Cambria County boys defeat Blair County

DUNCANSVILLE — Casey Winters led Blair County Christian with 17 points in a 54-38 loss to Cambria County Christian, which was led by Isaac Senchak with 24 points and Ryan Walker with 17, in a high school boys basketball game Tuesday night.

CAMBRIA COUNTY CHRISTIAN (54): Walker 17, Berkebile 2, Farabaugh 4, Senchak 24, Mundwiler 4, McMullen 3.

BLAIR COUNTY CHRISTIAN (38): Winters 17, J. Binduga 3, B. Binduga 4, McCoy 3, Teeter 2, Hight 9.

Records: Blair County Christian (6-8).

Tussey trimmed

SAXTON — Southern Fulton held off Tussey Mountain, 42-39, despite 12 points from the Titans’ Chad Morningstar and 11 more from Dawson Rightenour, in a freshman boys basketball game.

SOUTHERN FULTON (42): Jo. Stocker 8, Ja. Stocker 10, Whiteside 9, Bernard 6, Fitz 1, Pittman 8.

TUSSEY MOUNTAIN (39): Reed 6, Morningstar 12, Rightenour 11, Lucko 2, Chamberlain 2, Horton 2, Gillam 4.

Colts swept

JOHNSTOWN — Westmont Hilltop swept Northern Cambria in high school swimming on Monday. The Westmont girls won, 90-56, and the boys won, 96-34.

Jenna Grove won the 200 IM and 500 freestyle for the Lady Colts.

BOYS

200 medley relay: 1. Westmont Hilltop (A. Kush, N. Albertelli, F. Lee, C. O’Stafy) 1:59.60; 2. Westmont Hilltop 2:14.30; Northern Cambria 2:26.03. 200 freestyle: 1. N. Albertelli, WH, 2:23.49; 2. S. Joseph, WH, 2:24.10; 3. G. Miller, WH, 2:32.54. 200 IM: 1. A. Kush, WH, 2:28.32; 2. G. Sullivan, WH, 2:49.20; 3. D. Leiden, WH, 2:50.40. 50 freestyle: 1. B. Shiley, WH, 25.21; 2. C. O’Stafy, WH, 25.70; 3. S. Salvia, NC, 30.60. 100 butterfly: 1. D. Leiden, WH, 1:15.30; 2. M. Delosh, NC, 1:32.33; 3. D. Kevenk, WH, 1:41.16. 100 freestyle: 1. B. Shiley, WH, 58.40; 2. C. O’Stafy, WH, 1:03.47; 3, B. Custer, WH, 1:02.90. 500 freestyle: 1. F. Lee, WH, 5:46.30; 2. S. Joseph, WH, 6:25.08; 3. L. Schrum, WH, 7:55.70. 200 freestyle relay: 1. Westmont Hilltop (B. Shiley, B. Custer, S. Joseph, C. O’Stafy) 1:51.20; 2. Northern Cambria 2.03.33; 3. Westmont Hilltop 2:07.10. 100 backstroke: 1. F. Lee, WH, 1:07.80; 2. G. Sullivan, WH, 1:15.99; 3. A. Caruba, NC, 1:26.21. 100 breaststroke: 1. A. Kush, WH, 1:10.90; 2. N. Albertelli, WH, 1:16.72; 3. S. Salvia, NC, 1:26.15. 400 freestyle relay: 1. Westmont Hilltop (A. Kush, N. Albertelli, B. Shiley, F. Lee) 4:03.80; 2. Westmont Hilltop 5:05.13.

GIRLS

200 medley relay: 1. Westmont Hilltop (A. Rutledge, E. Goldblatt, M. Rutledge, L. Mastovich) 2:17.92; 2. Northern Cambria 2:19.81; 3. Westmont Hilltop 2:28.89. 200 freestyle: 1. A. Gagnon, WH, 2:25.70. 2. G. Angeletti, WH, 2:48.92. 3. L. Prasko, NC, 2:58.75. 200 IM: 1. J. Grove, NC, 2:31.94. 2. M. Rutledge, WH, 2:51.28. 3. A. Aiken, WH, 3:10.81. 50 freestyle: 1. E. Goldblatt, WH, 28.61; 2. L. Mattice, NC, 31.28; 3. K. Noll, WH, 31.42. 100 butterfly: 1. M. Santee, WH, 1:18.71; 2. A. Kalinyak, WH, 1:19.42; 3. A. Gagnon, WH, 1:24.59. 100 freestyle: 1. J. Innis, WH, 1:03.28; 2. K. Jones, NC, 1:10.07; 3. S. Tibbett, NC, 1:12.75. 500 freestyle: 1. J. Grove, NC, 6:03.10; 2. K. Morder, WH, 6:43.86; 3. M. Rutledge, WH, 7:06.40. 200 free relay: 1. Westmont Hilltop (M. Rutledge, M. Santee, K. Morder, J. Innis) 1:56.34; 2. Northern Cambria 2:04.18; 3. Westmont Hilltop 2:20.40. 100 backstroke: 1. K. Morder, WH, 1:22.41; 2. A. Kalinyak, WH, 1:24.90. 3. S. Tibbett, NC, 1:25.53. 100 breaststroke: 1. K. Jones, NC, 1:30.94; 2. L. Prasko, NC, 1:36.27; 3. R. Buza, NC, 1:43.06. 400 freestyle relay: 1. Northern Cambria (C. McCall, L. Mattice, C. Wholaver, S. Miller) 5:10.69.

Records: Westmont Hilltop boys (4-3); girls (5-2).

Award winners picked

JOHNSTOWN — The 46th annual Southern Alleghenies Football Coaches Association recently held its banquet at the Richland Township Fire Hall, honoring players and coaches for their achievements for the 2016 season.

Players received an award on both offense and defense. The list of area winners from the Mirror coverage area included:

n Bedford: Brayden Shaffer (offense), Tanner Coughenour (defense)

n Bellwood-Antis: Jarrett Taneyhill (ofense), Austin Desch (defense)

n Bishop Guilfoyle: Matt Yahner (offense), Mark Fanelli (defense)

n Cambria Heights: James Baum (offense), Evan Bobby (defense)

n Central Cambria: David O’Saben (offense), Nate Gillen (defense)

n Chestnut Ridge: Logan Hauck (offense), Noah Dillow (defense)

n Everett: Derrick Lasch (offense), Garrison Beir (defense)

n Glendale: Jared Shultz (offense), Matt Yeckley (defense)

n Hollidaysburg: Jarrett Cavalet (offense), Jack Vyborny (defense)

n Northern Bedford: Isaac Drenning (offense), Zach Price (defense)

n Northern Cambria: Chris Rippin (offense), Logan Marino (defense)

n Penn Cambria: Nick Hite (offense), Austin Zupon (defense)

n Portage: Braedon St. Clair (offense), Caleb Lutz (defense)

n Tussey Mountain: Dan Baker (offense), Cory Curfman (defense)

COMMENTS