2017 Mirror girls track and field all-stars

05/31/17 Mirror photo by Patrick Waksmunski / Kneeling (l-r)- Cambria Heights's Madison Kline, Penn Cambria's Lauren Michina, Bishop Carroll's Maddie Murphy, Alyssa Martinazzi and Britt Krug, Central Cambria's Lexi Peterman, Paige Wess and McKenna Hayward. Standing- Everett's Kaitlyn Maxwell, Bishop Guilfoyle's Preslee Litzinger, Hollidaysburg's Darcie Frazier and Ali Wyland, Bellwood-Antis's Lexi Gerwert, Altoona's Lindsey Hallinan and Gianna Caputo. Absent from photo Penn Cambria's Jadyn Tiracave.

FIRST TEAM

Gianna Caputo, fr., Altoona: Top 100 hurdler in the area … District 6 3A 100 hurdles runner-up, triple jump third-place finisher, long jump sixth-place finisher … West Central Coaches 3A long jump third-place finisher, 100 hurdles and triple jump fourth-place finisher … Lock Haven Invite long jump champ, triple jump runner-up, 100 hurdles seventh-place finisher … Altoona Igloo 100 hurdles runner-up, long jump third-place finisher, triple jump fourth-place finisher … Altoona’s top point producer.

Darcie Frazier, soph., Hollidaysburg: Two-time Mirror first-team all-star … District 6 3A 400 relay champ, 400 dash runner-up, long jump third-place finisher … West Central Coaches 3A long jump and 400 relay champ, 400 dash runner-up, 200 dash third-place finisher … West Perry Invite 400 dash, long jump, 400 relay and 1600 relay champ … Shippensburg Invite Class 2A long jump fourth-place finisher … Altoona Igloo long jump runner-up, 200 dash third-place finisher, 400 relay champ … State qualifier as a freshman in the long jump and this year in the 400 relay.

Lexi Gerwert, jr., Bellwood-Antis: Mirror second-teamer as a sophomore and freshman … PIAA 2A silver medalist in the pole vault … District 6 2A pole vault champ … Inter-County Conference pole vault champ and record setter … West Central Coaches 2A pole vault champ … Bellwood-Antis Invite pole vault champ and record setter … United Invite pole vault champ … Altoona Igloo pole vault champ.

Lindsey Hallinan, jr., Altoona: Mirror second-teamer as a sophomore and honorable mention as a freshman … Top discus thrower in the area … District 6 3A discus champ, record setter and PIAA qualifier, shot put fourth-place finisher … West Central Coaches 3A discus champ … Lock Haven Invite shot put and discus third-place finisher …. Pan-Ram Invite discus runner-up … Two-time D6 3A discus champ.

McKenna Hayward, soph., Central Cambria: Two-time Mirror first-team all-star … Two-time PIAA 2A gold medalist in the 3200 relay and two-time seventh-place medalist in the 1600 relay … District 6 2A 3200 relay champ, 1600 relay runner-up, 400 dash third-place finisher … Laurel Highlands Conference 400 dash and 1600 relay champ, 800 run third-place finisher, high jump seventh-place finisher … West Central Coaches 2A 3200 relay champ, 800 run runner-up … Lock Haven Invite 800 run runner-up, 3200 relay third-place finisher, 1600 relay fourth-place finisher.

Madison Kline, sr., Cambria Heights: Mirror honorable mention as a junior and sophomore … Top high jumper in the area … PIAA Class 2A ninth-place finisher in the high jump … District 6 2A high jump champ, 300 hurdles fourth-place finisher … Laurel Highlands Conference high jump runner-up, 300 hurdles third-place finisher … West Central Coaches 2A high jump third-place finisher.

Britt Krug, sr., Bishop Carroll: Four-time Mirror first-team all-star … District 6 2A shot put and discus runner-up, javelin fourth-place finisher … PIAA qualifier in three events … Laurel Highlands Conference shot put and javelin champ, discus runner-up … West Central Coaches 2A shot put champ, javelin third-place finisher … Finished 17th in the javelin at the Penn Relays …. United Invite javelin and shot put champ, discus third-place finisher … D6 2A javelin champ as a freshman and sophomore … Earned a PIAA eighth-place medal in the javelin as a sophomore and a fifth-place medal as a freshman … Will throw the javelin at USF.

Preslee Litzinger, sr., Bishop Guilfoyle: Mirror second-teamer as a junior … PIAA 2A ninth-place finisher in the triple jump … District 6 2A triple jump third-place finisher, long jump sixth-place finisher … Laurel Highlands Conference triple jump third-place finisher, long jump fourth-place finisher, high jump fifth-place finisher … West Central Coaches 2A triple jump champ, long jump sixth-place finisher … Shippensburg Invite Class 2A triple jump third-place finisher, long jump sixth-place finisher … United Invite long and triple jump runner-up … Altoona Igloo triple jump champ … Will continue her jumping career at Saint Francis.

Alyssa Martinazzi, jr., Bishop Carroll: Two-time Mirror first-team all-star and second team as a freshman … District 6 2A 100 dash and 200 dash champ, long jump runner-up, 400 relay third-place finisher … PIAA qualifier in four events … Laurel Highlands Conference 100 dash and 200 dash champ, long jump runner-up … West Central Coaches 2A 100 dash champ, 200 dash and long jump runner-up … United Invite 200 dash and long jump champ … Altoona Igloo long jump champ, 100 dash third-place finisher … D6 2A long jump champ as a sophomore.

Kaitlyn Maxwell, fr., Everett: Top 400-meter sprinter in the area … PIAA qualifier in the 400 dash … District 5 2A 200 dash, 400 dash and 400 relay runner-up … Inter-County Conference 100 dash, 200 dash and 400 relay champ, 400 dash runner-up … West Central Coaches 2A 400 dash champ, 200 dash and 800 run fifth-place finisher … Northern Bedford Invite 400 dash and 800 run champ … Bedford Invite 400 dash and 800 run champ.

Lauren Michina, jr., Penn Cambria: Two-time Mirror first-team all-star … PIAA 2A sixth-place medalist in the triple jump … District 6 2A triple jump runner-up, high jump third-place finisher, long jump fifth-place finisher … Laurel Highlands Conference triple jump champ, long and high jump third-place finisher … West Central Coaches 2A triple jump third-place finisher, high jump and long jump fifth-place finisher … Shippensburg Invite Class 2A triple jump champ, high jump runner-up, long jump fourth-place finisher … United Invite high jump and triple jump champ and long jump third-place finisher … D6 2A triple jump champ and high jump state qualifier as a sophomore.

Maddie Murphy, soph., Bishop Carroll: Two-time Mirror first-team all-star … PIAA 2A fifth-place medalist in the triple jump after earning a seventh-place medal as a freshman … District 6 2A 400 relay third-place finisher, triple jump and long jump fourth-place finisher, 400 dash sixth-place finisher … Laurel Highlands Conference 400 dash and triple jump runner-up, long jump fifth-place finisher … West Central Coaches 2A long jump fourth-place finisher, triple jump fifth-place finisher.

Lexi Peterman, jr., Central Cambria: Three-time Mirror first-team all-star … Two-time PIAA 2A gold medalist in the 3200 relay and two-time seventh-place medalist in the 1600 relay … District 6 2A 3200 relay champ, 1600 relay runner-up, 800 run fifth-place finisher … Laurel Highlands Conference 800 run, 1600 relay and 3200 relay champ … Lock Haven Invite 3200 relay third-place finisher, 1600 relay fourth-place finisher … Earned a PIAA fifth-place medal in the 800 run as a sophomore … Earned a PIAA bronze medal in the 3200 relay and sixth-place medal in the 800 run as a freshman.

Jadyn Tiracave, sr., Penn Cambria: Four-time Mirror first-team all-star … Earned a PIAA 2A sixth-place medal in the javelin … Two-time District 6 2A javelin champ … Laurel Highlands Conference javelin third-place finisher … Finished 13th in the javelin at the Penn Relays … Shippensburg Invite Class 2A javelin runner-up … Earned a PIAA fifth-place medal as a sophomore in the javelin and a seventh-place medal as a freshman … Will throw for the Naval Academy.

Paige Wess, soph., Central Cambria: Two-time Mirror first-team all-star … Two-time PIAA 2A gold medalist in the 3200 relay and two-time seventh-place medalist in the 1600 relay … District 6 2A 3200 relay champ, 1600 relay runner-up, 1600 run seventh-place finisher … Laurel Highlands Conference 1600 relay and 3200 relay champ, 1600 run runner-up … West Central Coaches 2A 3200 relay champ … Lock Haven Invite 3200 relay third-place finisher, 1600 relay fourth-place finisher.

Ali Wyland, sr., Hollidaysburg: Four-time Mirror first-team all-star … PIAA 3A sixth-place medalist in the 100 dash … District 6 3A 100 dash, 200 dash and 400 relay champ … West Central Coaches 3A 100 dash and 400 relay champ, 200 dash runner-up … West Perry Invite 100 dash, 200 dash, 400 relay and 1600 relay champ … Altoona Igloo 100 dash, 200 dash and 400 relay champ … Four-time state qualifier in the 100 dash … Will continue her track career as a preferred walk-on at Pitt.

SECOND TEAM

Anna Audley, sr., Bishop Guilfoyle; Kasey Chobany, jr., Portage; Whitley Furry, sr., Northern Bedford; Sydney Gilkey, sr., Central Cambria; Olivia Hudson, soph., Altoona; Lyric Janosik, fr., Penn Cambria; Paige Jodon, soph., Hollidaysburg; Carly Kaschalk, jr., Central Cambria; Stefanie Ketterman, jr., Everett; Taylor Leidy, jr., Juniata Valley; Morgan Lidwell, sr., Altoona; Allison Pittman, jr., Bedford; Aly Snyder, soph., Hollidaysburg; Jasmine VonColln, jr., Altoona

HONORABLE MENTION

Madison Benton, jr., Altoona; Kristin Butterworth, sr., Philipsburg-Osceola; Ashley Ferguson, fr., Bedford; Maggie Fox, fr., Altoona; Jaden Fuller, jr., Bedford; Rachel Gwinn, soph., Huntingdon; Rebekah Hammaker, sr., Hollidaysburg; Quinn McElhenny, soph., Cambria Heights; Grace McKinney, soph., Huntingdon; Lauren Stevens, sr., Central Cambria; Alexis Wagner, sr., Hollidaysburg; Emma Wess, sr., Central Cambria; Mary Wilson, jr., Juniata Valley; Olivia Wright, sr., Hollidaysburg; Kate Yahner, soph., Bishop Carroll

COMMENTS