Mother Nature forces officials to call off meet before it ends

By Michael Boytim

mboytim@altoonamirror.com

Area track fans who showed up to watch the finals of the 69th West Central Coaches Meet races Friday at Mansion Park heard Bishop Guilfoyle Catholic’s Max Sankey announced in lane 4 for the 2A boys 100-meter dash.

But the lane was empty.

Sankey, the defending District 6 champion in both the 100 and 200 dashes, qualified for the 100 finals early Friday but then failed to finish his race in the 200 preliminaries after suffering an injury.

“I ran the heat before him, and I was recovering from my race,” Bishop Guilfoyle’s Mark Conrad said. “I saw him go down, and I was like ‘oh geez, that doesn’t look good.'”

Sankey told the Mirror Monday at the Bellwood-Antis Invitational he was dealing with a shin injury, but he still won both sprints.

Friday’s injury was not related to Sankey’s shin.

“He’s the reigning District 6 champion, and it’s a hard thing to see,” Bishop Guilfoyle coach Brad Kanuch said. “You just don’t like seeing it, especially for a kid that works that hard.”

With Sankey’s lane clear, Derry’s William Huss won the 100 dash in 12.01 running into a strong wind. Conrad, a senior who is in his first year on the track team, finished fifth.

Sankey wasn’t the only area competitor who didn’t get the chance to compete.

Following a delay of more than an hour, the meet was called due to a constant downpour. Ten of the 18 events were finished in 3A boys compared to 12 completed in 3A girls.

In 2A boys, nine of the 18 events were finished, and in girls 12 were done.

“The whole season has been like this,” Altoona girls coach and meet director Steve Rhodes said. “We just can’t catch a break. We lost the Igloo last month, and now tonight, to get halfway through what we consider one of the best meets in Pennsylvania, a prelude to the district meet, is just frustrating.

“I have been doing this for 35 years, and I can’t remember a spring this consistently bad.”

Rhodes is worried the bad weather will have an impact when the district meets are held in just two weeks.

“This is the time of the year when you want your kids to be peaking,” Rhodes said. “There are so many kids that aren’t even going to be close. Kids haven’t been able to train, and they have been slow to get out on the track. If there’s a silver lining, it’s that everyone is behind.”

In other boys events that did make it in before the storm, Altoona’s Mike Folcarelli won the 3A javelin with a throw of 169 feet, 2 inches and the Mountain Lion boys won the 400 relay in 43.25 seconds.

“We’re real proud of Mike,” Altoona boys coach Mike Adams said. “He’s been working real hard this spring. He’s focused for the first time, and he understands his potential. We’re real happy with the progress he’s been making, so we’re not surprised he won.”

In the relay, anchor Mitchell Lawhead inched past his State College opponent just before the finish line.

“Our four by one has been a real bright spot for us all year,” Adams said. “I think we’re still capable of running a lot faster, but we’re still really happy to win, especially with Mitchell coming from behind.”

In 2A, Northern Cambria’s John Paronish, who won the javelin at the Bellwood-Antis Invitational with a throw of 163 feet, 3 inches, threw 175 feet, 5 inches Friday to take home another title.

“I’m still not where I want to be,” Paronish said. “I’ve PR’d about every meet so far, but I am hoping to throw farther at districts.”

Paronish credited second-place finisher David Fyock of Purchase Line, who threw 167 feet, 6 inches, but cautioned he knew bigger challenges were on the horizon.

“It’s good competition,” Paronish said. “(Richland’s Ethan) Dabbs will be at districts, and he’s pretty tough, so I’ve got to keep getting better.”

Dabbs has consistently put up throws near 200 feet, but Richland was not at Friday’s meet.

“I’m happy with my season so far, because I’m doing pretty well,” Paronish said. “I’m not to where I want to be, but it’s not too late.

“Mostly, I need to work on my plant foot. I’m happy with my speed and everything else.”

In one of the last events competed before the meet was suspended, senior Kayden Kutchman of Central Cambria won the 2A 400 dash in 50.62 seconds.

CLASS 3A BOYS (10 of 18 events)

Key, team standings: 1. SC–State College 90; 2. A–Altoona 69; 3. MC–Mifflin County 45; 4. I–Indiana 30; 5. SO–Somerset 26; 6. H–Hollidaysburg 23; 7. SW–South Western 21; 8. P–Punxsutawney 20.5; 9. B–Bellefonte 17; 10. D–DuBois 15; 11. CM–Central Mountain 14.5; 12. CL–Clearfield 11; 13. SE–Selinsgrove 8.

100 dash: 1, Russell, SC, 11.49; 2, Edwards, SC, 11.81; 3, Lawhead, A, 11.83; 4, Barron, SO, 11.88; 5, Adams, A, 11.93; 6, Wolford, H, 12.17; 7, Funa, SO, 12.19; 8, Jakes, SW, 12.22.

200 dash: Not held.

400 dash: 1, Branan, I, 50.57; 2, Phillips, MC, 51.02; 3, Yakut, CM, 51.89; 4, Molliver, H, 52.33; 5, Cuddy, SW, 53.81; 6, Ciocca, I, 54.08; 7, Firanski, CL, 54.21; 8, Franek, CL, 54.31.

800 run: Not held.

1600 run: 1, Macknair, MC, 4:31.32; 2, Green, CM, 4:39.04; 3, Williams, A, 4:41.66; 4, Wolfgang, MC, 4:45.04; 5, Melius, B, 4:46.23; 6, Walker, SO, 4:47.24; 7, Boutiller, A, 4:48.53; 8, Wehrle, P, 4:49.81.

3200 run: Not held.

110 hurdles: 1, Longenecker, SC, 15.26; 2, Barnes, A, 15.74; 3, Howell, SC, 15.91; 4, Lyle, P, 16.53; 5, Schott, SW, 16.62; 6, Sinkus, MC, 16.69; 7, Knarr, P, 17.32; 8, Troll, SO, 17.33.

300 hurdles: Not held.

400 relay: 1, Altoona, 43.25; 2, State College, 43.33; 3, Punxsutawney, 44.88; 4, Hollidaysburg, 45.11; 5, South Western, 45.12; 6, Somerset, 45.43; 7, DuBois, 45.96; 8, Indiana, 46.07.

1600 relay: Not held.

3200 relay: 1, Indiana, 8:11.73; 2, State College, 8:13.83; 3, Mifflin County, 8:33.70; 4, Punxsutawney, 8:39.35; 5, Altoona, 8:39.56; 6, South Western, 8:39.96; 7, Hollidaysburg, 8:59.09; 8, DuBois, 9:11.20.

High jump: 1, Hamilton, SC, 6-0; 2, Moore, SC, 6-0; 3, Meinert, D, 5-10; 4, Zerbee, A, 5-10; 5, Hayford, H, 5-10; 6, Basal, H, 5-8; 7, Lynch, CL, 5-8; 8, (tie), Porter, CM, and Presloid, P, 5-8.

Long jump: 1, Hamilton, SC, 22-3.5; 2, Hefkin, SC, 22-3.25; 3, Fernandez, B, 21-3.5; 4, Adams, A, 21-0.5; 5, Sissoko, I, 20-11; 6, Petucci, A, 20-4; 7, Meinert, D, 20-2.75; 8, Basal, H, 19-8.

Triple jump: Not completed.

Shot put: 1, N. Hyde, SO, 52-1.5; 2, Wolf, SE, 49-8; 3, Tofano, A, 48-4; 4, Fields, SW, 47-4.75; 5, Lambert, B47-3.5; 6, Kroell, B, 46-9.5; 7, D. Hyde, SO, 45-11.5; 8, Greenblatt, P, 44-8.5.

Discus: Not completed.

Javelin: 1, Folcarelli, A, 169-2; 2, Wagner, MC, 161-3; 3, Yarger, CL, 159-7; 4, Shoemaker, MC, 152-1; 5, Barnett, D, 150-8; 6, Thompson, SC, 147-3; 7, Wilson, I, 141-1; 8, Thompson, SC, 134-3.

Pole vault: Not completed.

CLASS 2A BOYS (9 of 18 events)

Key, team standings: 1. (tie), D–Derry and ECC–Elk County Catholic 32; 3. K–Kane 29; 4. JO–Johnstonburg 26; 5. PV–Penns Valley 22; 6. (tie), FH–Forest Hills; PL–Purchase Line and JU–Juniata 18; 9. CR–Chestnut Ridge 17; 10. CC–Central Cambria 16; 11. (tie), WD–Windber and BD–Bedford 14; 13. (tie), T–Tyrone and BA–Bellwood-Antis 13; 15. (tie), WH–Westmont Hilltop and NC–Northern Cambria 11; 17. (tie), CH–Cambria Heights and HC–Homer-Center 9; 19. BG–Bishop Guilfoyle 7; 20. PM–Penns Manor 6; 21. NB–Northern Bedford 5; 22. BB–Berlin Brothersvalley 3; 23. U–United; PC–Penn Cambria and BC–Bishop Carroll 2; 26. BEA–Bald Eagle Area 1.

100 dash: 1, Huss, D, 12.01; 2, Klinefelter, PV, 12.06; 3, Williams, HC, 12.09; 4, Wolfe, BA, 12.20; 5, Conrad, BG, 12.21; 6, Foor, BD, 12.24; 7, Pura, JO, 12.33.

200 dash: Not held.

400 dash: 1, Kutchman, CC, 50.62; 2, Huss, D, 51.42; 3, Maze, K, 51.87; 4, Worthing, BA, 52.12; 5, Hinton, JO, 52.76; 6, Koss, ECC, 52.97; 7, Barbato, WH, 53.22; 8, Zembower, BD, 53.54.

800 run: Not held.

1600 run: 1, Baublitz, JU, 4:29.20; 2, Z. Kohler, T, 4:36.44; 3, Sands, PV, 4:40.52; 4, Zimmerman, NB, 4:41.35; 5, Fetzer, WH, 4:44.43; 6, Dippold, ECC, 4:45.10; 7, Carnovale, ECC, 4:45.78; 8, J. Kohler, T, 4:48.15.

3200 run: Not held.

110 hurdles: 1, Broadway, D, 15.30; 2, Snyder, CR, 15.47; 3, Vasas, WD, 15.62; 4, Farabaugh, CH, 16.13; 5, Kemmer, JO, 16.38; 6, Connor, BB, 16.39; 7, Latshaw, FH, 16.69; 8, Paronish, NC, 17.39.

300 hurdles: Not held.

400 relay: 1, Elk County Catholic, 44.66; 2, Johnsonburg, 44.73; 3, Forest Hills, 45.12; 4, Bedford, 45.79; 5, Tyrone, 46.26; 6, Homer-Center, 46.41; 7, Bishop Carroll, 47.06; 8, Penn Cambria, 47.22.

1600 relay: Not held.

3200 relay: 1, Elk County Catholic, 8:24.05; 2, Penns Valley, 8:39.16; 3, Central Cambria, 8:41.80; 4, Westmont Hilltop, 8:56.52; 5, Derry, 8:59.22; 6, Windber, 9:05.01; 7, Forest Hills, 9:07.10; 8, Puchase Line, 9:16.97.

High jump: Not completed.

Long jump: Not completed.

Triple jump: Not completed.

Shot put: 1, Blint, K, 47-9.5; 2, Cowan, JO, 47-0; 3, Scalese, PL, 46-4.25; 4, Knisley, CR, 44-0.25; 5, Bobby, CH, 43-8.5; 6, Goncher, PL, 42-10.5; 7, George, U, 42-3.25; 8, Wertman, BA, 42-2.75.

Discus: Not completed.

Javelin: 1, Paronish, NC, 175-5; 2, Fyock, PL, 167-6; 3, Dumm, PM, 158-0; 4, Hanik, WD, 154-5; 5, Bobby, ECC, 153-2; 6, Liebel, BG, 152-3; 7, Heisler, BA, 150-10; 8, J. Weigand, PC, 146-4.

Pole vault: 1, Race, K, 12-6; 2, Lehman, JU, 12-6; 3, Krug, FH, 12-6; 4, Lingsch, BD, 12-0; 5, Miller, CR, 12-0; 6, Hottel, K, 12-0; 7, Daubert, FH, 11-6; 8, Turner, BEA, 11-6.

COMMENTS