×

2018-19 Mirror swimming all-stars

Mirror photo by Gary M. Baranec 2018-19 Altoona Mirror first-team swimming all-stars include (from left): First row—Huntingdon’s Haley Goldstone and Mallory Woodward, Hollidaysburg’s Taylor Hileman and Allison Black, Northern Cambria’s Jenna Grove, Tyrone’s Fiona McConnell. Second row—Hollidaysburg’s Conor McKeirnan, Central’s Christopher Bush, Huntingdon’s Ben Atherton, Tyrone’s Madison Coleman, Cambria Heights’ Maddi Dzurko, Tyrone’s Songmian Wang, Huntingdon’s Nick Buckley. Absent for photo were Tyrone’s Jacob Decker and Mae Decker, Huntingdon’s Andrew Edwards and Central’s Jackson Jefferies.

BOYS

FIRST TEAM

Ben Atherton, sr., Huntingdon: Four-time Mirror first-team all-star … District 6 2A 200 freestyle third place (1:53.90), 500 freestyle third place (5:07.86), 200 free relay champion, 400 free relay champion … PIAA 2A 10th-place finisher in the 200 free relay … District 6 2A 200 freestyle champ and 500 runner-up as a sophomore … Helped Huntingdon win three straight D6 team titles.

Nick Buckley, jr., Huntingdon: Two-time Mirror first-team all-star … PIAA Class 2A gold medalist in the 50 free and ninth-place finisher in the 100 free and 10th-place finisher in the 200 free relay … District 6 2A 50 freestyle champion and record setter (21.10), 100 freestyle champion (47.32), 200 free relay champion, 400 free relay champion … Helped Huntingdon win three straight D6 team titles.

Christopher Bush, sr., Central: Three-time Mirror first-team all-star and Mirror second team as a freshman … District 6 2A 200 IM champion (2:04.25), 100 breaststroke second place (1:04.20) … D6 2A 200 IM and 100 breastroke runner-up as a sophomore and junior.

Jacob Decker, sr., Tyrone: Mirror second-team all-star as a sophomore and junior … District 6 2A 100 backstroke third place (57.79), 50 freestyle fifth place (23.59), 200 medley relay first place, 400 free relay second place

Andrew Edwards, sr., Huntingdon: Two-time Mirror first-team all-star and Mirror second team as a junior and freshman … District 6 2A 50 freestyle third place (23.08), 100 freestyle third place (52.79), 200 free relay champion, 400 free relay champion … PIAA 2A 10th-place finisher in the 200 free relay … D6 2A 50 free runner-up as a sophomore … Helped Huntingdon win three straight D6 team titles.

Jackson Jefferies, soph., Central: Two-time Mirror first-team all-star .. District 6 2A 50 freestyle second place (22.54), 100 freestyle second place (49.16)

Conor McKeirnan, jr., Hollidaysburg: Three-time Mirror first-team all-star … District 6 3A 200 freestyle champion (1:45.83), 100 butterfly champion (52.19), 200 medley relay second place, 400 free relay second place … Finished 20th in the state in the 200 free (1:44.73) and 27th in the fly (52.03), both school records … D6 3A champ in the 200 free and runner-up in the 100 free as a sophomore.

Songmian Wang, fr., Tyrone: District 6 2A 200 IM second place (2:07.48), 100 butterfly third place (56.87), 200 medley relay first place, 400 free relay second place

SECOND TEAM

Rusty Focht, jr., Altoona

Tyler Gnegy, fr., Hollidaysburg

Colby Grubb, jr., Huntingdon

Nick Helsel, jr., Hollidaysburg

Matt Lenze, jr., Tyrone

Marshall Lowe, sr., Huntingdon

Gage Paul, sr., Hollidaysburg

James Roberts, jr., Hollidaysburg

HONORABLE MENTION

Parker Bayard, fr., Tyrone

Robert Burns, sr., Hollidaysburg

Isaac Haycisak, jr., Central Cambria

Dylan Kratzer, sr., Altoona

Ty McBreen, sr., Central Cambria

Jared Markel, jr., Altoona

Michael McCloskey, jr., Central Cambria

Troy Paronish, jr., Northern Cambria

GIRLS

FIRST TEAM

Allison Black, jr., Hollidaysburg: Two-time Mirror first-team all-star and Mirror second team as a freshman … District 6 3A 100 backstroke third place (1:03.43), 200 IM seventh place (2:23.07), 200 medley relay second place, 400 free relay third place .. Had 16 first-place finishes this season.

Madison Coleman, soph., Tyrone: Two-time Mirror first-team all-star … District 6 2A 100 freestyle second place (55.95), 50 freestyle third place (25.29), 200 medley relay second place, 400 free relay third place, 200 free relay fifth place

Mae Decker, jr., Tyrone: Mirror second-team all-star as a freshman and sophomore … District 6 2A 200 freestyle fourth place (2:10.43), 100 backstroke fourth place (1:03.10), 200 medley relay second place, 200 free relay fifth place

Maddi Dzurko, jr., Cambria Heights: Three-time Mirror first-team all-star … District 6 2A 200 IM second place (2:20.30), 100 butterfly third place (1:02.92), 200 free relay sixth place … Undefeated in dual meets.

Haley Goldstone, sr., Huntingdon: Four-time Mirror first-team all-star … District 6 2A 50 freestyle champion (24.46), 100 freestyle champion (54.61), 400 free relay second place 200 medley relay third place … District 6 2A 50 free champ as a freshman and 50 free and 100 free champ as a sophomore … Four-time state qualifier in both the 50 and 100 free.

Jenna Grove, sr., Northern Cambria: Three-time Mirror first-team all-star and Mirror second team as a freshman … District 6 2A 500 freestyle fifth place (6:00.41), 200 freestyle fifth place (2:12.46)

Taylor Hileman, jr., Hollidaysburg: Mirror second-team all-star as a sophomore … District 6 3A 50 freestyle fourth place (26.01), 100 freestyle fourth place (57.01), 200 medley relay second place, 400 free relay third place … Had 17 first-place finishes this season.

Fiona McConnell, jr., Tyrone: Mirror second-team all-star as a freshman and sophomore … District 6 2A 200 freestyle third place (2:07.90), 100 breaststroke third place (1:12.86), 200 medley relay second place, 200 free relay fifth place

Mallory Woodward, jr., Huntingdon: Three-time Mirror first-team all-star … District 6 2A 200 IM third place (2:22.65), 100 backstroke third place (1:02.42), 400 free relay second place, 200 medley relay third place

SECOND TEAM

Megan Dinges, soph., Hollidaysburg

Cydney Forcellini, soph., Central Cambria

Grace Gerlach, sr., Central Cambria

Sianna Hatch, sr., Altoona

Sydney Houck, soph., Huntingdon

Chelsea Novitski, sr., Central Cambria

Sarah Petry, jr., Cambria Heights

Morgan Watt, sr., Cambria Heights

HONORABLE MENTION

Christina Brunette, sr., Altoona

Rayna Buza, jr., Northern Cambria

Sarah Hoover, soph., Tyrone

Lauren Imler, jr., Hollidaysburg

Iris Kauffman, sr., Altoona

Jaelyn Mitchell, sr., Huntingdon

Anastasia Slobodnik, jr., Altoona

Katie Tinker, soph., Hollidaysburg

COMMENTS