Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | All Access E-Edition | Home RSS
 
 
 

Bedford sweeps PC, Richland

April 11, 2013
The Altoona Mirror

JOHNSTOWN - Both the Bedford boys and girls teams swept meets from Penn Cambria and host Richland.

The Bedford boys, led by double-winners Dan Arnold (110 hurdles, 300 hurdles) and Will Cachman (1600 run, 3200 run) defeated Richland, 90-60 and Penn Cambria, 121-29. Penn Cambria got a triple-victory performance from James Mardula in the high jump, long jump and triple jump.

The Bedford girls won, 102-47 over Richland, and 92-58 over Penn Cambria behind a triple-victory outing from Katie Lippencott in the shot put, discus, and triple jump, and double-victory outings from Jalissa Snyder in the 800 run and 200 dash, Carrie Baker in the pole vault and 400 dash.

Arlee Simendinger won the 1600 and 3200 runs for Penn Cambria.

BOYS

100 dash: 1, Flick, R, 11.63; 2, Krauss, B, 11.75; 3, Cook, B, 11.75. 200 dash: 1, Flick, R, 23.87; 2, Cook, B, 24.00; 3, Fallna, R, 24:21. 400 dash: 1, Colvin, Rm, 52.93; 2, Stroup, B, 53.81; 3, Baer, B, 54.85. 800 run: 1, Colvin, R, 2:06.22; 2, Baker, B, 2:14.82; 3, Kendall, B, 2:18.14. 1600 run: 1, Kachman, B, 4:51.90; 2, Eckroth, R, 5:07.44; 3, Marx, R, 5:16.28. 3200 run: 1, Kachman, B, 10:24.40; 2, Suttton, PC, 1:01.57; 3, Marx, R, 11:05.62. 110 high hurdles: 1, Arnold, B, 16:18; 2, Luciew, R, 17:06; 3, Shaffer, R, 18:62. 300 intermediate hurdles: 1, Arnold, B, 44.13; 2, Luciew, R, 45.13; 3, Shaffer, R, 45.56.

400 relay: 1, Bedford, 45.81. 1600 relay: 1, Bedford, 3:38.2. 3200 relay: 1, Bedford, 8:43.63. High jump: 1, Mardula, PC, 6-2; 2, Stroup, B, 5-10; 3, Civis, R, 5-10. Long jump: 1, Mardula, PC, 6-2; 2, Somiari, R, 19-0; 3, Hurity, PC, 16-7. Triple jump: 1, Mardula, PC, 41-9; 2, Somiari, R, 41-4; 3, Tsikalas, PC, 39-11. Shot put: 1, Koontz, B, 41-10; 2, Wirick, B, 41-6; 3, Joy, R, 39-8. Discus: 1, Hoover, R, 124-9; 2, Wirick, B, 121-0; 3, Koontz, B, 113-4. Javelin: 1Demoss, B, 154-0; 2, Kendall, B, 128-5; 3, Growden, B, 120-0. Pole vault: 1, Bottenfield, B, 12-0; 2, Clapper, B, 11-0; 3, Rhodes, B, 10-6.

GIRLS

100 dash: 1, Petney, PC, 13:12; 2, D. Pompa, PC, 13.75; 3, Warshel, R, 13.81. 200 dash: 1, Snyder, B, 28.25; 2, Gindlesberger, R, 29.50; 3, Simeone, R, 29.59. 400 dash: 1, Baker, B, 1:03.82. 2, Diehl, B, 1:07.5; 3, D. Pompa, PC, 1:08.25. 800 run: 1, Snyder, B, 2:35.81; 2, Clavto, PC, 2;39.25; 3, Rogish, B, 2;50.25. 1600 run: 1, Simendinger, PC, 5:40.89; 2, Fierro, B, 5:51.39; 3, S. Pompa, PC, 6:48.49. 3200 run: 1, Simendinger, PC, 12:50.21; 2, Fierro, B, 13:06.83; 3, Clauto, PC, 14:43.07. 110 high hurdles: 1, Warshel, R, 16.81; 2, Slovikosky, PC, 18:12; 3, Burtnett, B, 18:44. 300 intermediate hurdles: 1, Schmidt, R, 53.50; 2, Burtnett, B, 53.82; 3, Bebout, B, 57.37.

400 relay: 1, Penn Cambria, 53.50. 1600 relay: 1, Bedford. 3200 relay: 1, Bedford, 10:41.88. High jump: 1, Myers, PC, 4-10; 2, Feather, BED, 4-8; 3, Rogish, B, 4-8. Long jump: 1, Harshel, R, 15-4; 2, Lippincott, B, 15-0; 3, Slovikosky, PC, 14-7. Triple jump: 1, Lippencott, B, 34-0; 2, Myers, PC, 32-4; 3, Sloivkosky, PC, 29-3. Shot put: 1, Lippencott, B, 34-0; 2, Myers, PC, 32-4; 3, Slovikosky, PC, 29-3. Discus: 1, Lippencott, B, 31-10; 2, Rizzo, R, 77-1; 3, Imler, B, 66-11. Javelin: 1, Wheeler, PC, 91-1; 2, Meyers, B, 83-0; 3, Wolford, B, 74-4. Pole vault: 1, Baker, B, 9-0; 2, Feathers, R, 8-0.

Altoona wins pair

MONROEVILLE - Because of weather, the Altoona boys and girls did not get in a full meet against Gateway and Plum on Wednesday afternoon, but they did get enough in to each secure two wins.

A rain delay and a hailstorm delay forced officials to call the meet after just 13 events were completed of the 18 scheduled events. The Altoona girls won, 58-51, over Gateway, and 74-34 over Plum. The Altoona boys won, 58-51, over Gateway, and 91-17 over Plum.

There were no double winners for either Altoona teams, which are now both 2-0.

GIRLS

100 dash: 1, Pilston, P; 2, Williams, A; 3, Crawford, G. 200 dash: Not held. 400 dash: 1, Crawford, G, 58.8; 2, Palfey, A, 1:01.84; 3, Hillard, A, 1:08.63 . 800 run: 1, Crawford, G, 2:30.2; 2, Port, A, 2:31.9; 3, Pensyl, A, 2:35.6. 1600 run: 1, Port, A, 5:47; 2, Pensyl, A, 5:54.; 3, Williams, G, 5:56 . 3200 run: Not held. 100 low hurdles: 1, Amato, P, 16.22; 2, Albright, A, 17.33; 3, K. Stessney, A, 18.23. 300 intermediate hurdles: 1, Stevens, G, 49.38; 2, Albright, A, 51.49; 3, McAllister, G, 51.50 .

400 relay: 1, A (Williams, Albright, Wagner, Hatch), 51.38. 1600 relay: No race.. 3200 relay: 1, A (Pensyl, Conrad, DeBernardis, Sohmer), 10:49.8. High jump: 1, Pietropola, P, 5-2; 2, Joyce, P, 5-0; 3, Weston, A, 5-0. Long jump: Not held. Triple jump: Not held. Shot put: 1, Wilson, G, 34-1; 2, Taylor, G, 31-9; 3, Goodman, A, 31-6 1/2 . Discus: 1, Goodman, A, 95-6; 2, Taylor, G, 94-0; 3, Laich, A, 88-3 . Javelin: 1, Taylor, G, 105-11; 2, Goodman, A, 104-6; 3, Hileman, A, 83-1. Pole vault: 1, Mulhern, A, 10-6; 2, Luciano, A, 8-6; 3, Baldessaro, A, 8-6.

Records: Altoona girls (2-0)

BOYS

100 dash: 1, Gray, G ,11.05; 2, Means, G, 11.16 ; 3, U. Hill, A, 11.32. 200 dash: No race. 400 dash: 1, Means, G, 50.23; 2, Stolz, A, 52.16; 3, Reffner, A, 52.26 . 800 run: No race. 1600 run: 1, Foust, A, 4:31.3; 2, Palenchek, G, 4:38.2; 3, Futrell, A, 4:49.2. 3200 run: No race. 110 high hurdles: 1, Nicholson, G, 15.1; 2, U. Hill, A, 15.54; 3, Stevens, G, 15.69. 300 intermediate hurdles: 1, U. Hill, A, 42.22; 2, Stevens, G, 43.4; 3, Carper, A, 43.85.

400 relay: 1, Gateway, 44.26. 1600 relay: No race. 3200 relay: 1, Altoona (Stroh, Endress, Futrell, Foust), 8:39.4. High jump: 1, Lee, A, 6-2; 2, Stevens, G, 6-0; 3, Johnson, A, 5-10. Long jump: 1, Nicholson, G, 21-10 1/4; 2, Johnson, A, 20-5 1/2; 3, Lee, A, 20-4 1/4. Triple jump: Not held. Shot put: 1, Bauccio, G; 2, Robak, G; 3, Kutz, A. Discus: 1, Bauccio, G, 138-3; 2, Kutz, A, 117-6; 3, Hallinan, A, 104-1. Javelin: 1, Weigan, A; 2, Luciano, A; 3, Carper, A Pole vault: Not held.

Records: Altoona boys (2-0)

BG drops two

JOHNSTOWN - Nick Ceschini won the high jump at 5-0, and the shot put at 40-9, for Bishop Guilfoyle in its meet against Westmont Hilltop and Bishop McCort.

Westmont beat BG, 119-31, and Bishop McCort, 106-44. McCort beat BG, 78-45.

100 dash: 1, Cernasky, WH, 11.7. 200 dash: 1, Sabo, WH, 24.3. 400 dash: 1, Gagnon, WH, 54.7. 800 run: 1, Eckenrode, BM, 2:09. 1600 run: 1, Eckenrode, BM, 4:49. 3200 run: 1, Daily, WH, 10:47. 110 high hurdles: 1, Miller, WH, 18.6. 300 intermediate hurdles: 1, Miller, WH, 49.6.

400 relay: 1, WH, 46.0. 1600 relay: 1, WH, 3:50. 3200 relay: 1, WH, 9:12. High jump: 1, Ceschini, BG, 5-0. Long jump: 1, Burgo, BM, 18-3 . Triple jump: 1, Burgo, BM, 41-0. Shot put: 1, Ceschini, BG, 40-9. Discus: 1, Shriver,WH, 113-9. Javelin: 1, Woleschols, BM, 144-0. Pole vault: 1, Barron, WH, 12-3.

Records: Bishop Guilfoyle (0-2).

 
 

EZToUse.com

I am looking for: