May, Kohler shine at Big Valley meet

Cross country

REEDSVILLE — Bedford sophomore Van May and Tyrone senior Zach Kohler finished eighth and ninth, respectively, in the boys race of the Big Valley Cross Country Invitational hosted by Mifflin County on Saturday.

May finished in 16:56 to place second among Class 2A runners, and Kohler finished in 17:00 to place third in 2A.

Other top area boys runners included Altoona’s Brayden Henninger (13th, 17:33) and Jack Hatch (19th, 17:56), and Hollidaysburg’s Ben Love (23rd, 18:05).

Hollidaysburg senior Sierra McClain was the top area girls finisher, placing 14th in 21:21. Other top runners included Bellwood-Antis’ Jenna Bartlett (19th, 22:04), Juniata Valley’s Morgan Hess (23rd, 22:14), Bedford’s Natalie Lippencott (27th, 22:22) and Altoona’s Mackenzie Kelley (29th, 22:24).

RESULTS (By classification)

3A BOYS

Teams: 1, SC–State College 27; 2, MC–Mifflin County 46; 3, A–Altoona 64; 4, H–Hollidaysburg 91. Individuals: 1, Macknair, MC, 16:28; 2, Harris, MC, 16:29; 3, Norton, SC, 16:49. ALSO: 6, Henninger, A, 17:33; 11, Hatch, A, 17:56; 13, B. Love, H, 18:05; 14, Kelley, A, 18:18; 15, Jones, H, 18:23; 16, Farabaugh, A, 18:31; 17, Hooper, A, 18:34; 18, Wilkinson, H, 18:41; 19, Clyma, A, 18:49; 20, D’Angelo, A, 18:52; 22, Wedel, H, 19:05; 23, C. Love, H, 19:07; 25, Pohar, H, 19:50.

2A BOYS

Teams: 1, SH–Shikellamy 66; 2, FH–Forest Hills 82; 3, EP–East Pennsboro 90. ALSO: 7, BD–Bedford 147; 8, T–Tyrone 170. Individuals: 1. Baublitz, Juniata, 16:21; 2, May, BD, 16:56; 3, Kohler, T, 17:00. ALSO: 12, Cornell, BD, 18:22; 35, Savino, T, 19:59; 37, Imler, T, 20:08; 39, Jordan, BD, 20:18; 45, Evans, BD, 20:45; 47, Light, T, 21:16; 48, Hoover, T, 21:19; 49, Steele, BD, 21:23; 51, Negal, T, 21:28; 52, Detweiler, T, 21:32.

1A BOYS

Teams: 1, PV–Penns Valley 24; 2, CH–Camp Hill 46; 3, BA–Bellwood-Antis 71; 4, JV–Juniata Valley 100; 5, G–Glendale 120. Individuals: 1, Sands, PV, 16:24; 2, Colwell, PV, 16:35; 3, Kelly, PV, 18:45. ALSO: 8, Zurybida, JV, 20:33; 9, Robison, BA, 20:36; 11, Kustaborder, BA, 20:55; 14, Padula, BA, 21:19; 15, Poe, BA, 21:32; 16, Dyreson, JV, 21:37; 18, Cover, Bishop Guilfoyle, 21:44; 22, Potutschnig, G, 21:55; 24, Dreibelbis, G, 21:59.

3A GIRLS

Teams: 1, SC–State College 16; 2, A–Altoona 63; 3, MC–Mifflin County 64; 4, H–Hollidaysburg 103. Individuals: 1, Reed, SC, 19:55; 2, Simon, SC, 20:20; 3, Gilpatrick, SC, 20:25. ALSO: 8, McClain, H, 21:21; 10, Kelley, A, 22:24; 11, M. Baker, A, 22:41; 12. Marasco, A, 22:44; 14, Schobel, A, 23:14; 16, Boutiller, A, 23:40; 20, Wilkie, H, 24:14; 21, R. Baker, A, 24:26; 23, Plutko, A, 26:21; 24, Murphy, H, 26:33; 25, Fisher, H, 26:51; 26, Ross, H, 27:51.

2A GIRLS

Teams: 1, FH–Forest Hills 26; 2, SH–Shikellamy 75; 3, BD–Bedford 93. ALSO: 6, T–Tyrone 137. Individuals: 1, Keeley, SH, 20:33; 2, Greathouse, FH, 20:57; 3, Laboarde, Clearfield, 20:58. ALSO: 12, Lippencott, BD, 22:22; 15, Lewis, T, 22:27; 17, Davidson, BD, 22:34; 18, Pearson, T, 22:38; 22, Ferguson, BD, 23:04; 23, Ruffley, BD, 23:05; 24, Dibert, BD, 23:18; 31, Ramsey, T, 24:09; 32, Feaster, BD, 24:13; 34, Sigel, BD, 24:40; 39, Saltsgiver, T, 25:51.

1A GIRLS

Teams: 1, CH–Camp Hill 41; 2, PV–Penns Valley 59; 3, PL–Purchase Line 60; 4, JV–Juniata Valley 86; 5, BA–Bellwood-Antis 122. ALSO: 7, G–Glendale 190. Individuals: 1, Sakol, CH, 20:14; 2, Hull, PV, 20:30; 3, Beer, PL, 21:09. ALSO: 5, Bartlett, BA, 22:04; 6, Hess, JV, 22:14; 11, Quinn, Bishop Guilfoyle, 23:20; 14, Reed, JV, 24:18; 24, Sheetz, JV, 26:28; 25, Dyreson, JV, 26:40; 26, Yohn, BA, 26:53; 28, Zurybida, JV, 27:12; 29, Hopsicker, JV, 27:38; 30, McGargle, JV, 27:49; 31, Lucio, BA, 27:51; 32, Butler, Bishop Guilfoyle, 27:55.

JV BOYS: Altoona finished second. Altoona’s Jace Greene finished eighth in 18:57.

JV GIRLS: Altoona finished second. Altoona’s Julianna Kratzer finished 15th in 24:51.

JH BOYS: Bedford finished third. Bishop Guilfoyle’s Alex Pownall finished third in 10:48.

JH GIRLS: Bedford finished second. Altoona’s Reese Wilber finished first in 10:49.

COMMENTS