Richner, Mykut garner 2A top seeds

District 6 wrestling

TYRONE — Unlike previous years, top seeds were hard to come by for Mirror coverage area wrestlers at the District 6 Class 2A seeding meeting on Tuesday night at Tyrone Area High School.

In fact, Moshannon Valley’s Alex Richner (126) and Huntingdon’s Alex Mykut (195) are the only No. 1 seeds among area wrestlers for this weekend’s 27-team tournament at the AAHS Fieldhouse.

There are six No. 2 seeds in Huntingdon’s Landon Fisher (220) and Izac Benson (132), Glendale’s Brock McMillen (113), Moshannon Valley’s Jon Dale (16), Penn Cambria’s Derek Brown (17) and Central Cambria’s Nate Martin (285).

Portage’s Logan Shaffer (126) and Cole Sossong (160), Central’s Braeden Swab (138) and Central Cambria’s Isaac Thompson (170) are seeded third.

Penn Cambria’s Chase Proudfit (132), Brock Talko (138) and Jarred Stoy (160), Central’s Logan Marko (145), Huntingdon’s Ryder Kocik (182) and Mo Valley’s Trae Kitko (285) are seeded fourth.

“Seeds are just a place to start,” Huntingdon coach Jon Mykut said. “It puts you in the bracket, so you still have to wrestle.”

The top six wrestlers at each weight class qualify for the Southwest Regional Tournament.

Saint Joseph’s Catholic Academy has 3 top seeds in Zach Witmer (120), Jacob Powers (132) and Caleb Dowling (138). Ligonier Valley’s Alex Caldwell (145) and Robert Patrick (170), West Branch’s Derek Yingling (160) and Kyle Myers (182), Bishop McCort’s Anthony Walters (220) and Josiah Jones (285), Penns Valley’s Baylor Shunk (106), Mount Union’s Josh Boozel (113) and Forest Hills’ Connor Law (152) are also No. 1 seeds.

The tournament begins at 9:30 a.m. Friday at the Fieldhouse with the first round. The second round and a round of consolations will be wrestled, and then there will be a breaker before the 5:30 p.m. evening session. The quarterfinals and two rounds of consolations will be wrestled in the evening session.

The tournament resumes at 10:30 a.m. Saturday with the fourth round of consolations. The semifinals will follow at around noon. The championship finals, third and fifth-place bouts will all be wrestled at the same time again, and are scheduled to start at 6 p.m.

District 6 Class AA Tournament

Team Key

BA–Bellwood-Antis, BM–Bishop McCort, B–Blairsville, CH–Cambria Heights, C–Central, CC–Central Cambria, CK–Claysburg-Kimmel, FH–Forest Hills, G–Glendale, H–Huntingdon, JO–Johnstown; J–Juniata, JV–Juniata Valley, LV–Ligonier Valley, MC–Marion Center, MV–Moshannon Valley, MU–Mount Union, PC–Penn Cambria, PV–Penns Valley, P–Portage, R–Richland, SH–Southern Huntingdon, SJ–St. Joseph’s; T–Tyrone, U–United, WB–West Branch, WH–Westmont Hilltop.

PRELIMINARIES

Seed, wrestler, school, grade, record

106–(1) Shunk, PV, 11, 28-3 vs. pigtail winner of (17) Whitsel, SH, 10, 10-14 vs. (16) Bilger, H, 12, 15-17; (9) Sparr, JV, 9, 13-4 vs. (8) Misiura, G, 9, 20-11; (5) Walk, T, 9, 18-10 vs. (12) Zukus, R, 9, 11-11; (13) B. Proudfit, PC, 9, 11-11 vs. (4) Armstrong, MC, 10, 25-6

(3) Graham, WB, 11, 23-7 vs. (14) Jabs, J, 9, 11-15; (11) Kushner, WH, 10, 10-2 vs. (6) Beatty, MU, 9, 23-8; (7) Davis, CH, 9, 20-9 vs. (10) Crouch, C, 9, 15-12; (15) Brandis, CC, 10, 11-11 vs. (2) Ohl, SJ, 9, 30-1.

113–(1) Boozel, MU, 12, 26-3 vs. pigtail winner of (17) Shoop, SH, 10, 7-19 vs. (16) Layton, R, 9, 9-12; (9) Bowman, C, 9, 12-6 vs. (8) Malcolm, BM, 10, 20-9; (5) Simmons, CH, 11, 25-4 vs. (12) Walls, T, 10, 10-9; (13) Dishong, U, 10,9-10 vs. (4) Bruce, B, 11, 26-3

(3) Kauffman, SJ, 10, 24-3 vs. pigtail winner of (19) Darlington, PV, 9, 6-15 vs. (14) Shelley, J, 11, 7-19; (11) Poruban, PC, 10, 12-11 vs. (6) Blackburn, WH, 10, 21-4; (7) Mills, H, 10, 24-10 vs. (10) DeLattre, MV, 11, 14-8; (2) McMillen, G, 9, 32-1 vs. pigtail winner of (15) Lazer, CC, 10, 8-10 vs. (18) Swoope, WB, 11, 6-10.

120–(1) Witmer, SJ, 9, 32-1 vs. pigtail winner of (17) Reim, LV, 9, 0-0 vs. (16) Miller, J, 9, 7-18; (9) Mangus, R, 9, 20-8 vs. (8) Holsinger, C, 11, 19-8; (5) Cor. Sossong, P, 9, 22-8 vs. pigtail winner of (21) Dignan, PC, 10, 4-20 vs. (12) Regala, CC, 10, 12-11; (4) Daubert, FH, 11, 27-6 vs. pigtail winner of (13) Kisiel, H, 11, 12-18 vs. (20) Kudlawiec, BA, 12, 4-15

(3) Kekich, J, 11, 16-6 vs. pigtail winner of (19) Boone, SH, 10, 4-22 vs. (14) Kellichner, U, 10, 6-3; (6) Denochick, WB, 11, 23-6 vs. pigtail winner of (11) Dively, CK, 11, 16-11 vs. (22) Dolheimer, PV, 11, 4-14; (7) Ball, MV, 12, 16-12 vs. (10) Morehouse, MU, 10, 17-9; (2) Christie, WH, 12, 22-7 vs. pigtail winner of (15) Taylor, B, 9, 9-14 vs. (18) Patterson, CH, 9, 1-10.

126–(1) Richner, MV, 10, 22-4 vs. pigtail winner of (17) Holsinger, R, 12, 9-13 vs. (16) Minerd, U, 12, 12-12; (9) T. Noonan, BA, 9, 14-11 vs. (8) Himes, MC, 11, 18-10; (5) Warshel, BM, 9, 17-8 vs. pigtail winner of (21) Matson, LV, 10, 9-16 vs. (12) Connor, FH, 10, 19-11; (4) DuVall, SJ, 9, 30-6 vs. pigtail winner of (13) Wilson, SH, 10, 17-11 vs. (20) Gilson, J, 9, 6-17

(3) L. Shaffer, P, 12, 30-7 vs. pigtail winner of (19) Daniels, C, 10, 7-13 vs. (14) Jeffers, CC, 12, 14-10; (6) Rutter, G, 10, 21-7 vs. pigtail winner of (11) Cramer, MU, 12, 17-8 vs. (22) R. Niebauer, PC, 9, 6-15; (7) Hicks, T, 12, 10-4 vs. (10) Pase, WB, 11, 15-11; (2) Polacek, WH, 10, 27-6 vs. pigtail winner of (15) Reamer, H, 10, 10-11 vs. (18) Porter, JV, 11, 4-8.

132–(1) Powers, SJ, 11, 21-2 vs. pigtail winner of (17) McMahon, JV, 11, 7-11 vs. (16) Seilhamer, G, 9, 7-18; (9) Himes, B, 11, 15-13 vs. (8) Smith, MV, 11, 15-9; (5) Royer, PV, 10, 26-6 vs. pigtail winner of (21) Joseph, U, 10, 6-17 vs. (12) Dunn, WH, 9, 11-5; (4) C. Proudfit, PC, 11, 23-10 vs. pigtail winner of (13) D. Noonan, BAA, 11, 17-7 vs. (20) Skopic, MU, 9, 6-20

(3) Turner, MC, 12, 27-6 vs. pigtail winner of (19) Jones, WB, 9, 9-17 vs. (14) Claycomb, CK, 10, 12-12; (6) Templeton, FH, 12, 21-10 vs. pigtail winner of (11) Weiand, J, 11, 12-10 vs. (22) Riskus, CC, 10, 6-15; (7) Ulery, C, 12, 21-6 vs. (10) A. Andrews, BM, 9, 16-10; (2) Benson, H, 12, 32-5 vs. pigtail winner of (15) N. Shaffer, P, 10, 14-17 vs. (18) Sprankle, T, 9, 6-13.

138–(1) Dowling, SJ, 10, 26-1 vs. pigtail winner of (17) Rudnik, U, 11, 5-2 vs. (16) Kick, P, 10, 12-18; (9) Krug, FH, 11, 19-11 vs. (8) Washic, CC, 11, 24-6; (5) Korenoski, WH, 10, 20-6 vs. pigtail winner of (21) Bailes, MU, 9, 1-10 vs. (12) Weaver, T, 9, 14-15; (4) Talko, PC, 12, 19-7 vs. pigtail winner of (13) Kitchen, CH, 12, 12-14 vs. (20) Marin, PV, 10, 6-14

(3) Swab, C, 12, 23-3 vs. pigtail winner of (19) Sly, MV, 11, 5-16 vs. (14) LIchtenfels, BM, 10, 11-16; (6) Feltman, J, 12, 26-9 vs. pigtail winner of (11) Herring, WB, 12, 16-12 vs. (22) Zurybida, JV, 11, 2-16; (7) Bailey, SH, 11, 27-2 vs. (10) Wagner, H, 11, 18-16; (2) Beatty, MC, 12, 25-5 vs. pigtail winner of (15) Matson, LV, 11, 10-8 vs. (18) Gondek, G, 12, 4-6.

145–(1) Caldwell, LV, 12, 22-2 vs. pigtail winner of (17) Harper, BA, 12, 5-13 vs. Macy, P, 9, 7-17; (9) Kirkpatrick, CH, 11, 15-11 vs. (8) Baney, H, 9, 16-13; (5) Moore, JO, 11, 16-5 vs. (12) McMickens, MU, 12, 10-12; (13) Fry, MC, 11, 11-17 vs. (4) Marko, C, 11, 25-7

(3) Dorian, WH, 12, 20-6 vs. (14) Heister, J, 11, 7-15; (11) Kuhn, G, 11, 13-14 vs. (6) Courts, SJ, 10, 12-3; (7) Link, PC, 12, 18-10 vs. (10) Keithley, CK, 10, 14-11; (2) C. Andrews, BM, 12, 9-0 vs. pigtail winner of (15) Campbell, SH, 10, 8-16 vs. (18) McMullen, CC, 10, 4-14.

152–(1) Law, FH, 12, 30-2 vs. pigtail winner of (17) Brandon, JO, 10, 7-10 vs. (16) Benson, SH, 12, 11-13; (9) Yingling, WB, 9, 17-11 vs. (8) Smychynsky, PC, 11, 20-8; (5) Hud. Holbay, WH, 9, 27-5 vs. pigtail winner of (21) Schwarz, CK, 12, 2-6 vs. (12) Sleasman, B, 12, 9-5; (4) Wileman, J, 11, 28-6 vs. (13) Royer, PV, 10, 7-9 vs. (20) Snyder, CC, 10, 3-19

(3) Rothrock, SJ, 10, 25-6 vs. pigtail winner of (19) Loucks, C, 9, 4-11 vs. (14) Deline, H, 9, 5-5; (11) Harris, T, 12, 9-10 vs. (6) Krause, G, 11, 21-5; (7) Link, CH, 11, 24-6 vs. (10 Huskey, LV, 10, 14-5; (2) Todaro, MU, 12, 27-3 vs. pigtail winner of (15) Lingafelt, R, 12, 12-14 vs. (18) Emery, JV, 11, 4-7.

160–(1) Yingling, WB, 11, 28-0 vs. pigtail winner of (17) Brewer, MC, 11, 7-19 vs. (16) Muto, WH, 10, 11-15; (9) Knode, H, 12, 26-9 vs. (8) Allebach, PV, 11, 21-12; (5) Sabol, R, 9, 25-8 vs. pigtail winner of (21) L. Kocher, C, 10, 2-14 vs. (12) J. Jones, CC, 12, 14-10; (4) Stoy, PC, 12, 25-4 vs. pigtail winner of (13) Kriley, B, 12, 16-14 vs. (20) Ulrich, G, 12, 5-20

(3) Cole Sossong, P, 11, 29-6 vs. pigtail winner of (19) Brandt, T, 10, 2-8 vs. (14) Morgan, MU, 11, 12-8; (11) Lingenfelter, CK, 11, 15-10 vs. (6) Heister, J, 12, 25-9; (7) Rosenberger, SJ, 11, 18-13 vs. (10) Yahner, CH, 12, 22-9; (2) Dale, MV, 11, 25-2 vs. pigtail winner of (15) Runk, SH, 9, 12-10 vs. (18) Rashilla, LV, 12, 4-8.

170–(1) Patrick, LV, 12, 23-0 vs. pigtail winner of (17) Kling, SH, 10, 8-14 vs. (16) Fowkes, C, 10, 10-14; (9) Demko, MV, 12, 16-7 vs. (8) Harr, CK, 10, 13-4; (5) Finkle, H, 11, 14-11 vs. (12) George, U, 12, 15-11; (4) Henigin, B, 10, 21-6 vs. pigtail winner of (13) Owens, R, 12, 10-11 vs. (20) McCoy, MC, 12, 7-17

(3) Thompson, CC, 11, 23-7 vs. pigtail winner of (19) Hardin, JV, 10, 5-14 vs. (14) Hun. Holbay, WH, 9, 9-13; (11) Cantolina, WB, 11, 17-11 vs. (6) Felker, PV, 11, 15-6; (7) Gority, BA, 11, 14-9 vs. (10) Marcozzi, BM, 9, 17-9; (2) Brown, PC, 11, 28-3 vs. pigtail winner of (15) T. Hicks, T, 9, 10-15 vs. (18) Low, MU, 12, 5-9.

182–(1) Myers, WB, 11, 24-4 vs. pigtail winner of (17) Barley, U, 11, 3-6 vs. (16) Wirfel, PC, 11, 10-14; (9) C. Kitko, MV, 12, 16-10 vs. (8) Whaley, BA, 11, 20-5; (5) Neil, SH, 12, 20-6 vs. (12) Rowland, B, 12, 16-11; (4) Kocik, H, 11, 27-5 vs. pigtail winner of (13) Helfrick, MU, 12, 14-13 vs. (20) Spotts, PV, 11, 4-19

(3) Gett, MC, 12, 18-5 vs. pigtail winner of (19) McGuire, JV, 10, 1-11 vs. (14) Volelsberger, R, 11, 10-5; (11) Boring, LV, 10, 13-12 vs. (6) Rodgers, FH, 11, 22-9; (7) Dluhos, WH, 9, 18-7 vs. (10) Weakland, CH, 9, 16-7; (2) Gabel, J, 12, 26-6 vs. pigtail winner of (15) Davis, P, 11, 8-18 vs. (18) Deterline, C, 12, 2-16.

195–(1) Mykut, H, 12, 29-10 vs. (16) Packer, PV, 10, 2-13; (9) Ehredt, CH, 11, 8-16 vs. (8) Maxwell, LV, 12, 13-12; (5) Wagner, R, 11, 15-9 vs. (12) Lewis, T, 11, 7-12; (13) Moschgat, WH, 12, 4-17 vs. (4) Barber, JO, 10, 22-4

(3) Miller, U, 12, 21-4 vs. (14) Younker, BA, 12, 6-10; (11) Burton, MV, 12, 7-14 vs. (6) Dudurich, G, 10, 17-8; (7) Sankey, WB, 12, 15-5 vs. (10) Kennedy-Citeroni, B, 10, 9-13; (15) Beaver, JV, 10, 3-13 vs. (2) Hockenberry, MU, 12, 25-7.

220–(1) Walters, BM, 12, 23-0 vs. pigtail winner of (17) Sigurdsson, LV, 11, 5-10 vs. (16) Johnston, G, 10, 5-0; (9) D. Kocher, C, 12, 17-10 vs. (8) Corle, CK, 12, 15-7; (5) Croft, CC, 22, 22-7 vs. (12) Black, R, 10, 12-8; (13) Thompson, WB, 11, 10-13 vs. (4) Elgin, FH, 12, 27-5

(3) Ryan, MU, 10, 27-4 vs. pigtail winner of (19) Henry, U, 12, 6-11 vs. (14) Willis, SH, 11, 17-12; (11) McDonald, MV, 12, 12-10 vs. (6) Covalt, PV, 11, 24-6; (7) Yonko, WH, 10, 18-13 vs. (10) Beatty, MC, 9, 14-7; (2) Fisher, H, 12, 34-3 vs. pigtail winner of (15) Mocek, B, 10, 9-10 vs. (18) Johnson, JO, 10, 0-0.

285–(1) Jones, BM, 12, 24-1 vs. pigtail winner of (17) Lucas, PV, 10, 6-14 vs. (16) Smith, G, 10, 2-6; (9) Shaw, WB, 11, 21-7 vs. (8) Reed, H, 10, 25-13; (5) Haselrig, JO, 12, 22-5 vs. pigtail winner of (21) Peterson, T, 12, 1-18 vs. (12) Small, B, 12, 15-12; (4) T. Kitko, MV, 11, 16-5 vs. pigtail winner of (13) Hurley, PC, 11, 10-10 vs. (20) Gray, SJ, 11, 1-8

(3) Cover, MC, 12, 23-12 vs. pigtail winner of (19) Higgins, LV, 11, 3-13 vs. (14) Dean, WH, 10, 10-14; (11) Arnold, MU, 12, 13-11 vs. (6) Winfield, SH, 11, 26-3; (7) Bogus, CH, 12, 23-6 vs. (10) Pellegrine, BA, 10, 18-10; (2) Martin, CC, 12, 24-5 vs. pigtail winner of (15) Meyers, R, 10, 5-12 vs. (18) Kerr, CK, 10, 5-16.

COMMENTS