Max effort

Maxwell leads Everett girls to league crown

LOYSBURG – It says something very noble about the character and priorities of standout Everett Area High School junior runner Kaitlyn Maxwell that, even after she had won three individual events in the Inter-County Conference Track and Field Championships Monday, the first thing on her mind was that the Lady Warriors would win the team championship.

“I hope it was enough for us to win the team title,” Maxwell said when asked for her thoughts about capturing individual victories in the 100 dash, 400 dash, and 800 run. “Our goal coming into this was to win the team championship.”

Maxwell’s wishes were fulfilled, as she led Everett to the girls team title with 112 points on a sun-drenched late afternoon at Northern Bedford Area High School’s Panther Community Stadium.

Maxwell won the 100 dash in 12.84 seconds, the 400 dash in 1:00.59, and the 800 run in 2:24.33 despite not feeling all that upbeat entering Monday’s event.

“I was a little uptight,” said Maxwell, who was a PIAA Class 2A state medalist in both the 400 dash and 800 run last spring. “It’s the end of the school year, and when finals and competitions are over, I can relax more.”

Nonetheless, Maxwell set a personal-best electronic time in the 100 dash, while also winning the 800 run quite handily.

“My 100 was my fastest time this season, and in the 800, I kicked it in at the end,” Maxwell said.

Alex Zanella, who served as Everett’s acting coach Monday due to the fact that head coach Sue Conner was honoring a family commitment, said that Maxwell’s success is well-deserved.

“She’s a hard worker who is very team-oriented,” said Zanella, who serves as Everett’s junior high coach. “Her performances today were pretty outstanding. She’s a phenomenal athlete, a phenomenal student, and a phenomenal person.”

Maxwell was named the event’s Outstanding Girls Runner. She was the top seed in all three events that she won, a fact that she admitted created some pressure for her.

“I’d say that there is a lot of pressure when you’re the top seed,” Maxwell said. “I think I like running races better when I’m the underdog.”

Bellwood-Antis won the boys team championship with 109 points. Northern Bedford was second with 93.

The Blue Devils had two individual winners in sophomore Joe Wertz, who set a meet record of 50 feet, 2 and ¢ inches in winning the shot put, and sophomore Zach Mallon, who won the triple jump with an effort of 39 feet, seven inches.

Mallon, who also finished second in the long jump, earned the meet’s Outstanding Boys Jumper Award, while Wertz, who also finished fifth in the discus, was named the Outstanding Boys Thrower.

Bellwood also won both the 400 and 1600 relays. In the 400, seniors Dylan Wilson, Shawn Wolfe, and Owen Shaulis teamed with Mallon as the anchor to post a finishing time of 44.98. In the 1600, junior Evan Frye, Shaulis, Wilson and Wolfe finished first in 3:47.40.

“Our kids did pretty well,” Bellwood-Antis boys coach Nick Lovrich said. “We had a lot of placewinners in a lot of different events. Our relay teams performed well, and that shows our depth, which is important in a meet like this.”

Wertz has been steady all spring in the shot put, discus and javelin, according to Lovrich.

“Joe has been really consistent in all three throws,” Lovrich said. “It’s really nice for him to set the meet record.”

Northern Bedford sophomore Ian Zimmerman, who was named the meet’s Outstanding Boys Runner, also had a banner day. Zimmerman won the 1600 run in a meet-record time of 4:27.94, captured the 800 run in 2:07.71, and also anchored the Black Panthers’ victorious 3200-meter relay team fronted by juniors Josh Strayer and Ian Sherlock, and sophomore Caleb Diehl. That squad finished its race in 8:50.88.

Zimmerman was happy with his record-setting result in the 1600 run.

“Honestly, I just wanted to give it my all, and I figured that if I was meant to PR (set a personal record), it would happen, and thankfully, it did,” Zimmerman said. “It was a fun race, and this was good weather for it, too.”

Tussey Mountain had four boys individual winners. They were juniors Jarred Sipes (100 dash, 11.26) and Tyler Rhodes (200 dash, 23.33), along with senior Cole Weist (javelin, 158 feet, nine inches) and sophomore David Smith (pole vault, 12 feet).

Northern Bedford’s Sherlock won the 3200 run in 10:38.55, while Juniata Valley sophomore Jefferson Hill won the 110 hurdles in 16.03, and Everett senior Bryson Clingerman won the high jump with an effort of five feet, 10 inches.

Area girls who won individual events included Tussey Mountain sophomore Meghan Molosky (200 dash, 27.69), Juniata Valley freshman Morgan Hess (1600 run, 5:51.19), Bellwood-Antis senior Jenna Bartlett (3200 run, 13:19.60), Northern Bedford senior McKenzie Troutman (pole vault, 8-6), and Everett freshman Ashley Yocum (high jump, 4-8).

Everett’s 3200-meter relay team of sophomore Regan Seville, freshman Alexis Twigg, sophomore Aliyah Kinder, and Yocum won that event in 11:12.47.

Hailey Dodson of McConnellsburg was named the meet’s Outstanding Girls Thrower, while Lindsey Hollenshead of Southern Fulton was named the Outstanding GirlsJumper. Dodson won the shot put and discus, while Hollenshead won the triple jump.

BOYS

KEY, TEAM SCORING: 1, BA–Bellwood-Antis, 109; 2, NB–Northern Bedford, 93; 3, SH–Southern Huntingdon, 91; 4, TM–Tussey Mountain, 81; 5, SF–Southern Fulton, 65; 6, JV–Juniata Valley, 31; 7, E–Everett, 26; 8, tie, MU–Mount Union and WB–West Branch, 16; 10, tie, WBG–Williamsburg, FM–Fannett-Metal, and MCBG–McConnellsburg, 10.

100 dash: 1, Sipes, TM, 11.26; 2, Rhodes, TM, 11.29; 3, Ebersole, NB, 11.51; 4, Marino, SH, 11.56; 5, Moore, SH, 11.66; 6, Wolfe, BA, 11.73.

200 dash: 1, Rhodes, TM, 23.33; 2, Wolfe, BA, 23.90; 3, Moore, SH, 24.27; 4, Sipes, TM, 24.34; 5, Clark, NB, 24.57; 6, Ebersole, NB, 24.57.

400 dash: 1, Spade, SF, 53.72; 2, Hamman, SH, 54.73; 3, Frye, BA, 54.91; 4, Donaldson, NB, 55.30; 5, Heck, NB, 55.91; 6, Cornell, E, 56.28.

800 run: 1, Zimmerman, NB, 2:07.71; 2, Maksetbekov, FM, 2:11.10; 3, Smith, SF, 2:13.34; 4, Buterbaugh, MCBG, 2:13.68; 5, Bucheit, SF, 2:14.61; 6, Hammons, SH, 2:15.44.

1600 run: 1, Zimmerman, NB, 4:27.94 (meet record); 2, Elder, SF, 4:55.16; 3, Hammons, SH, 5:02.71; 4, Voight, SF, 5:03.02; 5, Wilson, BA, 5:05.85; 6, Laird, NB, 5:06.31.

3200 run: 1, Sherlock, NB, 10:38.55; 2, Elder, SF, 10:56; 3, Hawbaker, SH, 11:05.98; 4, Laird, NB, 11:31.06; 5, Swope, TM, 11:36.42; 6, Godin, WB, 11:46.31.

400 relay: 1, Bellwood-Antis (Wilson, Wolfe, Shaulis, Mallon), 44.98; 2, Tussey Mountain, 45.02; 3, Southern Huntingdon, 45.73; 4, Northern Bedford, 46.94; 5, Southern Fulton, 49.34; 6, Mount Union, 49.81.

1600 relay: 1, Bellwood-Antis (Frye, Shaulis, Wilson, Wolfe), 3:38.05; 2, Southern Huntingdon, 3:43.34; 3, Northern Bedford, 3:44.34; 4, Southern Fulton, 3:47.40; 5, West Branch, 3:58.09; 6, Mount Union, 4:02.73.

3200 relay: 1, Northern Bedford (Strayer, Sherlock, Diehl, Zimmerman), 8:50.88; 2, Southern Fulton, 9:05.57; 3, Bellwood-Antis, 9:22.32; 4, Southern Huntingdon, 9:28.36; 5, West Branch, 9:31.93; 6, Tussey Mountain, 9:33.70.

110 hurdles: 1, Hill, JV, 16.03; 2, Wilson, BA, 16.10; 3, Snyder, SH, 17.75; 4, Gates, NB, 18.01; 5, Fitzgerald, BA, 18.19; 6, Mellott, E, 18.21.

300 hurdles: 1, Bailey, SH, 42.33; 2, Wilson, BA, 42.36; 3, Hill, JV, 44.56; 4, Gates, NB, 44.93; 5, Johnson, JV, 45.28; 6, Mearkle, E, 46.26.

High jump: 1, Clingerman, E, 5-10; 2, James, Williamsburg, 5-8; 3, Terry, MU, 5-6; 4, tie, Cowder, WB, Stake, FM, and Morris, SF, 5-6.

Long jump: 1, Bailey, SH, 19-11 3/4; 2, Mallon, BA, 19-5 3/4; 3, Shaulis, BA, 19-2; 4, Brambley, E, 19-3/4; 5, James, WBG, 18-10 3/4; 6, Johnson, JV, 18-3 1/2.

Triple jump: 1, Mallon, BA, 39-7; 2, Shaulis, BA, 39-2; 3, Detterline, NB, 39-0; 4, Donaldson, NB, 39-0; 5, Morris, SF, 38-7 ¢; 6, Walter, NB, 38-1/2.

Shot put: 1, Wertz, BA, 50-2 ¢ (meet record); 2, Lemin, TM, 44-5; 3, Clark, E, 41-1 ¢; 4, Winfield, SH, 40-3; 5, Covert, MCBG, 39-7 ™; 6, Morningstar, TM, 38-10 ¢.

Discus: 1, Collins, SH, 131-4; 2, Lemin, TM, 126-0; 3, Cowder, WB, 109-5; 4, Smith, MCBG, 108-5; 5, Wertz, BA, 108-0; 6, Kristofits, WB, 107-9.

Javelin: 1, Weist, TM, 158-9; 2, Coder, MU, 149-9; 3, Deihl, JV, 141-2; 4, Tornatore, BA, 137-9; 5, Francis, SF, 137-3; 6, Clark, E, 137-1.

Pole vault: 1, Smith, TM, 12-0; 2, Ah Loe, SF, 11-6; 3, Derugen, JV, 10-6; 4, Clark, NB, 10-6; 5, Brambley, E, 10-0; 6, Riley, TM, 10-0.

GIRLS

KEY, TEAM SCORING: 1, E–Everett, 112; 2, MCBG–McConnellsburg, 80; 3, SF–Southern Fulton, 78.75; 4, JV–Juniata Valley, 62; 5, NB–Northern Bedford, 55; 6, BA–Bellwood-Antis, 51.25; 7, WB–West Branch, 39.50; 8, TM–Tussey Mountain, 34; 9, SH–Southern Huntingdon, 18; 10, FM–Fannett-Metal, 14; 11, MU–Mount Union, 7.50; 12, WBG–Williamsburg, 6.

100 dash: 1, Maxwell, E, 12.84; 2, Molosky, TM, 13.20; 3, Speigle, MCBG, 13.31; 4, Hiller, SF, 13.62; 5, Hartman, FM, 13.66; 6, Laird, NB, 13.67.

200 dash: 1, Molosky, TM, 27.69; 2, Hiller, SF, 27.99; 3, Laird, NB, 28.03; 4, Timblin, WB, 28.34; 5, Speigle, MCBG, 28.59; 6, Risbon, SF, 28.66.

400 dash: 1, Maxwell, E, 1:00.59; 2, Hiller, SF, 1:02.82; 3, Seville, E, 1:05.55; 4, Risbon, SF, 1:06.27; 5, O. Smith, JV, 1:07; 6, D’Angelo, BA, 1:07.02.

800 run: 1, Maxwell, E, 2:24.33; 2, Prestash, WB, 2:32.65; 3, Hess, JV, 2:38.98; 4, Christophel, SH, 2:40.23; 5, Twigg, E, 2:44.66; 6, Campbell, BA, 2:46.19.

1600 run: 1, Hess, JV, 5:51.19; 2, Prestash, WB, 5:56.80; 3, Bartlett, BA, 6:00.02; 4, Twigg, E, 6:12.99; 5, Yohn, BA, 6:20.93; 6, Sipes, NB, 6:21.01.

3200 run: 1, Bartlett, BA, 13:19.60; 2, Hess, JV, 13:58.85; 3, Butler, WBG, 14:14.01; 4, Yohn, BA, 14:31.18; 5, Booth, MCBG, 14:32.82; 6, Buchheit, SF, 14:43.15.

400 relay: 1, McConnellsburg (Harnish, Glenn, Robinson, Speigle), 53.90; 2, Northern Bedford, 54.18; 3, Tussey Mountain, 54.39; 4, Everett, 54.52; 5, Southern Fulton, 54.77; 6, Bellwood-Antis, 56.27.

1600 relay: 1, Southern Fulton (J. Hiller, McDonald, Risbon, L. Hiller), 4:18.12; 2, Everett, 4:19.55; 3, West Branch, 4:35.61; 4, Fannnett-Metal, 4:39.94; 5, Northern Bedford, 4:40.76; 6, Juniata Valley, 4:45.54.

3200 relay: 1, Everett (Seville, Twigg, Kinder, A. Yocum), 11:12.47; 2, Bellwood-Antis, 11:23.37; 3, Southern Fulton, 11:41.77; 4, Southern Huntingdon, 11:47.89; 5, Fannett-Metal, 11:53.31; 6, Juniata Valley, 11:58.93.

100 hurdles: 1, Harnish, MCBG, 17.54 ; 2, White, WB, 17.65; 3, Focht, BA, 17.85; 4, H. Smith, JV, 18.09; 5, Gregory, SF, 18.24; 6, Reed, NB, 18.63

300 hurdles: 1, Glenn, MCBG, 51.81; 2, Focht, BA, 52.47; 3, Gregory, SF, 53.55; 4, H. Smith, JV, 53.97; 5, Musser, JV, 54.56; 6, Hixon, SF, 54.77.

High jump: 1, A. Yocum, E, 4-8; 2, S. Yocum, E, 4-8; 3, Fink, NB, 4-8; 4, Gordon, SF, 4-8; 5, tie, Hopper, MU and Myers, WB, 4-6.

Long jump: 1, Harnish, MCBG, 15-7 ¢; 2, S. Yocum, E, 15-1 ™; 3, Molosky, TM, 14-5 §; 4, Warner, WB, 14-5 §; 5, Hauze, E, 14-4 ¢; 6, Ross, JV, 14-0.

Triple jump: 1, Hollenshead, SF, 32-6; 2, H. Smith, JV, 31-7; 3, O. Smith, JV, 31-6 1/2; 4, Snider, NB, 31-6 1/2; 5, A. Yocum, E, 30-11; 6, Coffey, NB, 30-10.

Shot put: 1, Dodson, MCBG, 35-0; 2, Musser, JV, 31-1/2; 3, Hoover, MCB, 30-11 ¢; 4, Watkins, TM, 28-9; 5, Hall, E, 28-5; 6, Sexton, SF, 28-3 ¢.

Discus: 1, Dodson, MCBG, 93-3; 2, Hall, E, 86-9; 3, Boozel, MU, 86-3; 4, Truax, MCBG, 86-2; 5, Burke, NB, 83-5; 6, Wilson, SH, 83-4.

Javelin: 1, Gordon, SF, 102-0; 2, Daley, E, 97-0; 3, Johns, FM, 86-9; 4, Hobble, SH, 83-11; 5, Shawley, BA, 83-6; 6, Beasom, JV, 82-5.

Pole vault: 1, Troutman, NB, 8-6; 2, Pressel, NB, 8-0; 3, tie, Snider, NB, and Anderson, SH, 7-6; 4, tie, Martin, BA, Lucio, BA, Hixon, SF, Shuke, BA, 7-6.

COMMENTS