Eagles, Devils split meet

H.S. Track & Field

TYRONE — Bellwood-Antis topped Tyrone, 85-65, in high school boys track and field action on Thursday.

Bellwood-Antis’ Dylan Wilson won both hurdles, and Shawn Wolfe captured the 100- and 200-meter dashes. Tyrone’s Jacob Meredith won the high jump and long jump.

On the girls side, Tyrone won, 82-68, behind three wins from Tori Foy’s triumphs in the shot put, discus and javelin. Payton Wagner won both hurdles, Tori Crabtree won the 800 and 1600 runs, and Emily Fusco captured the long and triple jump.

BOYS

100 dash: 1, Wolfe, BA, 11.2; 2, Mitchell, T, 11.54; 3, Clifton, T, 11.85. 200 dash: 1, Wolfe, BA, 22.8; 2, Mitchell, T, 23.53; 3, Worthing, BA, 23.73. 400 dash: 1, Worthing, BA, 52.72; 2, Gripp, T, 56.22; 3, DeArmitt, BA, 56.27. 800 run: 1, Z. Kohler, T, 2:12; 2, J. Kohler, T, 2:14; 3, DeArmitt, BA, 2:17. 1600 run: 1, J. Kohler, T, 4:55; 2, Z. Kohler, T, 4:58; 3, VanKirk, BA, 5:18. 3200 run: 1, Z. Kohler, T, 10:43; 2, J. Kohler, T, 10:46; 3, VanKirk, BA, 10:47. 110 hurdles: 1, Wilson, BA, 17.57; 2, Walk, T, 17.85; 3, Younker, BA, 19.32. 300 hurdles: 1, Wilson, BA, 45.54; 2, Walk, T, 45.94; 3, Cuevas, BA, 48.89.

400 relay: 1, Bellwood-Antis (Watters, Wolfe, Worthing, Mallon), 44.96. 1600 relay: 1, Bellwood-Antis (DeArmitt, Wilson, Wolfe, Worthing), 3:47. 3200 relay: 1, Tyrone (Rice, imler, J. Kohler, Z. Kohler), 9:31. High jump: 1, Meredith, T, 5-8; 2, Engle, BA, 5-8; 3, Watters, BA, 5-4. Long jump: 1, Meredith, T, 21-1; 2, Engle, BA, 19-7.5; 3, Vasbinder, T, 19-6. Triple jump: 1, Engle, BA, 42-11.75; 2, Vasbinder, T, 42-4.5; 3, Mitchell, T, 37-3.5. Shot put: 1, Wertman, BA, 43-11.5; 2, Wertz, BA, 40-8; 3, Peterson, T, 39-9. Discus: 1, Zitterbart, BA, 100-8.5; 2, Wertman, BA, 97-9; 3, Moore, BA, 90-2. Javelin: 1, Heisler, BA, 145-5; 2, Tornatore, BA, 136-8.5; 3, Zimmerman, T, 134-11. Pole vault: 1, Faith, BA, 11-0; 2, Taylor, T, 10-0; 3, Noonan, BA, 8-6.

GIRLS

100 dash: 1, Gailey, T, 13.93; 2, Focht, BA, 14.03; 3, Danish, BA, 14.33. 200 dash: 1, Focht, BA, 28.68; 2, Gailey, T, 29.78; 3, Wright, T, 29.91. 400 dash: 1, Yingling, BA, 1:05.05; 2, Saltsgiver, T, 1:09.69; 3, Campbell, BA, 1:12.56. 800 run: 1, Crabtree, T, 2:41; 2, Yingling, BA, 2:50; 3, L. Fusco, T, 2:59. 1600 run: 1, Crabtree, T, 6:09; 2, Bartlett, BA, 6:12; 3, Yohn, BA, 7:11. 3200 run: 1, Bartlett, BA, 13:31; 2, Yohn, BA, 16:28; 3, Goodman, T, 18:13. 100 hurdles: 1, Wagner, T, 17.73; 2, Parson, BA, 19.24; 3, Reiter, BA, 19.28. 300 hurdles: 1, Wagner, T, 53.7; 2, Reiter, BA, 55.33; 3, Decker, T, 55.47.

400 relay: 1, Tyrone (Crabtree, Gailey, Wright, Johnson), 54.52. 1600 relay: 1, Tyrone (Wagner, Wright, Saltsgiver, E. Fusco), 4:52. 3200 relay: 1, Bellwood-Antis (Campbell, Heisler, Lonsinger, Yingling), 11:31. High jump: 1, K. Mercer, BA, 5-0; 2, L. Fusco, T, 4-8; 3, Crofchek, T, 4-2. Long jump: 1, E. Fusco, T, 15-4.75; 2, K. Mercer, BA, 15-4; 3, B. Foy, T, 14-4. Triple jump: 1, E. Fusco, T, 33-4.75; 2, Saltsgiver, T, 32-11.5; 3, K. Mercer, BA, 31-6.5. Shot put: 1, T. Foy, T, 27-10.5; 2, Bennett, BA, 79-5; 3, Engle, BA, 77-5.5. Discus: 1, T. Foy, T, 80-4; 2, Bennett, BA, 79-5; 3, Engle, BA, 77-5.5. Javelin: 1, T. Foy, T, 88-5; 2, Crofchek, T, 83-3.5; 3, Decker, T, 82-5.5. Pole vault: 1, Gerwert, BA, 10-6; 2, Shuke, BA, 7-6; 3, Smith-Leshner, BA, 7-6.

Records: Bellwood-Antis boys (15-0).

Leidy wins four

ALEXANDRIA — Taylor Leidy won four events to front Juniata Valley as the Lady Hornets split in an Inter-County Conference triangular home meet against Mount Union and Southern Huntingdon.

Leidy scored 20 points for Valley in each meet by capturing the 100 meters (13.52), 200 meters (29.31), 110 hurdles (17.45) and long jump (15-5.5).

The Lady Hornets defeated Mount Union by a 109-41 score while losing to Southern Huntingdon, 77-72. Southern Huntingdon was an 88-49 victor over Mount Union.

The Juniata Valley boys dropped two, falling 118-32 to Southern and 106-33 to Mount Union.

COMMENTS