×

Graduates

MARIETTA COLLEGE, Marietta, Ohio – Brittany Kidd, Bedford, cum laude, B.A., accounting.

HUNTINGTON UNIVERSITY, Huntington, Ind. – Emily Carbaugh, Orbisonia, B.S., biology.

Graduates

UNIVERSITY OF KANSAS, Lawrence, Kan. – Peter Rea, Hollidaysburg, M.A., religious studies

WILKES UNIVERSITY, Wilkes-Barre – Jennifer Barry, Altoona, M.S., education; Nathan Pino, Coalport, M.S., education; Lindsey Coval, Philipsburg, Ph.D., pharmacy; Alysha Lopez , DuBois, Ph.D., pharmacy; Morgan Peterman, Curwensville, Ph.D., pharmacy; Katelynn Simcox, Philipsburg, Ph.D., pharmacy.

YORK COLLEGE OF PENNSYLVANIA – Emily Bilger, Hesston, magna cum laude, B.S., management.

ALTOONA BEAUTY SCHOOL -?Cosmetology: Stephanie Hammond, Tyrone; Rachel Hutchinson, Houtzdale; Alina Kukotina, Tyrone; Tori Smith, Saxton; Kelsey Watkins, Saxton. Esthetics: Kathy Davis, Altoona; Khristina Slobodnik, Altoona.

Graduates

LYCOMING COLLEGE, Williamsport – Emily Barger, Clearfield, B.S., biology: anatomy and physiology, summa cum laude; Bridget Bellmore of Curwensville, B.A., creative writing, summa cum laude; Seth Carper, Tyrone, B.A., business management; JohnPaul Keith, Altoona, B.A., economics; Trent Lee, Williamsburg, B.S., biology: ecology.

MILLERSVILLE UNIVERSITY – Lindsay Blake, Pennsylvania Furnace, B.A., government; Olivia Miller, James Creek, B.S., speech communication.

SUSQUEHANNA UNIVERSITY, Selinsgrove – Morgan Golay, Huntingdon, B.A., political science; Ian Murray, Tyrone, B.S., business administration; Samuel Berger, Altoona, cum laude, B.A., education policy.

Graduates

COASTAL CAROLINA UNIVERSITY, Conway, S.C. – Brian Logue, Duncansville, magna cum laude., B.S., business administration in finance; Geordan Miller, Hollidaysburg, B.S., business administration in finance.

BOB JONES UNIVERSITY, Greenville, S.C. – Alyse Kilian, Warriors Mark, summa cum laude, B.S. nursing.

Graduates

CALIFORNIA UNIVERSITY OF PENNSYLVANIA

AUGUST AND DECEMBER GRADUATES

Bedford County – Lynnette A. Allison, Bedford, A.S., applied science; Erica Mellott, Everett, B.S., social work; Joshua M. Troutman, Everett, M.Ed.; Ashley Weyant, B.S.; Kierstin N. Whysong, Imler, B.A.

Blair County – Lisa R. Parrish, Altoona, M.Ed.; Josh A. Baker, Altoona, M.S.; Josh D. Stratton, Altoona, M.S.; Virginia Christy, Ashville, M.Ed.; Courtney L. Salmon, Bellwood, B.A.; Marissa Leslie, Claysburg, M.S.; Lindsay Gonsman, Newry, M.B.A.

Cambria County – Peter Farabaugh, Carrolltown, B.A.; Breeanne N. Mehalko, Nanty Glo, M.S.

Centre County – Justin Hazelton, Philipsburg, M.Ed.

Clearfield County – Sara Stuart, DuBois, B.S.Ed.; Ashley S. Nicolaus, DuBois, B.S.N.

NEWSLETTER

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)
Are you a paying subscriber to the newspaper? *
   

Starting at $4.39/week.

Subscribe Today