. Cowder WB 5-6, 2. Walk T 4-10. Long jump: 1. Vasbinder T 18-6, 2.Guerra WB 17-9, 3. Clifton T 16-7. Triple jump: 1. Vasbinder T 39-9, 2. Cowder WB 36-6, 3. Guerra WB 33-10 Shot put: 1. Silva T 38-1 2. Zimmerman T 37-5, 3. Nevling-Ray T 35-0 Discus: 1. Silva T 116-0, 2. Cowder WB 107-7, 3. Kristofits WB 101-10 Javelin: 1. Zimmerman T 120-5, 2. Nevling Ray T 120-3, 3. Maguire WB 111-9 Pole vault: 1. Taylor T 10-0, 2. Byers T 8-0

Records: Tyrone (3-1), West Branch (1-3)

GIRLS

TYRONE 107, WEST BRANCH 43

100 dash: 1. Latchford T 13.5, 2. Gailey 13.7, 3. N. Saltsgiver 13.7 200 dash: 1. N. Saltsgiver, T, 28.9, 2. Timblin WB 29.0, 3. Gailey T 29.7 400 dash: 1. C. Saltsgiver 1:08.5, 2. Kephart 1:08.7, 3. Miller WB 1:15.4. 800 run: 1. Lewis T 2:38, 2. Prestash WB 2:39, 3.Kephart WB 3:19. 1600 run: 1. Lewis T 5:49, 2. Prestash 6:12, 3. Black T 8:02. 3200 run: 1. Goodman T 16:00, 2. Miller WB 16:32, 3. Wertz T 16:44. 100 hurdles: 1. White WB 19.9, 2. Toth T 18.2, 3. Decker T 18.3. . 300 hurdles: 1. Decker T 56.0, 2. Toth T 58.2, 3. White 1:00.4

400 relay: 1. Tyrone 54.2 (Foy, Gailey, Wright, N. Saltsgiver) 1600 relay: 1. Tyrone )Foy, C. Saltsgiver, Toth, Decker) 3200 relay: 1. Tyrone 13: 57 (Wertz, Focht, Black Goodman) High jump: 1. N. Saltsgiver T 4-8, 2. Gailey T 4-6, 3. Myers WB 4-4 Long jump: 1. C. Saltsgiver T 15-0, 2. Warner WB 14-0, 3. Foy T 13-6. Triple jump: 1. Foy T 32-7, 2. C. Saltsgiver 32-6, 3. White WB 25-11 Shot put: 1. Brickley WB 25-6, 2. Wertz 23-7, 3. Hess WB 22-9 Discus: 1. Hunt WB 72-2, 2. Wertz T 65-11, 3. Brickley WB 60-2 Javelin: 1. Decker T 83-2, 2. Evans WB 74-3, 3. Jackson T 61-8. Pole vault: 1. Smith T 6-6, 2. Shultz T 6-0, 3. Jackson T 5-6

Records: Tyrone (2-2), West Branch (1-3)

Colts split with BV

NORTHERN CAMBRIA — The Northern Cambria boys improved to 3-1 with a 104-44 win over Blacklick Valley.

The Colts got two wins each out of Zach Malicky in the shot put (39-4) and the discus (115-9), Ethan Miller in the 3200 (13:11) and 1600 (5:49) and Brady Mikitko in the 110 hurdles (18.60) and the 300 hurdles (49.5).

On the girls side, the Lady Colts fell to 1-3 with a 58.5-50.5 loss to Blacklick Valley.

Northern, which won six events including two jumps and all three throwing events, got three from Regan Sheredy in the shot put (32-4), discus (82-1) and the javelin (74-6).

COMMENTS