Tigers take care of Tyrone

HOLLIDAYSBURG — Conor McKeirnan established a new school record in the 200 freestyle as he posted a time of 1:48.05 as the Hollidaysburg boys cruised past Tyrone, 101-66.

McKeirnan also captured the 500 freestyle as the only double winner for the 10-1 Tigers.

Matt Lenze won the 100 butterfly and 100 breaststroke for the Golden Eagles.

Two wins apiece from Shannon Campbell (100 butterfly and 200 freestyle) and Shani Evans (50 freestyle and 100 breaststroke) helped the Lady Tigers to a 111-57 win over Tyrone.

BOYS

HOLLIDAYSBURG 101, TYRONE 66

200 medley relay: 1, Hollidaysburg (Burns, Paul, Roberts, Holtz), 1:57.14; 2, Tyrone, 1:57.44; 3, Hollidaysburg, 2:07.48. 200 freestyle: 1, McKeirnan, H, 1:48.05 (new school record); 2, Bouchard, H, 2:08.89; 3, Bauer, T, 2:21.87. 200 IM: 1, Z. Grabill, H, 2:37.34; 2, Grigg, H, 2:38.03; 3, Holtz, H, 2:38.82. 50 freestyle: 1, Tyndall, H, 24.40; 2, Decker, T, 24.52; 3, Soissong, H, 27.35. 100 butterfly: 1, Lenze, T, 1:03.28; 2, Tyndall, H, 1:03.44; 3, Macemo, T 1:15.52. 100 freestyle: 1, Roberts, H, 57.37; 2, Holtz, H, 58.45; 3, Burns, H, 1:01.06. 500 freestyle: 1, McKeirnan, H, 4:58.51; 2, Macemo, T, 6:44.85; 3, Yaudes, T, 6:47.30. 200 free relay: 1, Hollidaysburg (Tyndall, Bryan, Lowey, McKeirnan), 1:40.93; 2, Hollidaysburg, 1:52.02; 3, Tyrone, 1:59.63. 100 backstroke: 1, Decker, T, 1:03.51; 2, Bouchard, H, 1:09.58; 3, Burns, H, 1:12.43. 100 breaststroke: 1, Lenze, T, 1:09.03; 2, Yaudes, T, 1:21.71; 3, Trumpbour, H, 1:23.23. 400 free relay: 1, Hollidaysburg (Lowey, Bryan, Bouchard, McKeirnan), 3:46.15; 2, Hollidaysburg, 3:48.40; 3, Tyrone, 4:07.01.

GIRLS

HOLLIDAYSBURG 111, TYRONE 57

200 medley relay: 1, Hollidaysburg (McCall, Imler, M. LeCrone, Dinges), 2:08.00; 2, Hollidaysburg, 2:18.09; 3, Tyrone, 2:40.69. 200 freestyle: 1, Campbell, H, 2:14.65; 2, Decker, T, 2:17.29; 3, Hoover, H, 2:17.40. 200 IM: 1, Black, H, 2:27.90; 2, Vyborny, H, 2:42.49; 3, Manna, T, 2:47.08. 50 freestyle: 1, S. Evans, H, 25.49; 2, Hileman, H, 27.15; 3, McConnell, T, 27.46. 100 butterfly: 1, Campbell, H, 1:11.93; 2, L. Evans, H, 1:18.21; 3, Fisher, H, 1:30.03. 100 freestyle: 1, Dinges, H, 1:01.13; 2, Hileman, H, 1:02.24; 3, Vyborny, H, 1:03.44. 500 freestyle: 1, Hoover, H, 6:14.37; 2, M. LeCrone, H, 6:41.60; 3, Holtz, H, 7:12.84. 200 free relay: 1, Hollidaysburg (S. Evans, Dinges, Campbell, Hileman), 1:50.12; 2, Tyrone, 1:57.03; 3, Hollidaysburg, 2:00.24. 100 backstroke: 1, Decker, T, 1:06.52; 2, Black, H, 1:08.80; 3, McCall, H, 1:10.45. 100 breaststroke: 1, S. Evans, H, 1:10.43; 2, McConnell, T, 1:16.67; 3, Hoover, T, 1:19.68. 400 free relay: 1, Hollidaysburg (Hileman, Campbell, Hoover, S. Evans), 4:08.79; 2, Hollidaysburg, 4:20.74; 3, Tyrone, 4:28.32.

Records: Tyrone boys (); Tyrone girls (); Hollidaysburg boys (10-1); Hollidaysburg girls (10-1).

‘Cats sweep Lions

BOYS

HUNTINGDON 103, ALTOONA 67

200 medley relay: 1, Huntingdon (Lowe, Grdendaal, N. Atherton, Buckley), 1:55.53; 2, Altoona, 1:57.37; 3, Altoona, 2:14.96. 200 freestyle: 1, Berger, H, 2:10.23; 2, Kratzer, 2:17.98; 3, Grdendaal, H, 2:25.76. 200 IM: 1, B. Atherton, H, 2:13.74; 2, B. Slobodnik, A, 2:15.02; 3, J. Atherton, H, 2:39.96. 50 freestyle: 1, Buckley, H, 24.54; 2, L. Atherton, H, 25.65; 3, S. Slobodnik, A, 26.32. 100 butterfly: 1, Berger, H, 1:06.63; 2, Focht, A, 1:08.42; 3, Knode, H, 1:15.96. 100 freestyle: 1, Edwards, H, 55.59; 2, Lowe, H, 57.57; 3, Markle, A, 59.67. 500 freestyle: 1, B. Slobodnik, A, 5:51.09; 2, J. Atherton, H, 5:58.17; 3, Stuttard, A, 7:15.48. 200 free relay: 1, Huntingdon (Berger, L. Atherton, Knode, B. Atherton), 1:44.96; 2, Huntingdon, 1:48.11; 3, Altoona, 1:49.68. 100 backstroke: 1, Lowe, H, 1:07.36; 2, Kratzer, A, 1:10.27; 3, Hosler, H, 1:15.16. 100 breaststroke: 1, B. Atherton, H, 1:11.42; 2, Focht, A, 1:11.59; 3, Grdendaal, H, 1:13.22. 400 free relay: 1, Altoona (Kratzer, Markle, Hollopeter, B. Slobodnik), 4:02.88; 2, Huntingdon, 4:24.45; 3, Huntingdon, 4:25.41.

GIRLS

HUNTINGDON 104, ALTOONA 66

200 medley relay: 1, Huntingdon (Woodward, Houck, Wangenbach, Hawkins), 2:15.04; 2, Huntingdon, 2:17.83; 3, Altoona, 2:19.75. 200 freestyle: 1, Buckley, H, 2:24.02; 2, Kazmarsky, H, 2:26.96; 3, Foust, A, 2:29.99. 200 IM: 1, Woodward, H, 2:37.87; 2, Slobodnik, A, 2:34.36; 3, Langenbach, H, 2:55.19. 50 freestyle: 1, Goldstone, H, 26.27; 2, Rosas, A, 30.94; 3, Hatch, A, 31.13. 100 butterfly: 1, Mitchell, H, 1:10.75; 2, Slobodnik, A, 1:10.77; 3, Houck, H, 1:13.84. 100 freestyle: 1, Swartz, H, 1:08.04; 2, Rosas, A, 1:10.89; 3, Langenbach, H, 1:10.99. 500 freestyle: 1, Buckley, H, 6:27.54; 2, Kratzer, A, 6:54.85; 3, Freeberg, H, 6:59.97. 200 free relay: 1, Huntingdon (Houck, Kazmarsky, Lauer, Mitchell), 2:02.78; 2, Altoona, 2:03.11; 3, Huntingdon, 2:04.98. 100 backstroke: 1, Woodward, H, 1:09.03; 2, Foust, A, 1:20.71; 3, Murphy, A, 1:21.94. 100 breaststroke: 1, Houck, H, 1:17.33; 2, Kratzer, A, 1:24.81; 3, Hollibaugh, H, 1:34.44. 400 free relay: 1, Huntingdon (Swartz, Langenbach, Lauger, Woodward), 4:31.63; 2, Altoona, 4:31.72; 3, Huntingdon, 4:40.78.

Records: Huntingdon boys (7-1-1); Huntingdon girls (6-3); Altoona boys (5-2); Altoona girls (3-4).

Colts defeated

NORTHERN CAMBRIA — Richland topped Northern Cambria in both boys (90-62) and girls (75-58) swimming.

Jenna Grove won the 500 freestyle and anchored the winning 200 free relay team for the Lady Colts.

BOYS

RICHLAND 90, NORTHERN CAMBRIA 62

200 medley relay: 1, Northern Cambria (Caruba, Paronish, Delosh, Wise), 2:24.98. 200 freestyle: 1, Tedrow, R, 2:15.43. 200 IM: 1, Albert, R, 2:41.82. 50 freestyle: 1, Abel, R, 25.15. 100 butterfly: 1, Dehne, R, 1:15.60. 100 freestyle: 1, Abel, R, 59.40. 500 freestyle: 1, Tedrow, R, 6:21.15. 200 free relay: 1, Richland (Albert, Abel, Smith, Tedrow), 1:50.68. 100 backstroke: 1, Dehne, R, 1:19.50. 100 breaststroke: 1, Smith, R, 1:18.50. 400 free relay: 1, Richland (Abel, Dehne, Tedrow, Smith), 4:45.

GIRLS

RICHLAND 75, NORTHERN CAMBRIA 58

200 medley relay: 1, Richland (Appel, Slavicki, Eckroth, Warshell), 2:12.55. 200 freestyle: 1, C. Grove, NC, 2:16.14. 200 IM: 1, Warshell, R, 2:37.68. 50 freestyle: 1, Slavick, R, 29.06. 100 butterfly: 1, Eckroth, R, 1:14.45. 100 freestyle: 1, Appel, R, 1:08.89. 500 freestyle: 1, J. Grove, NC, 6:11.88. 200 free relay: 1, Northern Cambria (M. Onskt, T. Onkst, Buza, J. Grove), 2:07.06. 100 backstroke: 1, Warshell, R, 1:12.22. 100 breaststroke: 1, Appel, R, 1:28.30. 400 free relay: 1, Richland (Appel, Warshell, Slavik, Eckroth), 4:57.45.

Records: Northern Cambria boys (1-9); Northern Cambria girls (0-10).

COMMENTS