Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | All Access E-Edition | Home RSS
 
 
 

5 area girls make all-state softball team

July 6, 2013
The Altoona Mirror

Five area girls made the Pennsylvania High School Softball Coaches Association all-state first team, it was announced recently.

In Class AA, Central's Ashley Smith, a third baseman, and Taylor McKnight, a designated hitter, made the first team along with Chestnut Ridge outfielder Stephanie Deaner and Bellwood-Antis outfielder Emily Nagle.

In Class A, Claysburg-Kimmel's Kiersten Coho made it as a first-team pitcher.

Philipsburg-Osceola placed six girls on the AA second team, including pitcher Kate Burge, catcher Carly Gonder, first baseman Mackenize Burge, shortstop Abby Showers and outfielders Haley Frank and Megan Bainey. Penn Cambria designated hitter Kelly Yusko also made the AA second team.

Other second-team selections were Hollidaysburg's Hannah Mercer as a AAA shortstop, Claysburg-Kimmel's Kala Brumbaugh as a Class A outfielder and Portage's Emily McCabe as a Class A outfielder.

Honorable mention picks in AA included Bellwood-Antis' Taylor Payne, Huntingdon's Briana Mort and Chestnut Ridge's Bridgit Yothers.

CLASS AAAA

FIRST TEAM

POY Alayna Astutuo, Canon-McMillan

Pitchers Alexis Bower, Williamsport; Lauren Quense, Neshaminy; Valley; Marly Laubach, Northampton

Catchers Abby McCartney, Canon-McMillan; Julia Schoenewald, Central Bucks East

First basemen Caitlin Donahue, Wallenpaupack; Mariah Kondravy, Liberty

Second basemen Maria Trivelpiece, Hazelton Area; Rachael Mumma, Cumberland Valley

Shortstops Brittany Smith, Wilson; Jordan Seneca, Plum; Gloriann Plank, Conestoga Valley

Third basemen Kayla Glossner, Central Mountain; Christina Basara, Pennsbury

Outfielders Sarah Dowd, Owen J. Roberts; Cassidy Godber, Warwick; Hallie Bilker, Central Bucks South; Jill Arnoso, Cumberland Valley; Allie Chase, Central Bucks East; Haley Norton, Spring Grove

DP/DH Paige DeCrew, Pennridge; Jessie Beiter, McKeesport Area

SECOND TEAM

Pitchers Rachel Demko, Hazelton Area; Nicole Allen, Conestoga Valley; Nicole Casagrand, Hatboro-Horsham; Kayla Sullenberger, Cumberland

Catchers Sami Hartman, Dallastown; Tara Carone, McDowell

First Basemen Kayla Merrima, Dallastown; Heather Lutz, Hatboro-Horsham; Shelby Noel, Greater Latrobe

Second basemen Jess Greenwald, Pennsbury; Morgan Alisauckas, Pottsville Area

Shortstops Hanna Edwards, Cumberland Valley; Sara Croft, New Oxford; Amanda Jones, Dallastown; Alyshia Dellatore, Liberty

Third basemen Julia McGovern, Neshaminy; Kelsey Wisner, Central York

Outfielders Shannon Weaver, Wilson; Taylor Brooks, Williamsport Area; Sam Garritano, Owen J. Roberts; Alexa Taylor, Red Lion; Sierra McKee, DuBois

DP/DH Taylor Rohbaugh, Central York; Shannon Clemens, Owen J. Roberts

HONORABLE MENTION

Amanda Homighausen, Central Dauphin; Olivia Gumbita, Greater Latrobe; Lauren Lichtenwalner, Hempfield; Bekah Slattery, Daniel Boone; Jackie Bilotti, North Penn; Mikala Pomerici, Penn Manor; Bonnie Pierson, North Alleghany; Melissa LeClair, Plum; Ally Dzwis, Central York; Dani Aikins, York Tech; Cheyenne Fulcher, York Tech; Jessieca Strouse, Central Mountain; Mikayla Bower, Williamsport Area; Caroline Schoenwald, Kayla Caruso, Central York; Michelle Holweger, North Penn; Lacy Smith, Manheim: Lexi Kehl, Pottsgrove; Township; Reilly Gearhart, Manheim Township; Olivia Larusso, Canon-McMillan; Brittany Koch, Central Mountain; Jordan Miller, Central York; Katie Foran, Central Dauphin; Abigail Ebright, Central Dauphin East; Katie Shultz, Red Lion; Taylor Boyer, Mifflin County; Kelsey Collins, Dallastown; Amanda Kulp, Methacton; Gabby Tareilla, Spring-Ford; Ashley Smith, Central; Cheyenne McKee, DuBoisKatie Civitello, Methacton

CLASS AAA

FIRST TEAM

POY Gina Chieffallo, Valley View

Pitchers Jayne Oberdorf, Greensburg Salem; Amanda Krolczyk, Fort LeBoeuf; Sophia Leaman, Donegal

Catchers Madi Emenheiser, Donegal; Anna McElroy, Valley View

First basemen Jolene Young, Fort LeBoeuf; SaraStauffer, Mifflinburg

Second basemen Kailin Ishman, Warren; Christin Dunkling, Athens

Shortstops Stacey Capp, Montour; Aerika High, Manheim Central; Blaise Cholish, Valley View;

Third basemen Paige Stuppy, Northern Lebanon; Holly Peacock, Jersey Shore

Outfielders Zina Knight, Danville; Claire Sebastianelli, Valley View; Kayla Allen, Jersey Shore; Courtney Keefer, Northern York

DP/DH Tara Klee, Hamburg Area; Joelle Morey, Bethlemhem Catholic

SECOND TEAM

Pitchers Alexa Bupp, Warren; Sam Lichtner, Twin Valley; Alli Lloyd, Mifflinburg

Catchers Vanessa Cooper, Bellefonte; Mackenna Miller, Milton

First basemen Sara Braungard, Lampeter-Strasburg; Rachel Clippinger, Manheim Central

Second baseman Hayley Bollinger, Donegal; Kayla Michael, West York

Shortstops Lauren Reichard, Eastern York; Step Gainer, Donegal; Arastina Barry, Saucon Valley; Hannah Mercer, Hollidaysburg

Third basemen Jackie Faircloth, Bermudian Springs; Mariah Miller, Eastern York

Outfielders Mary Ward, Greencastle-Antrim; Cheyenne Hassler, ELCO; Meghan Loughery, Phoenixville; Kara Sainato, Ellwood City;

DP/DH Kara Sainato, Ellwood City; Halle Marion, Middletown;

HONORABLE MENTION: Brittany Wagner, Big Springs; Julie D'Arrigo, Kennard-Dale; Shannon Baker, Corry; Sara Diggers, Kennard-Dale; Melissa Albe, Palisade; Kelsey Crabb, Mifflinburg; Avery Lorson, Jersey Shore; Erica DeVinney, Bellefonte: Helena Supsic, Shamokin; Brittany Wagner, Big Springs; Janel Tracy, Palmerton; Allania Banta, Fort LeBoeuf; Rebecca Caputo, Jersey Shore; Sophie Hankee, Northern Leghigh; Megan Loughery, Phoenixville; Lisa Kehl, Pottsgrove; Ashley Lechner, Lampeter-Strasburg;

CLASS AA

FIRST TEAM

POY Ethel Santai, Pine Grove

Pitchers Raven Rozantz, Fairview; Taylor Parker, Warrior Run; Kristen Wilson, Riverside;

Catchers Amanda Danneker, Loyalsock; Haley Hirn, Annville-Cleona

First basemen Jackie Clemens, Warrior Run; Kim Burdett, Shenango

Second basemen Ashleigh Bair, Loyalsock; Lauren Leppo, Holy Cross

Shortstops Maddy Grimm, Ligonier Valley; Kayla Kupniewski, Fairview; Megan Hartwell, Bishop McDevitt

Third basemen Deanna Laughman, Delone Catholic; Ashley Smith, Central

Outfielders Samantha Bertasavage, Pine Grove; Stephanie Deaner, Chestnut Ridge; Emily Nagle, Bellwood-Antis; Vanessa Hoffman, Susquenita; Darian Brenner, Annville-Cleona; Hannah Edwards, Catasaugua

DP/DH Kalie Rzodkiewicz, Harbor Creek; Taylor McKnight, Central

SECOND TEAM

Pitchers Kayla Briggs, Chartiers-Houston; Cassie Rickrode, Delone Catholic; Kate Burge, Philipsburg-Osceola

Catchers Carly Gonder, Philipsburg-Osceola; Kelly Bridgham, Troy

First basemen Allison Czap, Loyalsock; Maggie Smith, Wellsboro; Mackenzie Burge, Philipsburg-Osceola

Second basemen Ally DeVoir, Wyalusiing

Shortstops Abby Showers, Philipsburg-Osceola; Shelbee Holcomb, Delone Catholic; Koryn Wickwire, Towanda; Shannon Stricker, Conwell-Egan

Third basemen Carly Swisher, Central Columbia; Liza Feagley, Mount Union

Outfielders Emily Long, Lourdes; Haley Frank, Philipsburg-Osceola; Megan Bainey, Philipsburg-Osceola; Katy Swartz, Warrior Run;

DP/DH Carrie Fix, York Catholic; Kelly Yusko, Penn Cambria;

HONORABLE MENTION

Mallory Tomaschik, Southern Columbia; Megan Olsen, Brandywine Heights; Taylor Payne, Bellwood-Antis; Erika Makie, Holy Cross; Amanda Houck, Pequea Valley; Char Rosini, Lourdes; Amanda Knaub, Trinity; Brianna Mort, Huntingdon; Megan Dudish, Bald Eagle Area; Amy Clark, Titusville; Tara Gorman, Notre Dame; Jordan Dardas, Catasauqua; Emily Smull, Pen Argyl; Kristin Blass, Southern Columbia; Hannah Edwards, Catasaugua; Sarah Ingerick, Wellsboro; Kasey DeVoir, Wyalusing; Kayla Lavella, Southern Columbia; Bridgit Yothers, Chestnut Ridge; Alaina Wickwire, Towanda; Sara Durika, Hanover; Marissa Shellhamer, Central Columbia: Emma Scheigert, Schuykill Haven;

CLASS A

FIRST TEAM

POY Juli Weber, Tri-Valley

Pitchers Kiersten Coho, Claysburg-Kimmel; Chelsie Souto, NE Bradford; Cassidy Pinchorski, Williams Valley; Madison Shaffer, Neshannock;

Catchers Sarah March, South Williamsport; Rachel DiBartolomeo, Saegertown;

Infielders Alexandra Fischer, Neshannock; Kalynn Wheeland, South Williamsport; Hannah Nestor, Williams Valley; Reighly Melochick, Minersville; Kayla Snyder; Millersburg; Kara Leonard, Southern Huntingdon; Michele Smith, Bloomsburg; Marissa DeMatteo, Neshannock

Outfielders Sarah Walasavage, Minersville; Maddy Johnson, NE Bradford; Chelsea Konyar, Halifax; Rachel Floyd, South Williamsport; Rayanna Furst, Neshannock; Rayanne Hawk, Williams Valley;

DP/DH Arianna Hanley, Saegertown; Jessica Ringler, HOPE (Hyndman Christian)

SECOND TEAM

Pitchers Amber Bingamen, Upper Dauphin; Joanna Ragen, Iroquois; Mary Wallick, Bristol;

Catchers Morgan Cox, Halifax; Karly Willison, HOPE (Hyndman Charter)

Infielders Calla Johnson, NE Bradford; Kaylie Harer, Montgomery; Caitlin Dauberman, Muncy; Kylie Doyle, Williams Valley; Tori Tansley, Old Forge; Tara Gorman, Notre Dame

Outfielders Rachel Hite, Montgomery; Kala Brumbaugh, Claysburg-Kimmel; Emily McCabe, Portage; Faith Carson, Notre Dame

DP/DH Makaylah Holbert, NE Bradford; McKenzie Popatak, Sharpsville

HONORABLE MENTION

Marlo Roadcap, Millersburg; Amanda Kustanbauter, Muncy; Rachel Danneker, Saint John Neuman Regional; Crystal Good, Muncy; McKenna Garlock, Southern Huntingdon; Amy Heggenstaller, Greenwood

 
 

EZToUse.com

I am looking for: