Wildcats cruise to semifinal

HOMER CITY — Homer-Center rushed for 281 yards and cruised to a 41-0 victory over Heritage Conference foe Purchase Line in a District 6 Class 1A quarterfinal-round football game at Memorial Field on Friday night.

With the win, the Wildcats (10-1) earned their second straight berth to the semifinals and will take on the winner of today’s Ferndale-Portage game at home next weekend.

Jesse Lee ran for 152 yards and a touchdown and surpassed his older brother, Ean, as Homer-Center’s all-time leading rusher.

Mike McCracken added 54 yards and a score, and Matt Miles tacked on 54 yards and two scores for the Wildcats, who are the No. 2 seed in the playoffs and the No. 5-ranked team in the state in Class 1A.

Freshman quarterback Ben Schmidt completed just two passes in the game, but both went for touchdowns.

He hit Tim Alcon for a 25-yard TD on the Wildcats’ first possession of the game and connected with older brother Nick Schmidt for an 8-yard touchdown on the first drive of the second half.

Purchase Line, the No. 7 seed, concluded its season with a 7-5 record.

SCORE BY QUARTERS

Purchase Line 0 0 0 0 — 0

Homer-Center 14 6 21 0 — 41

First quarter

HC–Alcon 25 pass from B. Schmidt (B. Schmidt kick).

HC–Lee 2 run (B. Schmidt kick).

Second quarter

HC–Miles 2 run (kick failed).

Third quarter

HC–N. Schmidt 8 pass from B. Schmidt (Alcon pass from Lee).

HC–Miles 13 run (kick failed).

HC–McCracken 1 run (B. Schmidt kick).

State scores

Class 2A District 10

Semifinal

Greenville 28, Sharpsville 14

Wilmington 49, Reynolds 0

Class 2A District 11

Championship

Schuylkill Haven 48, Palmerton 13

Class 2A District 2

Championship

Dunmore 35, Carbondale 8

Class 2A District 7

Quarterfinal

Elwood City Riverside 42, Avonworth 14

Pittsburgh North Catholic 35, Serra Catholic 14

Steel Valley 42, Burgettstown 0

Washington 54, East Allegheny 7

Class 2A District 9

Championship

Clarion 28, Kane Area 21

Class 3A District 11

Semifinal

Bethlehem Freedom 33, Pocono Mountain West 21

Parkland 52, Easton 10

Class 3A District 12

Championship

Conwell Egan 42, New Hope-Solebury 14

Class 3A District 2

Championship

Scranton Prep 54, Lake-Lehman 7

Class 3A District 3

Semifinal

Middletown 42, Bermudian Springs 7

Wyomissing 13, Littlestown 9

Class 3A District 7

Semifinal

Aliquippa 14, Beaver Area 7

Quaker Valley 40, Seton-LaSalle 7

Class 4A District 1

Championship

Pottsgrove 38, Upper Perkiomen 14

Class 4A District 2

Semifinal

Berwick 48, North Pocono 14

Valley View 40, Wilkes-Barre Coughlin 7

Class 4A District 3

Quarterfinal

Berks Catholic 48, Gettysburg 18

East Pennsboro 45, Susquehannock 14

Harrisburg Bishop McDevitt 43, Shippensburg 22

Lampeter-Strasburg 34, Northern Lebanon 19

Class 4A District 7

Semifinal

Montour 35, South Fayette 27

Thomas Jefferson 27, Belle Vernon 0

Class 5A District 11

Championship

Whitehall 34, Southern Lehigh 17

Class 5A District 12

Semifinal

Archbishop Wood 48, Archbishop Ryan 0

Class 5A District 1

Semifinal

Marple Newtown 24, Upper Moreland 18

Springfield Delco 28, West Chester Rustin 7

Unionville 39, Strath Haven 8

Upper Dublin 17, Academy Park 12

Class 5A District 3

Quarterfinal

Cocalico 42, Cedar Crest 7

Governor Mifflin 56, York 7

Manheim Central 55, Waynesboro 0

Class 5A District 7

Semifinal

Gateway 28, McKeesport 21

Penn-Trafford 35, Upper St. Clair 14

Class 6A District 12

Semifinal

St. Joseph’s Prep 17, LaSalle 3

Class 6A District 1

Quarterfinal

Coatesville 61, Downingtown East 42

Garnet Valley 36, North Penn 35

Pennridge 25, Perkiomen Valley 0

Pennsbury 36, Neshaminy 17

Class 6A District 2/4

Championship

Delaware Valley 31, Hazleton Area 3

Class 6A District 3

Quarterfinal

Cumberland Valley 62, Central Dauphin East 9

Hempfield 31, Dallastown Area 28

Manheim Township 28, Central Dauphin 0

West Lawn Wilson 42, Red Lion 7

Class 6A District 7

Semifinal

Pine-Richland 49, North Allegheny 25

Pittsburgh Central Catholic 17, Penn Hills 8

Class A District 1/2

Championship

Old Forge 41, Delco Christian 0

Class A District 11

Championship

Williams Valley 26, Tri-Valley 6

Class A District 7

Quarterfinal

California 43, Union Area 19

Clairton 37, Carmichaels 12

Imani Christian Academy 20, Our Lady Of Sacred Heart 12

Jeannette 30, Rochester 26

Class A District 4

Championship

Wyalusing 28, Montgomery 6

Class AA District IV

Semifinal

Mount Carmel 42, Line Mountain 6

Southern Columbia 59, Central Columbia 14

Class AAA District IV

Championship

Loyalsock 35, Danville 6

Class AAAA District IV

Championship

Selinsgrove 34, Shikellamy 0

COMMENTS