Bedford boys, Bishop Carroll girls capture three meets

BEDFORD — Gus Pyle’s wins in the long jump and high jump helped Bedford pick up three high school boys track victories over Bishop Carroll (99.5-50.5), Cambria Heights (110-31.5), and Johnstown (101-48.5) Wednesday.

Bishop Carroll defeated Johnstown, 75-64 and Cambria Heights, 83-62.

The Highlanders, who also lost to Johnstown, 83-54, got a pair of wins from Zach Farabaugh (110, 300 hurdles) and Evan Bobby (shot put, discus).

The Bishop Carroll girls improved to 9-0 with victories over Bedford (79-71), Johnstown (104-45) and Cambria Heights (85-65). Alyssa Martinazzi led the Lady Huskies with victories in the 200 dash and long jump.

Bedford’s Allison Pittman won the 800 run and the 1,600 run as the Lady Bisons topped Cambria Heights (86-64) and Johnstown (104.5-43.5).

Cambria Heights lost to all three opponents, including Johnstown, 76.5-62.5, but Madison Kline won the high jump and the 300 hurdles.

BOYS

100 dash: 1, Loe, J, 10.9; 2, Berkins, J, 11.0; 3, Simone/Sylne, J/B, 11.3. 200 dash: 1, Loe, J, 22.6; 2, Simone, J, 22.9; 3, Maykovich, BC, 23.7. 400 dash: 1, Karlheim, BC, 54.5; 2, Taylor, J, 54.8; 3, Dawson, B, 55.0. 800 run: 1, Wyland, BC, 2:15.1; 2, Browell, B, 2:16.1; 3, Watkins, B, 2:25.9. 1600 run: 1, Feaster, B, 5:24.9; 2, Hiner, B, 5:33.2; 3, Ratay, CH, 5:39.7. 3200 run: 1, Tew, B, 11:52.1; 2, McDaniel, B, 11:59.1; 3, Feaster, B, 12:00.5. 110 hurdles: 1, Farabaugh, CH, 17.1; 2, Koontz, B, 18.4; 3, Byrne, BC, 19.2. 300 hurdles: 1, Farabaugh, CH, 46.3; 2, Wholaver, CH, 47.6; 3, Koontz, B, 48.3.

400 relay: 1, Johnstown (Loe, Tinsley, Simone, Berkins), 43.4. 1600 relay: 1, Bedford (Dawson, Barnhouse, M. Zembower, May), 3:43. 3200 relay: 1, Bedford (Barnhouse, Bussard, Watkins, Browell), 9:32. High jump: 1, Pyle, B, 19-3.5; 2, Dawson, B, 19-1; 3, Simone, J, 18-3.5. Long jump: 1, Pyle, B, 19-3.5; 2, Dawson, B, 19-1; 3, Simone, H, 18-3.5. Triple jump: 1, Tinsley, J, 40-10.5; 2, Pyle, B, 38-4.5; 3, Dawson, B, 37-8. Shot put: 1, Bobby, CH, 44-1; 2, Fernandez, B, 43-1; 3, Laver, BC, 40-4. Discus: 1, Bobby, CH, 126-9; 2, Iden, B, 108-5; 3, Donahue, CH, 101-11. Javelin: 1, Lassard, BC, 149-6; 2, Fernandez, B, 125-6; 3, Simms, J, 124-6. Pole vault: 1, Farabaugh, BC, 9-6; 2, Bohrer, BC, 9-0; 3, Tew, B, 8-6.

GIRLS

100 dash: 1, Loe, J, 12.6; 2, Martinazzi, BC, 12.6+; 3, Smothers, J, 12.9. 200 dash: 1, Martinazzi, BC, 26.8; 2, Fuller, B, 27.3; 3, Loe, J, 29.5. 400 dash: 1, Murphy, BC, 1:03.3; 2, Smothers, J, 1:04.5; 3, Manor, J, 1:06.7. 800 run: 1, Pittman, B, 2:35; 2, Repko, BC, 2:36.4; 3, Yahner, BC, 2:52.9. 1600 run: 1, Pittman, B, 5:52; 2, McElhenny, CH, 5:58.4; 3, Roseberger, BC, 6:09.5. 3200 run: 1, McElhenny, CH, 12:49.2; 2, Sigel, B, 13:58.7; 3, Farabaugh, BC, 14:04.5. 100 hurdles: 1, Ferguson, B, 17.6; 2, Kinney, CH, 18.8; 3, Snowden, B, 19.5. 300 hurdles: 1, Kline, CH, 49.7; 2, Kwisnek, BC, 52.0; 3, Ratchford, BC, 53.9.

400 relay: 1, Johnstown (Loe, Richards, Lewis, Roe), 51.2. 1600 relay: 1, Bishop Carroll (Kwisnek, Kwisnek, Yahner, Repko), 4:35.6. 3200 relay: 1, Bedford (Davidson, A. Tracy, Seifert, Pittman), 10:56.2. High jump: 1, Kline, CH, 5-0; 2, Fuller, B, 4-10; 3, J. Rowe, J, 4-8. Long jump: 1, Martinazzi, BC, 17-6.5; 2, Murphy, BC, 16-4; 3, Fuller, B, 15-5.5. Triple jump: 1, Murphy, BC, 35-8.5; 2, Kline, CH, 32-9; 3, Yahner, BC, 32-8. Shot put: 1, Martz, B, 28-9; 2, Burkey, B, 28-3; 3, Bobraski, BC, 27-0. Discus: 1, Burkey, CH, 82-10; 2, Martz, B, 81-7; 3, Durbin, BC, 74-1. Javelin: 1, Conrath, CH, 93-0; 2, Martz, B, 90-8; 3, A. Tracy, B, 85-2. Pole vault: 1, Yahner, BC, 8-0; 2, Brenner, B, 8-0; 3, Hartman, B, 7-0.

Records: Boys–Bedford (6-4); Bishop Carroll (5-4); Cambria Heights (0-8); Johnstown (2-5); Girls–Bedford (7-3); Bishop Carroll (9-0); Cambria Heights (2-5); Johnstown (3-4).

CC teams sweep

EBENSBURG — The Central Cambria girls team defeated Laurel Highlands Athletic Conference opponents Bishop McCort, 129-21, Richland 106.5-43.5 and Westmont Hilltop, 111-39, behind doubles wins in the 400 dash and 800 run by McKenna Hayward.

The Central Cambria boys team improved to 8-0 overall and 7-0 in the Laurel Highlands Conference by sweeping Richland (92-58), Westmont Hilltop (102-48) and Bishop McCort (119-31). Richland also posted wins over McCort (119-30) and Westmont Hilltop (100-50), while Westmont Hilltop defeated McCort, 101-49.

BOYS

100 dash: 1, Antal, WH, 11.1; 2, Fleming, BM, 11.4; 3, Brumbaugh, CC, 11.7. 200 dash: 1, Antal, WH, 23.3; 2, O’Saben, CC, 24.3; 3, Brumbaugh, CC, 24.4. 400 dash: 1, Kutchman, CC, 52.0; 2, Pustin, R, 53.0; 3, Primel, CC, 53.6. 800 run: 1, Walwro, CC, 2:01; 2, Kunhaus, WH, 2:09; 3, Nordlund, R, 2:11. 1600 run: 1, Schulte, BM, 4:38; 2, Kunhaus, WH, 4:41; 3, Hinton, BM, 4:55. 3200 run: 1, Schulte, BM, 10:06; 2, Kunhaus, WH, 10:26; 3, Brandis, CC, 10:59. 110 hurdles: 1, Rodman, R, 16.0; 2, Miller, WH, 17.8; 3, Davis, CC, 19.1. 300 hurdles: 1, Rodman, R, 42.1; 2, Bopp, CC, 42.3; 3, Samples, R, 44.5.

400 relay: 1, Central Cambria (Primel, Brumbaugh, Gauden, O’Saben), 44.8. 1600 relay: 1, Central Cambria (Primel, Kutchman, Walwro, Bopp), 3:38. 3200 relay: 1, Central Cambria (Kutchman, Kuntz, Bopp, Walwro), 8:41. High jump: 1, Moyer, WH, 5-8; 2, Hauser, R, 5-6; 3, Smith, R, 5-4. Long jump: 1, Smith, R, 18-11; 2, Holsinger, CC, 18-8; 3, Fleming, BM, 18-5. Triple jump: 1, Smith, R, 40-3; 2, Holsinger, CC, 38-6; 3, Dubuque, CC, 37-11. Shot put: 1, Castel, CC, 41-11; 2, Polacek, R, 40-8; 3, Sprangle, R, 39-3. Discus: 1, Dabbs, R, 123-4; 2, Holsinger, CC, 122-2; 3, Black, R, 111-4. Javelin: 1, Dabbs, R, 173-1; 2, Magley, CC, 158-2; 3, Casper, CC, 121-0. Pole vault: 1, Abel, R, 13-6; 2, Albertelli, WH, 10-0; 3, Nordlund, R, 9-0.

GIRLS

100 dash: 1, Smith, BM, 13.3; 2, McQuaide, R, 13.4; 3, Rozich, BM, 13.6. 200 dash: 1, McQuaide, R, 28.2; 2, Gossard, R, 28.4; 3, Rozich, BM, 28.5. 400 dash: 1, Hayward, CC, 1:01.2; 2, Peterman, CC, 1:04.3; 3, M.B. Woods, CC, 1:04.3+. 800 run: 1, Hayward, CC, 2:38.1; 2, Peterman, CC, 2:38.2; 3, Gilkey, CC, 2:38.3. 1600 run: 1, Gilkey, CC, 5:35.8; 2, Kocsis, R, 5:38.4; 3, E. Wess, 5:50.8. 3200 run: 1, Kocsis, R, 12:08; 2, K. McKeel, CC, 12:54; 3, Robart, WH, 13:16. 100 hurdles: 1, Polacek, WH, 16.3; 2, Kaschalk, CC, 17.1; 3, Novitski, CC, 18.3. 300 hurdles: 1, Kaschalk, CC, 49.4; 2, Gerlach, CC, 51.2; 3, Farabaugh, CC, 52.0.

400 relay: 1, Richland (Barron, McQuaide, Simeone, Gossard), 52.9. 1600 relay: 1, Central Cambria (Peterman, M.B. Woods, Gilkey, Hayward), 4:18.6. 3200 relay: 1, Central Cambria (Peterman, E. Wess, K. McKeel, M.B. Woods), 10:33.3. High jump: 1, Polacek, WH, 4-8; 2, Marx, R, 4-8+; 3, Bopp, CC, 4-8+. Long jump: 1, Hlivko, CC, 14-9; 2, Baven, CC, 14-6.5; 3, Rutledge, WH, 14-3. Triple jump: 1, Hlivko, WH, 32-0.75; 2, K. Novitski, CC, 31-1.5; 3, C. Novitski, CC, 29-2.5. Shot put: 1, Bezek, CC, 30-6; 2, Cagliuso, WH, 27-7; 3, Kalinyak, WH, 26-6. Discus: 1, Schofield, CC, 92-1; 2, Dubuque, CC, 79-4; 3, Cagliuso, WH, 75-4. Javelin: 1, Stevens, CC, 101-3; 2, Bauer, CC, 87-6; 3, Cagliuso, WH, 80-2. Pole vault: 1, Gossard, R, 10-0; 2, Polacek, WH, 9-0; 3, Casino, R, 7-6.

COMMENTS