Hollidaysburg takes three titles

West Central Coaches track -- girls

05/05/17 By Gary M. Baranec Bishop Carroll's Alysssa Martinazzi first in the AA 100

As the 2017 high school track and field season enters its home stretch, events like the 68th annual West Central Coaches Invitational, which was held Friday night at Mansion Park, will serve as a good measuring stick for athletes who hope to excel in upcoming district and state competition.

Though there were no individual double-winners in Friday’s meet, plenty of area girls athletes in both the Class 3A and Class 2A competitions enjoyed a good degree of success nonetheless.

In Class 3A, Hollidaysburg accounted for first places in three events, with senior Ali Wyland winning the 100-meter dash in 12:34 seconds, sophomore Darcie Frazier winning the long jump in 18 feet, 5¢ inches, and the 400-meter relay team of Frazier, junior Mandy Sky, senior Alexis Wagner and Wyland taking first place in that event with a time of 51.47.

Junior Lindsey Hallinan of Altoona was the area’s other Class 3A winner with a throw of 116 feet, 8 inches in the discus.

Area winners in Class 2A included Bishop Guilfoyle Catholic senior Preslee Litzinger with an effort of 36 feet, 10¢ inches in the triple jump, Bellwood-Antis junior Lexi Gerwert with an effort of 10-0 in the pole vault, Bishop Carroll senior Britt Krug (36-5 in the shot put), Carroll junior Alyssa Martinazzi with a 12.96 in the 100 dash and Everett freshman Kaitlyn Maxwell (59.33 in the 400 dash).

Central Cambria’s 3200 relay team of Sydney Gilkey, Emma Wess, Paige Wess and McKenna Hayward took first place with a time of 9:43.17.

Hollidaysburg’s Wyland and Frazier both enjoyed productive days in the Class 3A competition.

Wyland won the 100 dash in 12.34, finished second in the 200 dash and anchored Hollidaysburg’s winning 400-meter relay team with Frazier, Sky and Wagner.

Frazier’s long jump effort of 18 feet, 5¢ inches broke her own school record of 17-9 in that event that she set in last year’s District 6 Class 3A meet.

Frazier also placed third in the 200 dash, which was won by Bradford’s Ashton McGriff in 25.69.

Wyland, who will continue her track career and education at the University of Pittsburgh, said that she got off to a quick start in winning the 100 dash.

“I’ve been very motivated, and my start in the race helped me,” Wyland said. “We’ve been working on starts four times a week in practice, and I had a powerful start today.”

Frazier was rightfully thrilled with her effort in the long jump.

“I was so happy with it, it’s the best jump that I’ve had,” Frazier said. “It’s super exciting to know that it’s the start of bigger jumps and bigger outcomes.”

Altoona’s Hallinan won the Class 3A discus with a throw of 116-11. State College’s Jordan Bair, the top-seeded thrower entering the event, finished second with an effort of 112-4.

“I thought I’d place, but I didn’t expect to win,” Hallinan said. “Another girl, Jordan Bair of State College, came in with a very good personal best throw (131-1). I had a previous best of 118, and I felt real good today despite the weather. It was sprinkling when I was throwing.”

In the Class 2A meet, Carroll’s Martinazzi won the 100 dash in 12.96 and finished second in both the 200 dash and long jump.

Martinazzi felt that maintaining her focus was a key for her in winning the 100.

“I stayed focused, and I kept my mind clear,” said Martinazzi, who was seeded second in the 100 behind her good friend, Zoe Roush of Forest Hills. “I wasn’t overthinking the run. I just did what I normally do. Zoey Roush and I are real good friends, so it’s hard to run against her. But we push each other.”

Bellwood-Antis junior Gerwert won the Class 2A pole vault with an effort of 10 feet even. Gerwert qualified for the state meet in that event in both her freshman and sophomore years, and her previous best effort entering Friday’s competition was 11 feet.

“There was a soft rain when I was jumping, and I did slide down the pole a few times,” Gerwert said. “Ordinarily, I would not have been happy with the result that I had today, but, considering the (weather) conditions, I was happy with it.”

Bishop Guilfoyle’s Litzinger won the Class 2A triple jump with a personal landmark jump of 36 feet, 10¢ inches.

“I felt good about that jump — it was my PR (personal record),” Litzinger said. “It was spitting rain out there, and the jumping pit was wet. It (stinks) that it was raining, but you have to forget about it and do your best.”

Everett’s Maxwell won the Class 2A 400 dash in 59.33, using a strong finish to edge out Penns Valley sophomore Isabella Culver by a split-second.

“It was real exciting,” Maxwell said. “I had fresh legs, and I think I passed her (Culver) in the last 10 meters.”

Carroll’s Krug won the shot put, an event that she had been putting on the backburner to practice her specialty, the javelin. Krug earned a Division I scholarship to the University of South Florida to throw the javelin.

“I’m real excited about (winning) the shot put here and going out and throwing a 36 (-foot throw) when it really mattered,” Krug said. “My main event has been the javelin, and that takes away from the time that I put into the shot put and discus. But (winning the shot put) meant a lot to me.”

CLASS AAA GIRLS

KEY, TEAM SCORING: 1, SC–State College, 171; 2, HOL–Hollidaysburg, 73.75; 3, A–Altoona, 67.75; 4, BRAD–Bradford, 61; 5, SW–South Western, 58.75; 6, SM–St. Marys, 55; 7, CM–Central Mountain, 52; 8, DUB–DuBois, 49,75; 9, IND–Indiana, 40; 10, SOM–Somerset, 30; 11, MC–Mifflin County, 28; 12, CLF–Clearfield, 8; 13, BEL–Bellefonte, 5.

100 dash: 1, Wyland, HOL, 12.34; 2, Givens, SC, 12.44; 3, Kleppinger, SM, 12.70; 4, Johnson, BRAD, 12.88; 5, Lose, SC, 13.19; 6, Simpson, SW, 13.34.

200 dash: 1, McGriff, BRAD, 25.69; 2, Wyland, HOL, 25.87; 3, Frazier, HOL, 26.30; 4, Kleppinger, SM, 26.32; 5, Myers, IND, 26.97; 6, Johnson, BRAD, 27.01.

400 dash: 1, Myers, IND, 59.82; 2, Frazier, HOL, 60.95; 3, Redhead-Kriston, I, 62.01; 4, Barger, CM, 63.66; 5, Lytle, A, 63.88; 6, Grotzinger, SM, 64.77.

800 run: 1, Seeland, SC, 2:18.81; 2, Foster, SM, 2:21.65; 3, Trone, SW, 2:21.93; 4, Haushalter, SC, 2:21.98; 5, Piergallini, CM, 2:25.16; 6, Prendergast, MC, 2:27.86.

1600 run: 1, Foster, SM, 5:16.24; 2, Laughner, CM, 5:21.90; 3, Curtin, SC, 5:25.14; 4, Simon, SC, 5:28.97; 5, Kuykendall, MC, 5:41.36; 6, Chan, SOM, 5:47.56.

3200 run: 1, Bauer, SM, 11:24.82; 2, Bock, SC, 11:52.85; 3, Forry, SW, 11:54,96; 4, McCabe, IND, 11:57.09; 5, Saylor, SC, 12:03.49; 6, Laughner, CM, 12:04.97.

400 relay: 1, Hollidaysburg (Frazier, Sky, Wagner, Wyland), 50.72; 2, State College, 51.47; 3, South Western, 52.19; 4, Altoona, 52.78; 5, DuBois, 52.91; 6, Mifflin County, 53.02.

1600 relay: 1, State Colllege (Rohrbach, Wicks, Seeland, Givens), 3:59.54; 2, South Western, 4:15.16; 3, Bradford, 4:15.60; 4, Central Mountain, 4:17.10; 5, Altoona, 4:19.13; 6, Indiana, 4:19.85.

3200 relay: 1, State College (Bollinger, Curtin, Haushalter, Neely), 9:41.42; 2, South Western, 9:48.71; 3, Central Mountain, 9:58.27; 4, St, Marys, 10:08.75; 5, Indiana, 10:09.53; 6, DuBois 10:21.04.

100 hurdles: 1, Close, SOM, 15.55; 2, McGriff, BRAD, 15.61; 3, Rohrbach, SC, 15.73; 4, Caputo, ALT, 16.0; 5, Fox, ALT, 16.90; 6, Hartle, IND, 16.92.

300 hurdles: 1, Rohrbach, SC, 46.27; 2, Close, SOM, 46.80; 3, McGriff, BRAD, 47.05; 4, Spencer, SC, 48.03; 5, Snyder, HOL, 48.66; 6, Fox, A, 49.61.

High jump: 1, McCloy, CM, 5-2; 2, Fischer, DUB, 4-11; 3, Brossard, CLF, 4-9; 4, Spencer, SC, 4-9; 5, Walsh, CM, 4-9; 6, Gonsman, ALT, 4-9.

Long jump: 1, Frazier, HOL, 18-5.050; 2, Givens, SC, 18-2; 3, Caputo, A, 17-2.50; 4, Walsh, CM, 16-9; 5, Johnson, BRAD, 16-7.050; 6, Smith, SOM, 16-3.050.

Triple jump: 1, Givens, SC, 35-6.50; 2, McGriff, BRAD, 35-3.25; 3, Hudson, ALT, 34-10.50; 4, Caputo, ALT, 33-11.50; 5, Nunamaker, SM, 33-4.25; 6, Sechler, MC, 32-10.

Shot put: 1, Bair, SC, 40-0.50; 2, Clinger, DUB, 34-11.50; 3, Walker, SW, 33-11.50; 4, McMaster, SW, 33-4.50; 5, Hammaker, HOL, 33-4.50; 6, Heigel, SM, 32-3.

Discus: 1, Hallinan, A, 116-11; 2, Bair, SC, 112-4; 3, Love, SC, 102-8; 4, Snyder, DUB, 99-7; 5, Wright, HOL, 99-4; 6, Hammaker, HOL, 91-9.

Javelin: 1, Ciccolini, MC, 129-3; 2, McCluskey, DUB, 116-3; 3, Wright, HOL, 114-6; 4, Walker, SW, 108-11; 5, Wayne, DUB, 108-9; 6, Strauss, SC, 107-9.

Pole vault: 1, Reed, SC, 12-6; 2, Plute, SC, 10-6; 3, Lidwell, A, 10-0; 4, McGriff, BRAD, 9-0; 5, Camacho, SOM, 9-0; 6, Krier, A, 9-0.

CLASS AA GIRLS

KEY, TEAM SCORING: 1, FH–Forest Hills, 93; 2, BC–Bishop Carroll, 62.33; 3, ECC-Elk County Catholic, 62; 4, MC–Marion Center, 62; 5, PV–Penns Valley, 55; 6, DER–Derry Area, 51; 7, tie, CC–Central Cambria and U–United, 37; 9, BB–Berlin Brothersvalley, 30; 10, JBG–Johnsonburg, 29; 11, E–Everett, 27.50; 12, SJA–St. Joseph’s Catholic Academy, 20; 13, BGC–Bishop Guilfoyle Catholic, 19; 14, PC–Penn Cambria, 16; 15, K–Kane, 15; 16, HC–Homer-Center, 14; 17, PM–Penns Manor, 13; 18, WH–Westmont Hilltop, 10.33; 19, tie, WIN–Windber, and BA–Bellwood-Antis, 10; 21, BED–Bedford, 9; 22, J–Juniata, 7; 23, HUN–Huntingdon, 6.3; 24, tie, SBG–Saltsburg, CH–Cambria Heights, NB–Northern Bedford, 6; 27, JV–Juniata Valley, 5; 28, WB–West Branch, 3; 29, PL–Purchase Line, 2; 30, TY–Tyrone, 1.

100 dash: 1, Martinazzi, BC, 12.96; 2, Roush, FH, 13.12; 3, Cowan, JBG, 13.15; 4, Mckendree, FH, 13.42; 5, Booth, BB, 13.49; 6, Stecko, PV, 13.54.

200 dash: 1, Culver, PV, 26.46; 2, Martinazzi, BC, 26.74; 3, Cowan, JBG, 26.98; 4, Fuller, BED, 27.25; 5, Maxwell, E, 27.26; 6, Risinger, MC, 27.31.

400 dash: 1, Maxwell, E, 59.33; 2, Culver, PV, 59.33; 3, Bowersox, PV, 61.16; 4, Risinger, MC, 62.62; 5, Dowey, DER, 62.75; 6, Kaschalk, CC, 62.87.

800 run: 1, McElheny, HC, 2:22.37; 2, Hayward, CC, 2:23.90; 3, Wortman, ECC, 2:27.48; 4, Valko, FH, 2:29.30; 5, Maxwell, E, 2:30.27; 6, Prestash, WB, 2:30.66.

1600 run: 1, Whitfield, MC, 5:19.70; 2, Mazza, SJA, 5:24.84; 3, Bierly, PV, 5:25.93; 4, Ludwig, U, 5:26.40; 5, Lenze, ECC, 5:26.44; 6, Montag, FH, 5:31.45.

3200 run: 1, Bierly, PV, 11:24.70; 2, Walker, MC, 11:33.06; 3, Cornetto, MC, 11:45.87; 4, Montag, FH, 11:51.94; 5, Carmack, SJA, 12:10.47; 6, Gilkey, CC, 12:20.39.

400 relay: 1, Forest Hills (Kanuch, McKendree, McIntosh, Roush), 51.25; 2, Johnsonburg, 52.14; 3, Berlin Brothersvalley, 52.64; 4, Bishop Carroll, 53.13; 5, tie, Derry Area and Everett, 53.70.

1600 relay: 1, Marion Center, 4:06.64; 2, Central Cambria, 4:07.70; 3, Penns Valley, 4:11.85; 4, Elk County Catholic, 4:14.70; 5, Forest Hills, 4:21.50; 6, Northern Bedford, 4:22.90.

3200 relay: 1, Central Cambria (Gilkey, E. Wess, P. Wess, Hayward), 9:43.17; 2, Forest Hills, 9:54.22; 3, St. Joseph’s Academy, 9:58.48; 4, Marion Center, 9:58.73; 5, Elk County Catholic, 10:01.62; 6, Windber, 10:34.52.

100 hurdles: 1, Kalp, BB, 15.95; 2, McIntosh, FH, 16.21; 3, Bracken, U, 16.56; 4, Leidy, JV, 16.66; 5, Polacek, WH, 17.29; 6, Newton, ECC, 17.50.

300 hurdles: 1, Bracken, U, 45.66; 2, McIntosh, FH, 48.93; 3, Guthrie, SBG, 49.39; 4, Susick, U, 49.43; 5, McKenzie, BB, 49.77; 6, Tokarsky, WIN, 50.05.

High jump: 1, McDonald, DER, 5-0; 2, Newton, ECC, 5-0; 3, Kline, CH, 5-0; 4, Sheaffer, JUN, 5-0; 5, Michina, PC, 5-0; 6, Koeck, FH, 5-0.

Long jump: 1, Roush, FH, 17-9; 2, Martinazzi, BC, 17-2.050; 3, Kear, ECC, 16-11; 4, Murphy, BC, 16-8; 5, Michina, PC, 16-6.50; 6, Litzinger, BC, 16-6.

Triple jump: 1, Litzinger, BGC, 36-10.50; 2, Roush, FH, 36-9; 3, Michina, PC, 36-7; 4, Ketterman, E, 35-7.25; 5, Murphy, BC, 35-7.25; 6, Arblaster, U, 35-4.50.

Shot put: 1, Krug, BC, 36-5; 2, Cunningham, ECC, 36-0.5; 3, Polenik, PM, 35-4; 4, Fedus, ECC, 35-3; 5, Clark, K, 34-2.50; 6, Pollard, DER, 32-4.

Discus: 1, McDonald, DER, 117-0; 2, Fedus, ECC, 108-6; 3, Audley, BGC, 107-10; 4, Cunningham, ECC, 102-3; 5, Mack, U, 99-1; 6, Polenik, PM, 98-2.

Javelin: 1, Clark, K, 138-2; 2, McDonald, DER, 136-2; 3, Krug, BC, 134-4; 4, Sherry, JBG, 120-4; 5, Buggey, HC, 120-0; 6, Booth, BB, 118-7.

Pole vault: 1, Gerwert, BA, 10-0; 2, tie, Polacek, WH, McKinney, HUN, and Yahner, BC, 9-0; 5, Shaffer, WIN, 9-0; 6, Romesberg, BB, 9-0.

COMMENTS