Kutchman, Wess propel Central Cambria

High school track and field

BEDFORD — Kayden Kutchman and Paige Wess were double winners as Central Cambria took down both Bedford and Bishop Guilfoyle in a Laurel Highlands Athletic Conference triangular meet in high school track and field action on Wednesday.

Kutchman on the 200 and 400 meters in spearheading the Red Devils to a 93-57 win over Bedford and a 110-39 verdict against Guilfoyle. Bedford’s boys topped BG, 107-42, picking up individual wins from Tyler Dawson in the long and triple jumps.

Wess triumphed in the 800 and 1600 on the girls side, leading Central Cambria over Bedford by a 92-57 count and Guilfoyle by a 93-57 score. Bedford’s Jaden Fuller was a triple winner, taking first in the 200, high jump and long jump, as the Lady Bisons notched a 107-42 win over Guilfoyle. BG’s Aurielle Brunner was first in the 100 and the triple jump.

BOYS

100 dash: 1, Sankey, BG, 11.3; 2, Gauden, CC, 11.5; 3, Foor, BED, 11.4. 200 dash: 1, Kutchman, CC, 23.4; 2, Zembower, BED, 24.0; 3, McCall, BG, 24.2. 400 dash: 1, Kutchman, CC, 50.6; 2, Zembower, BED, 54.7; 3, Bennett, CC, 55.8. 800 run: 1, Wilson, CC, 2:17.8; 2, Kuntz, CC, 2:19.9; 3, Belsterling, C, 2:18.6. 1600 run: 1, Kuntz, CC, 5:02.2; 2, Browell, BED, 5:04.8; 3, Vyes, CC, 5:05.8. 3200 run: 1, Vyes, C, 11:10.2; 2, Haycisek, CC, 11:18.1; 3, Browell, BED, 11:24.7. 110 hurdles: 1, Koontz, BED, 17.4; 2, McCloskey, CC, 18.7; 3, Crawford, BG, 19.3. 300 hurdles: 1, Shoff, CC, 43.8; 2, Koontz, BED, 45.6; 3, McCloskey, CC, 48.2.

400 relay: 1, Bishop Guilfoyle, 45.7. 1600 relay: 1, Central Cambria, 3:41.7. 3200 relay: 1, Central Cambria, 9:07.8. High jump: 1, Merritt, BED, 5-9; 2, Foor, BED, 5-4; 3 (tie), Bennett, CC, and Montecalvo, BG, 5-2. Long jump: 1, Dawson, BED, 19-6.5; 2, Bennett, CC, 19-2; 3, Holsinger, CC, 19-1. Triple jump: 1, Dawson, BED, 40-3; 2, Roberts, CC, 38-11; 3, Holsinger, CC, 38-3.5. Shot put: 1, Bezek, CC, 42-1.5; 2, Speck, BG, 40-9; 3, Liebal, BG, 40-5. Discus: 1, Holsinger, CC, 116-9; 2, Bezek, CC, 102-2; 3, Lynch, BED, 99-4. Javelin: 1, Liebal, BG, 151-11; 2, Bezek, CC, 138-2; 3, McBreen, CC, 138-1. Pole vault: 1, Lingsch, BED, 11-0; 2, Lechleitner, CC, 9-0; 3, Ramey-Cavanaugh, BED, 8-6.

GIRLS

100 dash: 1, Brunner, BG, 13.5; 2, Suder, BED, 13.8; 3, Simms, CC, 14.6. 200 dash: 1, Fuller, BED, 27.3; 2, Werner, BG, 28.0; 3, Hayward, CC, 28.1. 400 dash: 1, Vrabel, CC, 1:02.8; 2, Hayward, CC, 1:03.5; 3, Seifert, BED, 1:05.6. 800 run: 1, P. Wess, CC, 2:37.7; 2, Vrabel, CC, 2:38.9; 3, Pittman, BED, 2:39.3. 1600 run: 1, P. Wess, CC, 5:53.0; 2, McKeel, CC, 5:56.7; 3, Dill, CC, 5:59.5. 3200 run: 1, McKeel, CC, 13:37.6; 2, Dill, CC, 13:37.9; 3, P. Wess. CC, 13:38.1. 100 hurdles: 1, Ferguson, BED, 17.7; 2, Kaschalk, CC, 17.8; 3 (tie), Moss, CC, and Woods, CC, 19.5. 300 hurdles: 1, Kaschalk, CC, 51.0; 2, Ferguson, BED, 51.8; 3, Tracy, BED, 56.2.

400 relay: 1, Bedford, 54.0. 1600 relay: 1, Central Cambria, 4:29.5. 3200 relay: 1, Central Cambria, 11:09.6. High jump: 1, Fuller, BED, 5-0; 2, Brunner, BG, 5-0; 3, Hayward, CC, 4-8. Long jump: 1, Fuller, BED, 15-8.25; 2, Sims, CC, 13-7; 3, Fox, CC, 3-6. Triple jump: 1, Brunner, BG, 32-11; 2, Seifert, BED, 31-3; 3, Scipioni, BG, 28-5. Shot put: 1, Bezek, CC, 31-3.5; 2, Martz, BED, 28-11.5; 3, Koehle, BG, 26-6. Discus: 1, Dill, CC, 80-9; 2, Martz, BED, 80-0; 3, Bezek, CC, 76-2. Javelin: 1, Bauer, CC, 101-2; 2, Wirfel, CC, 86-2; 3, Martz, BD, 85-10. Pole vault: 1, Hartman, BED, 7-6; 2, Gerlach, CC, 7-0; 3 (tie), Keiper, CC, and Weaver, BED, 6-0.

Records: Bishop Guilfoyle boys (0-4); Central Cambria boys (2-0); Bedford boys (2-3); Bishop Guilfoyle girls (0-4); Central Cambria girls (2-0); Bedford girls (2-3).

Portage swept

WINDBER — The Windber girls topped Portage, 84-49, despite wins from Lakin Phillips in the shot put and discus.

The Windber boys beat the Mustangs, 89-57.

BOYS

100 dash: 1, Oravecz, P, 11.4; 2, Berardinelli, P, 12.1; 3, Thomas, W, 12.3. 200 dash: 1, Vassas, W, 24.6; 2, Oravecz, P, 24.9; 3, Layton, W, 25.5. 400 dash: 1, Tomaselli, W, 59.5; 2, Tomaselli, W, 1:00; 3, Berardinelli, P, 1:01. 800 run: 1, Charney, W, 2:14; 2, Roxby, W, 2:24; 3, Krumenacker, P, 2:25. 1600 run: 1, Roxby, W, 5:07; 2, Napora, W, 5:08; 3, Birkhamer, W, 5:17. 3200 run: 1, Napora, W, 11:37; 2, Macy, P, 11:42; 3, Shank, W, 12:29. 110 hurdles: 1, Vassas, W, 15.8; 2, Spaid, P, 17.5; 3, Vassas, W, 18.1. 300 hurdles: 1, Vassas, W, 44.0; 2, Spaid, P, 45.2; 3, Vassas, W, 45.5.

400 relay: 1, Portage (Miller, Gallo, Berardinelli, Oravecz), 48.5. 1600 relay: 1, Windber (Charney, Roxby, Vassas, Vassas), 3:54. 3200 relay: 1, Windber (Roxby, Napora, Mihalko, Charney), 9:32. High jump: 1, Thomas, W, 5-8; 2, Oravecz, P, 5-4; 3, Gallo, P, 5-0. Long jump: 1, Layton, W, 18-1; 2, Kimmell, W, 17-3.5; 3, Kiser, W, 17-1.5. Triple jump: 1, Selepack, P, 35-3.5; 2, Lutz, P, 34-7.75; 3, Charney, W, 34-3.5. Shot put: 1, Hanik, W, 36-6; 2, Noel, P, 34-6; 3, Bartoletti, P, 32-7. Discus: 1, Jubina, P, 93-9; 2, Bartoletti, P, 86-9; 3, Berkey, W, 80-5. Javelin: 1, DeMattis, P, 124-0; 2, Hanik, W, 106-7; 3, Douglas, P, 102-1. Pole vault: 1, Kiser, W, 12-0.

GIRLS

100 dash: 1, Elliot, W, 13.9; 2, Papcun, P, 13.9; 3, Neri, W, 13.9. 200 dash: 1, Papcun, P, 28.7; 2, Elliot, W, 29.1; 3, Semanchik, P, 30.4. 400 dash: 1, Elliot, W, 1:06.5; 2, Chobany, P, 1:06.6; 3, Weaver, W, 1:09.7. 800 run: 1, Chobany, P, 2:52; 2, McLane, W, 2:55; 3, McCabe, P, 2:56. 1600 run: 1, Telfer, W, 6:02; 2, McCabe, P, 6:38; 3, McLane, W, 6:59. 3200 run: 1, Telfer, W, 13:05; 2, York, W, 17:22. 100 hurdles: 1, Cominsky, W, 17.7; 2, Buza, W, 19.4; 3, Trice, P, 19.6. 300 hurdles: 1, Tokavsky, W, 52.1; 2, Gressick, P, 1:15.

400 relay: 1, Windber (Not reported), 55.3. 1600 relay: 1, Windber (Tokavsky, McLane, Weaver, Elliot), 4:46. 3200 relay: 1, Windber (Telfer, McLane, Weaver, Tokavasky), 11:24. High jump: 1, Kalinoski, P, 4-8; 2, Cominsky, W, 4-8. Long jump: 1, Neri, W, 14-10.5; 2, Chobany, P, 14-5; 3, Cominsky, W, 14-2.5. Triple jump: 1, Neri, W, 31-6.75; 2, Cominsky, W, 29-10; 3, Tokavasky, W, 29-4. Shot put: 1, Phillips, P, 20-6; 2, Hanik, W, 18-10. Discus: 1, Phillips, P, 57-10; 2, Krawne, W, 49-1; 3, Washko, P, 39-4. Javelin: 1, Hanik, W, 77-3. Pole vault: Not held.

Records: Portage boys (0-2); Portage girls (0-2).

NC boys win two

NORTHERN CAMBRIA — John Paronish won the 110- and 300-meter hurdles along with the javelin to help Northern Cambria top Penns Manor, 99-42. The Colts also defeated Saint Joseph’s, 103-42. Penns Manor topped Saint Joes, 78-45.

In girls action, Saint Joseph’s topped Northern Cambria, 94-50, and Penns Manor, 87-62. The Lady Colts also lost to Penns Manor, 95-51.

COMMENTS