Tyrone’s Kohler earns fifth-place Big Valley finish

REEDSVILLE — Tyrone Area High School’s Zach Kohler earned the highest finish among area runners in the Big Valley Cross Country Invitational hosted by the Mifflin County School District on Saturday.

Kohler finished fifth in the varsity boys race with a time of 16 minutes, 46 seconds. Jersey Shore’s Isaac Davis won the race in 15:54, and Penns Valley won the overall boys team title.

The Altoona boys finished fifth, and Tyrone was 11th. Mifflin County was the 3A boys champ, Lewisburg was the 2A champ, and Penns Valley was the 1A.

Other area boys earning medals for placing in the top 15 were Bedford freshman Van May, who was 11th in 17:00, and Altoona senior Greg Williams, who finished 14th in 17:16.

State College dominated the varsity girls meet by having the top three individuals and five of the top nine. Altoona finished sixth, and Hollidaysburg was 10th.

The top area girls finishers were Altoona’s Kayla Rosas (28th, 22:06) and Hollidaysburg’s Sierra McClain (30th, 22:09). State College was the 3A girls team champ, Lewisburg won in 2A, and Camp Hill prevailed in 1A.

Other notable results were Altoona freshman Jack Hatch finishing second in the junior varsity boys race and Hollidaysburg’s Ben Love leading his team to the junior high boys team title with an individual first-place finish.

VARSITY BOYS

Teams: 1, PV–Penns Valley 44; 2, MC–Mifflin County 85; 3, SC–State College 120; 4, L–Lewisburg 137; 5, A–Altoona 150. Also: 11, T–Tyrone 302; 14, BD–Bedford 383; 15, H–Hollidaysburg 395; 18, BA–Bellwood-Antis 511; 19, BG–Bishop Guilfoyle 539; 21, JV–Juniata Valley 546.

Individuals: 1, Davis, Jersey Shore, 15:54; 2, Baublitz, Juniata, 16:19; 3, Harris, MC, 16:21; 4, B. Colwell, PV, 16:38; 5, Z. Kohler, T, 16:46. Also: 11, May, BD, 17:00; 14, Williams, A, 17:16; 19, Boutiller, A, 17:39; 24, J. Kohler, T, 17:51; 35, Henninger, A, 18:09; 40, Rispoli, A, 18:24; 42, Greene, A, 18:26; 44, Dangelo, A, 18:29; 54, Cornell, BD, 18:45; 58, Vankirk, BA, 18:50; 61, Calhoun, BD, 18:54; 65, Stevens, BG, 19:01; 66, Savino, T, 19:02; 68, Jones, H, 19:03; 70, Helton, BG, 19:04; 76, Frank, H, 19:18; 78, Fink, A, 19:19; 83, Wilkinson, H, 19:30; 86, Wedel, H, 19:50; 87, Grabill, H, 19:53; 91, Derugen, JV, 20:01; 97, Imler, T, 20:16; 100, Miller, BA, 20:31.

VARSITY GIRLS

Teams: 1, SC–State College 20; 2, L–Lewisburg 89; 3, CH–Camp Hill 94; 4, FH–Forest Hills 160; 5, MC–Mifflin County 186; 6, A–Altoona 191. Also: 10, H–Hollidaysburg 248; 15, BD–Bedford 379; 16, JV–Juniata Valley 397; 17, BA–Bellwood-Antis 433.

Individuals: 1, Saylor, SC, 19:47; 2, Simon, SC, 19:53; 3, Reed, SC, 19:58; 4, Humphrey, L, 20:08; 5, Kane, SC, 20:16. Also: 28, Rosas, A, 22:06; 30, McClain, H, 22:09; 32, Chamberlain, A, 22:12; 34, Berkheimer, H, 22:17; 37, Bartlett,BA, 22:21; 41, Boutiller, A, 22:27; 44, Sigel, BD, 22:44; 48, Altmanshofer, H, 22:56; 49, Noel, A, 22:56; 51, Schobel, A, 23:03; 53, Baker, A, 23:07; 54, Reed, JV, 23:09; 56, Marasco, A, 23:12; 63, Davidson, BD, 23:33; 64, Dull, H, 23:39; 80, Sheetz, JV, 24:48; 83, Feaster, BD, 24:55; 86, Murphy, H, 25:05; 87, Raifsnider, JV, 25:08; 89, Hayes, H, 25:16; 90, Swope, H, 25:21; 92, Gilbert, BA, 25:26; 98, Hopsicker, JV, 26:04; 99, Noel, BA, 26:29.

JV BOYS

Teams: 1, SC–State College 23; 2, A–Altoona 46; 3, L–Lewisburg 85. Also: 6, H–Hollidaysburg 190; 7, T–Tyrone 223.

Individuals: 1, Leahey, SC, 18:16; 2, Hatch, A, 18:30; 3, Unger, Mifflin County, 18:38. Also: 9, Weyandt, A, 18:59; 10, Henry, A, 19:05; 12, Summers, A, 19:11; 13, Reid, A, 19:22; 14, Clyma, A, 19:23.

JV GIRLS

Teams: 1, SC–State College 15; 2, A–Altoona 80; 3, L–Lewisburg 103. Also: 6, H–Hollidaysburg 139.

Individuals: 1, Solo, SC, 21:48; 2, Bendik, SC, 21:59; 3, Petrine, SC, 22:07. Also: 19, Kratzer, A, 24:20; 20, Futrell, A, 24:20.

JUNIOR HIGH BOYS

Teams: 1, H–Hollidaysburg 35; 2, FH–Forest Hills 50; 3, S–Shikellamy 66; 4, BD–Bedford 68.

Individuals: 1, B. Love, H, 10:13; 2, Eberhart, H, 10:21; 3, Zellers, S, 10:26. Also: Ebersole, A, 10:33; 6, Kilmartin, Bishop Guilfoyle, 10:50; 8, Jordan, BD, 10:56; 9, Boutiller, A, 10:58.

JUNIOR HIGH GIRLS

Teams: 1, FH–Forest Hills 18; 2, BD–Bedford 38; 3, S–Shikellamy 90.

Individuals: 1, Smith, FH, 11:02; 2, Dumm, FH, 11:03; 3, Beyer, FH, 11:05; 4, Kelley, A, 11:10. Also: 6, Eshelman, BD, 11:37; 7, Ruffley, BD, 11:44; 8, Quinn, Bishop Guilfoyle, 11:57; 9, Lippincott, BD, 12:10.

COMMENTS