Wess, Hayward building on legacies

Central Cambria girls, boys win team titles

LORETTO — Central Cambria High School seniors Paige Wess and McKenna Hayward are nearing the end of their successful track and field careers.

They’ve won a combined 13 state medals, including two golds each in the 3200-meter relay, but now they’re almost ready to pass the baton, literally and figuratively, to the next wave of Lady Red Devil runners.

“This group of girls, they’re all very team oriented,” Central Cambria girls coach Randy Wilson said. “Paige, for one could have run in the 4-by-(800) today, but she said, ‘I’m doing three other events, let someone else get a chance at a gold medal.’ You’re not going to see that much nowadays.”

Central Cambria didn’t need Wess in the 3200 relay as four underclassmen placed first in that event, but Wess and Hayward led the way in other events to help the Lady Devils capture the team title at the Laurel Highlands Athletic Conference Championship Meet on Tuesday at a sun-drenched DeGol Field at Saint Francis University.

The Central Cambria boys also claimed the team title. Both teams were already declared conference champions based on regular-season meets, with the boys sharing the title with Bedford.

The Central Cambria girls received first-place points from the 3200 relay team of sophomores Ella Vrabel and Anna Dill and freshmen Stella Kuntz and Faith Wilson, the 1600 relay team of Wess, Hayward, Vrabel and Olivia Ratchford, Wess in the 800 and 1600 runs, Hayward in the 400, Kuntz in the 3200 and Cassidy Bezek in the shot put.

“At Central Cambria, in the past, we’ve concentrated on distance running,” Coach Wilson said. “But this year we’re getting points all over the place.”

Wess has been all over the track this season, competing in every running event throughout the season, except the 3200 run, to help the team acquire points where needed. She wasn’t really challenged in both the 800 and 1600 on Tuesday, winning the 800 in 2 minutes, 24.77 seconds and the 1600 in 5:32.32.

She finished fifth in the state last year in the 800.

“I prefer middle distance in track,” Wess said. “This is the first time I ran the mile this year, and I didn’t really know what to expect, but (Coach Wilson) made up a time and said 5:32, and that’s what I ran, so I’m happy with that.”

Hayward has also gotten away from the longer distances, concentrating more on sprints and jumps this season. It was the first time she ran the 400 this year, and she won with a time of 1:01.12.

The Bloomsburg basketball recruit said she doesn’t know what events she’ll compete in at next Tuesday’s District 6 Class 2A meet. She and Wess were part of the 1600 relay team that won in 4:09.47.

“I just want to win a district team title,” Hayward said. “Wherever (Coach Wilson) needs us to run, we’ll do it. We understand that it’s about helping out wherever we’re needed for a district title.”

The leadership shown by Hayward and Wess has been instrumental in helping younger athletes succeed, like Kuntz, who won the 3200 in 12:16.10 and was part of the 3200 relay that won in 10:16.89, and junior Bezek, who won the shot put with a distance of 35 feet, 1.5 inches.

“It’s nice having the older girls to look up to and know what they’ve accomplished, and when they cheer you on, it motivates you and makes you feel better,” Kuntz said. “You wanna do as much as they do and accomplish what they’ve accomplished.”

The Central Cambria boys didn’t have as many individual winners, but they placed first in the team standings due to placing in all but three of the 18 events. Corey Roberts was the lone champ, winning the 800 in 2:00.29.

“We try to spread the talent around for the maximum amount of points,” CC boys coach Matt Miller said. “It’s been a good year. It’s been a surprise. I thought it might be a rebuilding year with what we lost and we’re young, but the guys have really stepped up, and I’m proud of them.”

In addition to Wess, two other athletes from the Mirror coverage area won two individual events — Penn Cambria junior Lyric Janosik and Chestnut Ridge sophomore Logan Pfister.

Janosik won the girls 100 dash in 13.28 and the long jump with a 17-11.5. She said she uses the 100 to help her warm up for jumping events, where she won a seventh-place state medal in the long jump last year. She long jumped 18-9.5 in the first meet of this season and has been trying to get back in that range.

“I think it’s going to build for next Tuesday (at districts),” she said. “I wasn’t able to get my (personal record) today, but hopefully I get that 19 (feet) at districts. That’s my goal.”

Pfister took the boys high jump with a height of 6-6.25 and won the triple jump with a 43-2. Both were personal bests for him this year.

“This was a really good experience today with (the District 5 meet) next (Wednesday),” Pfister said. “I’m hoping to possibly win there and go to states.”

Pfister went to states in the high jump last year, and his teammate, Duane Knisely also was there and earned a fifth-place medal in the discus and finished 11th in the shot put. On Tuesday, Knisely won the discus with a meet record throw of 174-11 and finished second to Somerset’s Nick Hyde in the shot put with a season-best distance of 58-9.

“Most of our dual meets, there’s not as much competition,” Knisely said. “It’s nice to go to big meets. I improved my shot by 5 feet — I opened up pretty good today.”

Other area boys winners included Cambria Heights’ Zach Farabaugh in the 110 hurdles (15.87) and Liam Wholaver in the long jump (21-1), Bedford’s Elijah Cook in the javelin (161-6) and the Bedford 400 relay team of Miles Washington, Wes Lippincott, Nathan Wracher and Andrew Foor (44.71).

The Bishop Carroll girls claimed two first places with Maddie Murphy winning the triple jump (38-3.5) and Caroline Ratchford tying a meet record in the high jump (5-4).

BOYS

Key, team standings: 1, CC–Central Cambria 99; 2, S–Somerset 89; 3, R–Richland 87; 4, Bd–Bedford 78; 5, WH–Westmont Hilltop 72.5; 6, CR–Chestnut Ridge 63.5; 7, CH–Cambria Heights 51; 8, PC–Penn Cambria 49.5; 9, FH–Forest Hills 44.5; 10, BM–Bishop McCort 29; 11, BC–Bishop Carroll 21; 12, (tie), BG–Bishop Guilfoyle and J–Johnstown, 9;

100 dash: 1, Tustin, R, 11.26; 2, Foor, Bd, 11.58; 3, Brumbaugh, CC, 11.62; 4, Marinak, PC, 11.71; 5, Martz, S, 11.79; 6, Cramer, WH, 11.94; 7, Gauden, CC, 11.97; 8, Lippincott, Bd, 12.13.

200 dash: 1, Tustin, R, 22.83; 2, Marinak, PC, 23.68; 3, Lippincott, Bd, 23.71; 4, Brumbaugh, CC, 23.73; 5, Seidel, BM, 24.16; 6, Steffen, CC, 24.46; 7, Towns, R, 24.48; 8, Fisanick, CH, 24.95.

400 dash: 1, Seidel, BM, 52.79; 2, Chunta, FH, 53.07; 3, Washington, Bd, 53.33; 4, Towns, R, 53.61; 5, Barbato, WH, 53.84; 6, Melnyk, CC, 54.52; 7, Garzarelli, CC, 54.65; 8, Zembower, Bd, 54.73.

800 run: 1, Roberts, CC, 2:00.29; 2, C. Walker, S, 2:01.67; 3, Fetzer, WH, 2:05.58; 4, Kuntz, CC, 2:06.19; 5, Wechtenhiser, FH, 2:07.51; 6, B. Walker, S, 2:13.15; 7, Heider, WH, 2:14.62; Little, CR, 2:18.63.

1600 run: 1, Fetzer, WH, 4:37.40; 2, C. Walker, S, 4:40.10; 3, May, Bd, 4:43.26; 4, Michina, PC, 4:49.81; 5, Wandel, CC, 4:50.93; 6, Hinton, BM, 4:51.23; 7, Vyas, CC, 4:52.22; 8, Heider, WH, 5:03.47.

3200 run: 1, Fetzer, WH, 10:20.94; 2, Hanik, BM, 10:28.39; 3, May, Bd, 10:37.14; 4, Vyas, CC, 10:39.80; 5, Hinton, BM, 10:47.66; 6, Haycisak, CC, 10;57.58; 7, Martyak, FH, 11:04.41; 8, Voelker, WH, 11:25.33.

110 hurdles: 1, Farabaugh, CH, 15.81; 2, Martin, WH, 16.40; 3, Yeckley, CH, 16.92; 4, Levander, R, 17.20; 5, Marinak, PC, 17.21; 6, McCloskey, CC, 17.41; 7, Rodman, R, 17.82; 8, Grata, CC, 18.04.

300 hurdles: 1, Rodman, R, 41.64; 2, Farabaugh, CH, 42.07; 3, Levander, R, 42.75; 4, Yeckley, CH, 44.52; 5, Latshaw, FH, 44.64; 6, Orange, CC, 45.47; 7, Martin, WH, 46.43; 8, Marinak, PC, 47.01.

400 relay: 1, Bedford (Washington, Lippincott, Wracher, Foor), 44.71; 2, Richland, 44.71; 3, Central Cambria, 44.74; 4, Cambria Heights, 45.93; 5, Somerset, 46.26; 6, Johnstown, 46.51; 7, Chestnut Ridge, 48.38; 8, Penn Cambria, 49.05.

1600 relay: 1, Richland, 3:36.41; 2, Central Cambria, 3:37.23; 3, Bedford, 3:39.45; 4, Chestnut Ridge, 3:42.22; 5, Somerset, 3:47.27; 6, Cambria Heights, 3:49.43; 7, Penn Cambria, 3:55.28; 8, Forest Hills, 4:01.65.

3200 relay: 1, Westmont Hilltop, 8:24.57; 2, Central Cambria, 8:28.72; 3, Forest Hills, 8:43.39; 4, Somerset, 9:02.34; 5, Chestnut Ridge, 9:12.41; 6, Penn Cambria, 9:16.08; 7, Bedford, 9;23.33; 8, Richland, 9:41.66.

High jump: 1, Pfister, CR, 6-6.25; 2, Growden, Bd, 6-2; 3, Peters, J, 6-0; 4, Hauser, R, 5-10; 5, Barnhart, S, 5-10; 6, Fitzpatrick, CH, 5-8; 7, (tie), Vasbinder, FH, and Krestar, PC, 5-6.

Long jump: 1, Wholaver, CH, 21-1; 2, Buck, S, 20-10; 3, Foor, Bd, 20-2.5; 4, Sral, CC, 20-2; 5, Reed, R, 20-0.75; 6, Pfister, CR, 19-11; 7, Tsikalas, PC, 19-7.25; 8, Deblase, S, 19-7.

Triple jump: 1, Pfister, CR, 43-2; 2, Roberts, CC, 41-9.5; 3, Tsikalas, PC, 40-5.75; 4, Buck, S, 39-8.25; 5, Deblase, S, 39-3.5; 6, Hilyer, BC, 38-8; 7, Arnold, Bd, 37-8.5; 8, Andrews, BM, 37-8.

Shot put: 1, N. Hyde, S, 62-5 (meet record); 2, Knisely, CR, 58-9; 3, D. Hyde, S, 50-0; 4, Milburn, CR, 46-3; 5, Batche, R, 45-0; 6, Kosicki, BC, 43-2; 7, Yonko, WH, 43-1.5; 8, Speck, BG, 42-8.5.

Discus: 1, Knisely, CR, 174-11 (meet record); 2, N. Hyde, S, 163-2; 3, D. Hyde, S, 139-9; 4, Hogue, BC, 132-10; 5, Yonko, WH, 132-0; 6, Black, R, 131-2; 7, Batche, R, 128-3; 8, Milburn, CR, 118-4.

Javelin: 1, Cook, Bd, 161-6; 2, Liebel, BG, 156-7; 3, Weigand, PC, 153-5; 4, Marinak, PC, 151-9; 5, Hilyer, BC, 144-6; 6, Holbay, WH, 143-8; 7, Long, CC, 138-6; 8, Rios, S, 135-0.

Pole vault: 1, Krug, FH, 13-0; 2, Daubert, FH, 12-0; 3, Yahner, BC, 12-0; 4, Lechleitner, CC, 11-6; 5, Polacek, WH, 11-0; 6, (tie), Blackburn, WH, and Cox, 10-6; 8, Decker, Bd, 10-0.

GIRLS

Key, team standings: 1, CC–Central Cambria 130; 2, FH–Forest Hills 115; 3, S–Somerset 97.33; 4, BC–Bishop Carroll 80; 5, PC–Penn Cambria 59; 6, CH–Cambria Heights 49; 7, R–Richland 43.33; 8, Bd–Bedford 42; 9, WH–Westmont Hilltop 35.33; 10, J–Johnstown 24; 11, BM–Bishop McCort 20; 12, CR–Chestnut Ridge 5; 13, BG–Bishop Guilfoyle 2.

100 dash: 1, Janosik, PC, 13.28; 2, Caddy, FH, 13.40; 3, Papi, PC, 13.50; 4, Rios, S, 13.57; 5, Smothers, J, 13.60; 6, Droz, WH, 13.74; 7, Burke, R, 13.75; 8, Murphy, BC, 13.82.

200 dash: 1, Caddy, FH, 26.90; 2, Stickle, S, 27.75; 3, Lilly, PC, 27.88; 4, Rios, S, 27.96; 5, Papi, PC, 28.07; 6, Barron, R, 28.29; 7, Lewis, J, 28.34; 8, Mitchell, Bd, 28.68.

400 dash: 1, Hayward, CC, 1:01.12; 2, Manor, J, 1:10.19; 3, Martin, BM, 1:03.40; 4, Ratchford, CC, 1:03.86; 5, Stains, FH, 1:03.98; 6, Kwisnek, BC, 1:06.20; 7, Rozich, BM, 1:06.42; 8, Smith, FH, 1:06.73.

800 run: 1, Wess, CC, 2:24.77; 2, Vrabel, CC, 2:31.11; 3, Greathouse, FH, 2:31.93; 4, McGough, FH, 2:38.01; 5, Admire, WH, 2:38.28; 6, M. Yahner, BC, 2:38.46; 7, Lippincott, Bd, 2:38.92; 8, Wyland, BC, 2:41.72.

1600 run: 1, Wess, CC, 5:32.32; 2, Admire, WH, 5:43.16; 3, McElhenny, CH, 5:47.38; 4, Dorian, WH, 5:51.91; 5, Chan, S, 5:55.26; 6, Greathouse, FH, 5:55.61; 7, Montag, FH, 6:06.88; 8, Price, CR, 6:12.08.

3200 run: 1, Kuntz, CC, 12:16.10; 2, McElhenny, CH, 12:29.96; 3, McKeel, CC, 12:39.54; 4, Greathouse, FH, 12:57.78; 5, Dill, WH, 12:59.44; 6, Chan, S, 13:05.54; 7, Montag, FH, 13:18.75; 8, Ertter, CH, 13:54.78.

100 hurdles: 1, Stickle, S, 16.11; 2, Ferguson, Bd, 16.68; 3, Shima, FH, 17.07; 4, Kinney, CH, 17.10; 5, Ratchford, BC, 17.52; 6, Willason, R, 17.61; 7, Woods, CC, 17.95; 8, Durbin, BG, 18.23.

300 hurdles: 1, Stickle, S, 47.50; 2, Smith, FH, 47.86; 3, Walwro, CC, 48.44; 4, Ferguson, Bd, 49.05; 5, Ratchford, BC, 50.38; 6, Hillegass, CR, 50.62; 7, Shima, FH, 50.90; 8, Quinn, BC, 52.10.

400 relay: 1, Johnstown, 51.40; 2, Richland, 51.82; 3, Penn Cambria, 52.20; 4, Somerset, 52.57; 5, Forest Hills, 52.93; 6, Cambria Heights, 53.14; 7, Bishop McCort, 53.30; 8, Westmont Hilltop, 53.78.

1600 relay: 1, Central Cambria (Vrabel, Ratchford, Hayward, Wess), 4:09.47; 2, Forest Hills, 4:12.40; 3, Bedford, 4:31.32; 4, Bishop McCort, 4:32.25; 5, Richland, 4:36.62; 6, Bishop Carroll, 4:43.69; 7, Westmont Hilltop, 4:45.56; 8, Somerset, 4:45.73.

3200 relay: 1, Central Cambria (Dill, Kuntz, Vrabel, Wilson), 10:16.89; 2, Forest Hills, 10:24.28; 3, Bishop Carroll, 10:44.63; 4, Bedford, 10:50.61; 5, Cambria Heights, 11:05.90; 6, Somerset, 11:51.34; 7, Penn Cambria, 12:21.56; 8, Richland, 12:43.13.

High jump: 1, Ratchford, BC, 5-4 (ties meet record); 2, Beebout, R, 5-2; 3, Janosik, PC, 5-2; 4, Henry, CH, 5-0; 5, Nadolsky, PC, 4-8; 6, Novitski, CC, 4-8; 7, Walwro, CC, 4-8; 8, Conant, FH, 4-6.

Long jump: 1, Janosik, PC, 17-11.5; 2, Murphy, BC, 17-3.5; 3, Rios, S, 16-5.75; 4, Martin, BM, 15-10.75; 5, Kinney, CH, 15-10; 6, Beebout, R, 15-9; 7, Lilly, PC, 15-8.75; 8, Pittman, CR, 15-7.

Triple jump: 1, Murphy, BC, 38-3.5; 2, Hayward, CC, 33-11.5; 3, Philibin, R, 33-9.5; 4, Beebout, R, 33-4.5; 5, Smith, S, 33-4; 6, M. Yahner, BC, 32-6; 7, McCarthy, PC, 32-0; 8, Csikos, FH, 31-7.

Shot put: 1, Bezek, CC, 35-1.5; 2, Fike, S, 34-3; 3, McKendree, CC, 32-3.5; 4, Bobroski, BC, 32-3.5; 5, Lucas, BC, 30-9.5; 6, Gregor, Bd, 30-7.5; 7, Colosimo, FH, 30-6; 8, Basala, S, 30-4.

Discus: 1, Fike, S, 98-0; 2, Bobroski, BC, 96-1; 3, Wehner, FH, 95-9; 4, Cree, CC, 93-11; 5, Basala, S, 91-1; 6, Martinage, FH, 87-1; 7, Cooper, Bd, 84-10; 8, Dill, CC, 82-0.

Javelin: 1, Croyle, FH, 122-7; 2, Conrad, CH, 120-0; 3, Wehner, FH, 116-8; 4, Bailey, CH, 107-11; 5, Bobroski, BC, 101-8; 6, Bauer, CC, 98-10; 7, Mortimore, Bd, 95-0; 8, Plummer, PC, 94-9.

Pole vault: 1, Camacho, S, 9-6; 2, Knupp, WH, 9-0; 3, Hartman, Bd, 8-6; 4, Gerlach, CC, 8-0; 5, Wilson, FH, 8-0; 6, Keim, BC, 7-6; 7, Taylor, Bd, 7-0; 8, (tie), Bowers, S; Sloan, R, and Dryer, WH, 7-0.

COMMENTS