Colts run past Blacklick

H.S. track

NORTHERN CAMBRIA — The Northern Cambria High School boys and girls track and field teams both posted victories over visiting Blacklick Valley on Monday.

The Northern Cambria boys won, 117-32, behind double-victory performances from Tylor Rock (1600-meter run, pole vault) and Bryce Carroll (100, 200 dashes).

The Northern Cambria girls prevailed, 89-49, as Adrianna Farrell (800, 1600 runs), Sierra Gaston (100, 300 hurdles), and Riley Nagle (100, 200 dashes) were all double-winners.

BOYS

100 dash: 1, Carroll, NC, 12.1; 2, McCalley, BV, 12.3; 3, Goodola, BV, 12.4. 200 dash: 1, Carroll, NC, 25.1; 2, Frank, BV, 25.4; 3, McIhelly, BV, 27.1. 400 dash: 1, Jackson, NC, 57.5; 2, Frank, BV, 58.7; 3, Lanzendorfer, NC, 59.6. 800 run: 1, Smarsh, NC, 2:25; 2, Bartlebaugh, BV, 2:48; 3, Gunlove, BV, 2:53. 1600 run: 1, Rock, NC, 5:40; 2, Perrone, NC, 5:43; 3, Krumenacker, NC, 5:48. 3200 run: 1, Krumenacker, NC, 13:52; 2, Perrone, NC, 13:54; 3, Bartlebaugh, BV, 14:09. 110 hurdles: 1, Paronish, NC, 16.9; 2, Mikitko, NC, 19.6; 3, Lentz, NC, 19.7. 300 hurdles: 1, J. Paronish, NC, 49.0; 2, Lentz, NC, 51.2; 3, T. Paronish, NC, 55.2.

400 relay: 1, Northern Cambria, 51.04. 1600 relay: 1, Northern Cambria, 4:16. 3200 relay: 1, Northern Cambria, 10:26. High jump: 1, McGallay, BV, 5-0; 2, Gdula, BV, 5-0. Long jump: 1, Platko, NC, 18-1; 2, Teeter, BV, 15-9; 3, Gdula, BV 15-3. Triple jump: 1, Platko, NC, 33-10Ç; 2, Jackson, NC, 33-8.5; 3, Gdula, BV, 28-10. Shot put: 1, Rezk, NC, 37-7; 2, Malicky, NC, 37-3Ç; 3, Daisley, NC, 36-2. Discus: 1, Malicky, NC, 106-6; 2, Pittman, NC, 98-3; 3, Daisley, NC, 95-0. Javelin: 1, Paronish, NC, 149-10; 2, Baker, BV, 136-9; 3, Krug, NC, 125-6. Pole vault: 1, Rock, NC, 5-0; 2, Copeland, NC, 5-0; 3, Seymore, NC, 5-0.

GIRLS

100 dash: 1, Nagle, NC, 14.2; 2, Kirsch, NC, 15.4; 3, Strong, NC, 15.8. 200 dash: 1, Nagle, NC, 30.9; 2, Wilson, NB, 33.5; 3, King, BV, 34.3. 400 dash: 1, Lee, BV, 1:28; 2, King, BV, 1:29. 800 run: 1, Farrell, NC, 3:21; 2, Vasil, NC, 3:28. 1600 run: 1, Farrell, NC, 7:00; 2, Rygel, BV, 7:04; 3, Phillips, NC, 10:30. 3200 run: 1, Martin, BV, 17:16. 100 hurdles: 1, Gasten, NC, 19.7; 2, Zernick, NC, 20.3; 3, Buchon, BV, 21.2. 300 hurdles: 1, Gaston, NC, 1:01.6; 2, Buchan, BV, 1:06; 3, Dolansky, NC, 1:27.

400 relay: 1, Northern Cambria, 1:00 . 1600 relay: 1, Blacklick Valley, 5:28 . 3200 relay: 1, No race. High jump: 1, McCochran, NC, 4-2; 2, Riva, NC, 4-0. Long jump: 1, Rhoades, BV, 14-0; 2, Zernick, NC, 13-1.5. 3, Kirsch, NC, 11-5. Triple jump: 1, Rhoades, BV, 27-5; 2, Lee, BV, 23-2; 3, Hamula, BV, 22-9. Shot put: 1, R. Sheredy, NC, 30-9; 2, A. Sheredy, NC, 24-.5; 3, Rhoades, BV, 23-9. Discus: 1, ;A. Sheredy, NC, 89-10 2, Montanaro, NC, 67-0; 3, R. Sheredy, NC, 65-8. Javelin: 1, Wilson, BV, 77-10; 2, R. Sheredy, NC, 73-3; 3, A. Sheredy, NC, 63-2. Pole vault: 1, Strong, NC, 5-0; 2, McCachren, NC, 5-0; 3, Zernick, NC, 5-0.

P-O girls triumph

PHILIPSBURG — The Philipsburg-Osceola girls downed West Branch, 89-60, and Mount Union, 102-47.

P-O’s Samantha Bainey won the 100 hurdles and high jump, Sydney Holt won the 100 and 200 dashes, and Mackenzie Podliski won the shot put and javelin.

The P-O boys topped West Branch, 92-57, but fell to Mount Union, 80-70. Among the winners for the P-O boys were Dane Soltys (high jump), Josh Rea (3200 run), Zach Myers (300 hurdles), Matthew Shimmel (400 run), Cole Hoover (1600 run), Mike Askey (200 dash) and Eric Tew (800 run).

COMMENTS