Lady Tigers squash Ridge

HOLLIDAYSBURG — Hollidaysburg’s girls track team improved to 9-1 in dominant fashion, defeating Chestnut Ridge, 126-13.

Lady Tigers Olivia Wright and Darcie Frazier were both triple winners, with Wright winning the shot discus and javelin, while Frazier won the 200, 400 and long jump, as well as contributing to Hollidaysburg’s winning 1600 relay team.

Alexandra Snyer (100 hurdles, 300 hurdles), Riley Tryninewski (100 dash, triple jump) and Kate Altmanshofer (800, 1600) were all double winners for Hollidaysburg.

On the boys side, Isaac Wilkinson won the 800- and 1600-meter runs as the Golden Tigers won a much closer meet over Chestnut Ridge, 83-67.

Logan Pfister (high jump, long jump) and Duane Knisely (shot put, discus) were double winners for Ridge.

BOYS

100 dash: 1, Campbell, H, 11.47; 2, Wolford, H, 11.51; 3, Zimmerman, H, 11.52. 200 dash: 1, Molliver, H, 23.77; 2, Wolford, H, 23.91; 3, Zimmerman, H, 24.06. 400 dash: 1, Howe, H, 52.25; 2, Molliver, H, 52.06; 3, Rayes, H, 56.18. 800 run: 1, Wilkinson, H, 2;11.70; 2, Paul, H, 2:14.18; 3, Gardner, H, 2:23.59. 1600 run: 1, Wilkinson, H, 4:50.89; 2, Jones, H, 4:55.9; 3, Wedel, H, 5:00.49. 3200 run: 1, Wedel, H, 11:33.71; 2, Jones, H, 11:50.33; 3, Wilkinson, H. 110 hurdles: 1, Snyder, CR, 15.34; 2, Johnson, H, 17.65; 3, Zimmerman, H, 18.56. 300 hurdles: 1, Crocker, CR, 42.02; 2, Allison, H, 44.64; 3, Zimmerman, H, 45.88.

400 relay: 1, Chestnut Ridge (S. Miller, Rodriguez, Holderbaum, Anderson), 49.32. 1600 relay: 1, Hollidaysburg (Barr, Molliver, Howe, Allison). 3200 relay: 1, Hollidaysburg (Frank, Paul, Rayes, Kain), 9:46.6. High jump: 1, Pfister, CR, 6-4; 2, Hayford, H, 6-0; 3, Metzger, H, 6-0. Long jump: 1, Pfister, CR, 20-2.5; 2, Snyder, CR, 20-1; 3, Basal, CR, 19-9. Triple jump: 1, Snyder, CR, 40-8; 2, Pfister, CR, 40-4; 3, Hayford, H, 39-7.5. Shot put: 1, Knisely, CR, 45-0; 2, Milburn, CR, 45-0.5; 3, T. Mitchell, H, 38.5. Discus: 1, Knisely, CR, 151-3; 2, Flobson, CR, 131-4; 3, Wyland, H, 115-4. Javelin: 1, Milburn, CR, 124-6; 2, Otto, H, 123-0; 3, Anderson, CR, 121-10. Pole vault: 1, S. Miller, CR, 12-0; 2, Holderbaum, CR, 8-6; 3, Kirkham, H, 8-0.

GIRLS

100 dash: 1, Tryninewski, H, 12.9; 2, Snowberger, H, 13.5; 3, Lear, H, 13.6. 200 dash: 1, Frazier, H, 26.6; 2, Barton, H, 27.3; 3, Tryninewski, H, 27.4. 400 dash: 1, Frazier, H, 1:01.7; 2, Barton, H, 1:03.6; 3, McIntire, H, 1:07.4. 800 run: 1, Altmanshofer, H, 2:53.3; 2, Dull, H, 2:52.2. 1600 run: 1, Altmanshofer, H, 6:28.7; 2, Angiolleri, CR, 6:50.8; 3, Swope, H, 7:08.0 3200 run: no race. 100 hurdles: 1, Snyder, H, 16.4; 2, Liebal, H, 18.1; 3, Hillegas, CR, 18.5. 300 hurdles: 1, Snyder, H, 48.7; 2, Hillegas, CR, 52.2; 3, Sky, H, 52.6.

400 relay: 1, Hollidaysburg (McCall, Snowberger, Sky, Lear), 52.5. 1600 relay: 1, Hollidaysburg (Barton, Isenberg, Snyder, Frazier), 4:20.3. 3200 relay: 1, Hollidaysburg (Dull, Isenberg, Altmanshofer, Barton), 11:50.4. High jump: 1, Jodon, H, 5-2; 2, Isenberg, H, 5-0. Long jump: 1, Frazier, H, 18-4; 2, Tryniewski, H, 15-8.5; 3, Liebal, H, 14-5. Triple jump: 1, Tryninewski, H, 33-4; 2, Sky, H, 32-9.5; 3, Clayton, H, 29-10.5. Shot put: 1, Wright, H, 25-9; 2, Walason, CR, 25-7; 3, Rinker, H, 25-6.5. Discus: 1, Wright, H, 91-11; 2, Rinker, H, 81-0.5; 3, Reeder, CR, 71-7. Javelin: 1, Wright, H, 89-1; 2, Ellis, H, 83-1; 3, Dibert, CR, 76-3. Pole vault: 1, Isenberg, H, 9-0; 2, Clayton, H, 7-0; 3, Beaver, CR, 6-6.

Records: Hollidaysburg (7-3); Hollidaysburg girls (9-1)

Leidy wins four

McCONNELLSBURG — Taylor Leidy finished first in four events as Juniata Valley competed in a three-team meet with Williamsburg and McConnellsburg.

Leidy won the girls 100 dash (12.8), 200 dash (25.0), 100 hurdles (16.4) and long jump (15-11). Leidy’s Lady Hornets didn’t fare as well, though, falling to McConnellsburg by a 71-60 count.

Williamsburg dropped a 112-17 decision to McConnellsburg.

Williamsburg’s Trevor Butler prevailed in the 1600 (5:10.3) and 3200 (11:22.1) to be the only boys double winner from the Altoona Mirror coverage area. McConnellsburg defeated both area teams, downing Williamsburg, 78-43, and Valley, 83-50.

Last Chance held

BEDFORD — Bedford’s Allison Pittman reached the District 5 qualifying mark in three different events, the 100-, 200- and 400-meter dashes as several District 5 and District 6 athletes competed to reach district qualifying marks in the Last Chance Meet.

KEY: Bed–Bedford; Bel–Bellefonte; BC–Bishop Carroll; BG–Bishop Guilfoyle; C–Central; CC–Central Cambria; FH–Forest Hills; S–Shade; TM–Tussey Mountain.

BOYS

100 dash: 1, *Zembower, Bed, 11.4; 2, Myers, Bel, 11.4; 3, *Pharr, Bed, 11.6; 4, *Dawson, Bed, 11.6. 200 dash: 1, *Dawson, Bed, 24.2; 2, *Foor, Bed, 24.3; 3, Petronick, S, 24.9. 400 dash: 1, Myers, Bel, 53.1; 2, *Browell, Bed, 55.1; 3, *Patton, S, 55.8; 4, *Lang, Bed, 56.0; 5, *Pharr, Bed, 56.0. 800 run: 1, Davis, C, 2:16.6; 2, Watkins, Bed, 2:18.6; 3, Brakeall, Bed, 2:33.3. 1600 run: 1, #Wechtenhiser, FH, 4:56.0; 2, Hartman, Bed, 5:09.8; 3, Zubak, Bed, 5:36.9. 3200 run: 1, Zubak, Bed, 12:17; 2, Steele, Bed, 13:44. 110 hurdles: 1, #Crawford, BG, 17.6; 2, Ford, Bed, 19.7. 300 hurdles: 1, Ford, Bed, 47.7.

Long jump: 1, *Foor, Bed, 20-4; 2, *Washington, Bed, 18-6; 3, *Lingsch, Bed, 18-5. Triple jump: 1, Bobraski, BC, 36-5; 2, Coffman, TM, 35-7. Shot put: 1, #Balasco, FH, 42-6.5; 2, Smith, C, 40-6; 3, Kosicki, BC, 35-6. Discus: 1, #Smith, C, 123-6; 2, Fazenbaker, Bed, 96-0; 3, Cook, Bed, 73-0. Javelin: 1, #Hilyer, BC, 148-7; 2, *Cook, Bed, 135-0; 3, Miller, Bed, 114-9.

GIRLS

100 dash: 1, *Fuller, Bed, 12.6; 2, *Pittman, Bed, 13.1; 3, *Seifert, Bed, 13.1. 200 dash: 1, *Seifert, Bed, 27.6; 2, *Pittman, Bed, 28.9. 400 dash: 1, *Pittman, Bed, 1:03.0; 2, Ratchford, CC, 1:06.8; 3, Quiibaic, BC, 1:07.1; 4, *Joseph, S, 1:07.4. 800 run: 1, Baker, BC, 2:45.0; 2, Martz, Bed, 2:49.2; 3, Blattenberger, Bed, 2:50.0. 1600 run: 1, Kulebman, CC, 6:42.0. 100 hurdles: 1, #Deitle, FH, 17.4; 2, #Schall, BG, 18.2; 3, Taylor, Bed, 18.5. 300 hurdles: 1, Hildebrand, CC, 55.1; 2, Snowden, Bed, 56.8; 3, Schall, BC, 58.6.

Long jump: 1, Weaver, Bed, 13-5. Triple jump: 1, Hartman, Bed, 28-7.5; 2, Altobelli, TM, 28-5. Shot put: 1, Little, BC, 26-11.5; 2, Gregor, Bed, 26-4.5; 3, Teager, Bed, 23-0. Discus: 1, *Cooper, Bed, 84-5; 2, Little, BC, 81-7; 3, Leventry, FH, 78-6. Javelin: 1, #Wehner, FH, 115-7; 2, Copper, Bed, 68-1; 3, Patrasso, Bed, 59-6. Pole vault: 1, *Cavanaugh, Bed, 7-3; 2, *Taylor, Bed, 7-3; 3, *Weaver, Bed, 7-3.

*–District 5 qualifying mark; #–District 6 qualifying mark

COMMENTS