Tyrone boys edge Dragons

MARTINSBURG — Nick Vasbinder was a double winner in the long jump (18 feet, 10 inches) and the triple jump (39-0) to help the Tyrone boys sneak past Central, 75.5-74.5, in high school track action on Tuesday.

WT Davis was a double winner for Central in the 800-meter run (2:13.3) and 1600 (4:53.5) for the Dragons in their win against Bellefonte, 95.5-54.54. Tyrone fell to Bellefonte, 92-58.

In girls action, the Lady Dragons lost both their matches, dropping an 83-65 decision to Tyrone and 91-59 to Bellefonte. The Tyrone girls also fell to Bellefonte, 79-71.

Alyssa Bartley of Central and Mackenzie Latchford of Tyrone tied for first in the 100 and 200 dashes.

BOYS

100 dash: 1. Bossert B 11.7,2. Van Gunden B 11.8, 3. Liebal C 11.8 200 dash: 1. Liebal C 23.8, Hummel B 24.4, 3. Brooks T 24.7 400 dash: 1. Beisinger C 55.8, 2. Gunden B 56.4 3. Craig B 56.7 800 run: 1. Melius B 2:12, 2. Davis C 2:13, 3. Medarren C 2:13.5 1600 run: 1. Melius B 4:50, 2. Davis C 4:53, 3. McNeel T 5:14 3200 run: 1. Kohler T 11:27, 2. Bennett B 11:30, 3. Smoyer B 11:44 110 hurdles: 1. Walk T 16.9, 2. Leach C 17.9, Horton C 18.6 300 hurdles: 1. Walk T 45.2, 2. Lowery B 46.4, 3. Napinski C 48.2

400 relay: 1. Tyrone (Clifton, Brooks, Vasbinder, Parker) 46.3 1600 relay: 1, Bellefonte 3:44 . 3200 relay: 1. Bellefonte 9:28. High jump: 1. Beisinger C 5-6, 2. Vasbinder T 5-4, Davis C 5-2 Long jump: 1. Vasbinder T 18-10, 2. Fernandez B 18-4, 3. Bossart B 17-10 Triple jump: 1. Vasbinder T 39-1, Rest of Distances screwed up. Shot put: 1. Korrell B 45-10, Silva T 42-4, 3. Besch B 39-2 Discus: 1. Korrell C 135-3, Silva T 125-7 , 3. Dick C 116-11 . Javelin: 1. Zimmerman T 128-3, 2. Buker C 124-11, 3. Bowling C 114-08 Pole vault: 1. Hovis B 11-6, Gregg C 9-0, Hurton C 8-6

GIRLS

100 dash: 1. Latchford, Bartley T/C 13.3 , 3. Tressler B 13.4, 200 dash: 1. Latchford, Bartley T/C 28.2, 3. N. Salsgiver 30.1 T 30.21 400 dash: 1. Robson C 1:03. 6 2. Bartley C 1:05, 3. Swope B 1:08.8 800 run: 1. Lingenfelter 2:40, 2. Lewis 2.41 3. Rothroch B 2:42 1600 run: 1. Elmore B 5:50, 2. Lewis T 5:50.5, 3. Rothroch B 6:14 3200 run: 1. Shirey B 13:48, 2. Lewis T 14:17, 3. Haan B 15::22 100 hurdles: 1. Toth T 17.6 , 2. Decker T 18.5 3. Shultz T 18.5 300 hurdles: 1. Decker C 54.8, 2. DEcker T 57.6, 3. Toth T 57.9

400 relay: 1. Tyrone (Foy, Gailey, Wright, Saltsgiver) 53.3 1600 relay: 1. Bellefonte 4:346 3200 relay: 1. Bellefonte 12:06 1 High jump: 1. N. Saltsgiver T 4-6,2. Rowland B 4-4 3. Conrad C 4-0 PO 4-4 Long jump: 1. Robson B 15-6,2. C Saltsgiver T 14-7, 3. Foy T 13-9 2 Triple jump: 1. Latchford T 32-9, 2. Robson B 32-4 3. Foy T 32-0 Shot put: 1. Frey C 26-6, 2. McCready C 26-1, 3. Lopez B 25-9 Discus: 1. McCready C 82-2, 2. Frey B 72-1, 3. Biddle B 72-1 Javelin: 1. Miller C 92-6, 2. Decker T 84-7-6, 3. Kozel B 80-5 . Pole vault: 1. Kennedy C 9-6, 2. Saylor C 7-0, 3. Longnecker C 6-0

Records: Tyrone boys (5-3); Tyrone girls (4-4).

P-O boys go 1-1

PHILIPSBURG — The Philipsburg-Osceola boys defeated Penns Valley, 81-69, but fell to Bald Eagle Area, 94-56, in a Mountain League tri-meet.

Andrew Faust won the 300 hurdles in 48.53, Ashton Crownover won the 3200 run in 11:41.04, and Kalob Sperling won the discus with a 105-2.

The P-O girls fell to Bald Eagle Area, 96-54, and Penns Valley, 100-49. Sam Bainey won the 300 hurdles for the Lady Mounties with a time of 49.18.

The Penns Valley girls beat BEA, 95-54, and the BEA boys topped Penns Valley, 96-54.

COMMENTS