2019 Mirror track and field all-stars

GIRLS

FIRST TEAM

Gianna Caputo, jr., Altoona: Mirror three-time first-team all-star … District 6 Class 3A runner-up in the 100 hurdles and fourth-place finisher in the long jump … Mountain Lion Classic 3A 100 hurdles fifth-place finisher … Pan-Ram Invitational third place in the triple jump and fourth place in the 100 hurdles … South Hills Classic 100 hurdles third-place finisher … Altoona Igloo 100 hurdles runner-up, triple jump fifth place

Olivia Conrad, sr., Cambria Heights: Mirror honorable mention as a junior … Laurel Highlands Conference javelin runner-up … Mountain Lion Classic 2A javelin champ … Bellwood-Antis Invitational javelin champion

Darcie Frazier, sr., Hollidaysburg: Mirror four-time first-team all-star … Four-time state qualifier — long jump as a freshman and senior, 400 relay as a sophomore and 200 dash as a junior … PIAA Class 3A 16th-place finisher in the long jump … District 6 Class 3A long jump champion and 400 relay runner-up … Mountain Lion Classic 3A long jump champ and 200 dash runner-up … West Perry Invite champ in the 200 dash, long jump, 400 relay and 1600 relay … Shippensburg Invite 3A long jump champ … Altoona Igloo runner-up in the 200 dash and long jump

Lyric Janosik, jr., Penn Cambria: Two-time Mirror first-team all-star and second team as a freshman … PIAA Class 2A bronze medalist in the long jump and eighth-place medalist in the high jump … District 6 Class 2A long jump champ and runner-up and state qualifier in the high jump and 400 relay … Laurel Highlands Conference champion in the 100 dash and long jump … Mountain Lion Classic 2A runner-up in the long jump, high jump and 400 relay … Shippensburg Invite 2A long jump and 400 relay champ, high jump runner-up, triple jump third-place finisher … United Invitational high jump champ, third place in long jump and 100 dash … Altoona Igloo long jump champ, 100 dash and high jump third place … Seventh-place state medalist in the long jump as a sophomore

Stella Kuntz, fr., Central Cambria: PIAA Class 2A 11th-place finisher in the 3200 run … District 6 Class 2A runner-up and state qualifier in the 3200 run and third-place finisher and state qualifier in the 1600 run … Laurel Highlands Conference 3200 run and 3200 relay champ … Bellwood-Antis Invitational 3200 run champ … United Invitational 3200 run champ, 1600 run third place

Brooke Long, fr., Altoona: District 6 Class 3A runner-up and state qualifier in the triple jump … Part of the District 6 Class 3A 400 relay champions … Mountain Lion Classic 3A fourth-place finisher in the 100 dash, fifth place in the long and triple jumps … United Invitational triple jump fourth place … Altoona Igloo 400 relay and 1600 relay champ, triple jump runner-up, 100 dash fifth place

Kaitlyn Maxwell, jr., Everett: Mirror three-time first-team all-star … PIAA Class 2A bronze medalist in the 400 dash and fifth-place medalist in the 800 run … District 5 Class 2A champion in the 400 dash and 800 run, and long jump runner-up … PIAA fourth-place medalist in the 400 dash and sixth-place medalist in the 800 as a sophomore … Inter-County Conference champion in the 100 dash, 400 dash and 800 run … West Central Coaches Meet champion in the 100 dash, 400 dash and 800 run … Northern Bedford Invite 100 dash, 400 dash and 800 run champ … Shippensburg Invite 2A 400 dash and 800 run champ … Bedford Invite 400 dash and 800 run champ … PIAA qualifier in the 400 as a freshman.

Maddie Murphy, sr., Bishop Carroll: Mirror four-time first-team all-star … PIAA Class 2A gold medalist in the triple jump … District 6 Class 2A triple jump champion … Laurel Highlands Conference triple jump champ and long jump runner-up … Mountain Lion Classic 2A triple jump champ … United Invitational long jump and triple jump champ … Also earned state medals as a freshman (seventh), sophomore (fifth) and junior (eighth) in the triple jump

Caroline Ratchford, sr., Bishop Carroll: PIAA Class 2A bronze medalist in the high jump … District 6 Class 2A high jump champion … Laurel Highlands Conference high jump champion … Mountain Lion Classic 2A high jump champion … United Invite high jump runner-up, 300 hurdles third place

Lauren Shaffer, fr., Portage: PIAA Class 2A sixth-place medalist and school record holder in the 400 dash … District 6 Class 2A champion in the 100 dash, and runner-up and state qualifier in the 200 dash and 400 dash … WestPAC Championships runner-up in the 400 dash and 800 run … West Central Coaches Meet champion in the 200 dash and runner-up in the 100 dash, 400 dash and 800 run … Appalachian Invite 100, 200 and 400 dash champ

Regan Sheredy, soph., Northern Cambria: Mirror second-team all-star as a freshman … PIAA Class 2A 17th-place finisher in the shot put … District 6 Class 2A shot put third-place finisher and state qualifier. Also finished sixth in the discus … Heritage Conference third-place finisher in the shot put and fourth-place finisher in the discus … West Central Coaches Meet champion in the shot put and discus … Bellwood-Antis Invite shot put fourth-place finisher

Aly Snyder, sr., Hollidaysburg: Mirror second-team all-star as a junior and sophomore, and honorable mention as a freshman … District 6 Class 3A 300 hurdles champion and fourth-place finisher in the 100 hurdles … Mountain Lion Classic 3A 300 hurdles runner-up … West Perry Invite champ in the 300 hurdles, 400 relay and 1600 relay, and runner-up in the 100 hurdles … Altoona Igloo third-place finisher in 100 hurdles and 300 hurdles

Riley Tryninewski, soph., Hollidaysburg: District 6 Class 3A runner-up in the 100 dash, 400 dash and 400 relay … Mountain Lion Classic 3A 100 dash third-place finisher … West Perry Invite champ in the 400 relay and 1600 relay, and fourth-place finisher in the 100 dash … Altoona Igloo runner-up in the 100 dash and 400 relay, seventh place in the triple jump

Paige Wess, sr., Central Cambria: Mirror four-time first-team all-star … PIAA Class 2A eighth-place medalist in the 800 run, fourth-place medalist in the 3200 relay and seventh-place medalist in the 1600 relay … District 6 Class 2A 800 run, 1600 relay and 3200 relay champion … Laurel Highlands Conference 800 run, 1600 run and 1600 relay champ … Bellwood-Antis Invite 1600 relay and 3200 relay champ … United Invite 400 dash runner-up … Earned 10 PIAA medals in her career, including two golds in the 3200 relay as a freshman and sophomore … PIAA fifth-place medalist in the 800 run as a junior

Kate Yahner, sr., Bishop Carroll: Mirror second-team all-star as a junior and honorable mention as a sophomore and freshman … District 6 Class 2A pole vault champion … Mountain Lion Classic 2A pole vault runner-up … United Invitational pole vault champ

SECOND TEAM

Darrian Berkheimer, soph., Altoona

Cassidy Bezek, jr., Central Cambria

Jenna Bobroski, sr., Bishop Carroll

Aurielle Brunner, soph., Bish. Guilfoyle

Maggie Fox, jr., Altoona

McKenna Hayward, sr., Cent. Cambria

Paige Jodon, sr., Hollidaysburg

Mackenzie Kelley, fr., Altoona

Kyleigh Kennedy, jr., Philips.-Osceola

McKenzie Latchford, fr., Tyrone

Gwyneth Rentz, fr., Altoona

Ta’Shay Seward, jr., Altoona

Ella Vrabel, soph., Central Cambria

Abigail Walwro, fr., Central Cambria

Faith Wilson, fr., Central Cambria

HONORABLE MENTION

Hailey Alwine, jr., Altoona

Kaitlyn Bailey, soph., Cambria Heights

Samantha Bainey, jr., Philips.-Osceola

Alyssa Bartley, soph., Central

Ashley Ferguson, jr., Bedford

Sarah Graham, soph., Altoona

Ashtyn Hileman, fr., Altoona

Sarah Isenberg, jr., Hollidaysburg

Ellen Kennedy, soph., Central

Rachel Krier, sr., Altoona

Sierra McClain, sr., Hollidaysburg

Quinn McElhenny, sr., Camb. Heights

Emma Parnell, fr., Hollidaysburg

Harley Price, jr., Altoona

Mackenzie Rinker, sr., Hollidaysburg

COMMENTS