Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | All Access E-Edition | Home RSS
 
 
 

Worthing, Bartlett pace B-A by Tigers

April 3, 2013
The Altoona Mirror

HOLLIDAYSBURG - Seth Worthing won two sprints and Kyle Bartlett captured two distance runs as Bellwood-Antis beat Hollidaysburg, 94-56, in both teams season openers in high school track and field Tuesday.

Hollidaysburg got two field wins from Matt Barton.

The Hollidaysburg girls team won all three relays (400, 1600, 3200) as it defeated Bellwood-Antis, 91-59.

BOYS

100 dash: 1, S. Worthing, BA, 11.2; 2, Brunner, H, 11.3; 3, Ruggery, H, 11.5. 200 dash: 1, S. Worthing; 23.2; 2, Brunner, H, 23.8; 3, O. Worthing, BA, 24.8. 400 dash: 1, Ventura, H, 55.0; 2, Terchanik, H, 56.6; 3, Burget, BA, 59.0. 800 run: 1, Baronner, H, 2:21; 2, Mills, BA, 2:23; 3, Peirce, H, 2:24. 1600 run: 1, K. Bartlett, BA, 5:02; 2, Snyder, H, 5:07; 3, A. Bartlett, BA, 5:08. 3200 run: 1, K. Bartlett, BA, 10:34; 2, Snyder, H, 11:15; 3, A. Bartlett, BA, 11:27. 110 high hurdles: 1, McMillen, BA, 16.6; 2, O'Shea, BA, 16.7; 3, Davis, BA, 17.1. 300 intermediate hurdles: 1, O'Shea, BA, 43.6; 2, McMillen, BA, 45.1; 3, Baker, H, 45.1.

400 relay: 1, BA (S. Worthing, O. Worthing, C. Worthing, O'Shea), 41.3. 1600 relay: 1, BA (McMillen, O'Shea, S. Worthing, Burget), 3:43. 3200 relay: 1, BA (K. Bartlett, A. Bartlett, I. Mills, S. Mills), 9:13.5. High jump: 1, Barnes, H, 5-4; 2, Ruggery, H, 5-2; 3, Pearson, BA, 5-0. Long jump: 1, C. Worthing, BA, 18-9; 2, Burch, BA, 17-11; 3, O. Worthing, BA, 17-7. Triple jump: 1, C. Worthing, BA, 38-3; 2, Burch, BA, 36-7; 3, Pearson, BA, 35-5. Shot put: 1, Barton, H, 44-3 1/2; 2, Davis, BA, 41-7; 3, Shawley, BA, 33-4. Discus: 1, Barton, H, 111-9; 2, Fleck, H, 105-6; 3, Shawley, BA, 103-6. Javelin: 1, Torsell, BA, 128-0; 2, Fleck, H, 126-4; 3, Shawley, BA, 125-1. Pole vault: 1, Denny, BA, 12-4; 2, Pierce, H, 10-6; 3, Harpster, H, 9-6.

Records: Hollidaysburg (0-1), Bellwood-Antis (1-0)

GIRLS

100 dash: 1, Aungst,H, 13.1; 2, Swogger, BA, 13.3; 3, Miller, BA, 13.6. 200 dash: 1, Swogger, BA, 28.7; 2, Aungst, H, 29.3; 3, Roman, H, 30.9. 400 dash: 1, Pond, H, 104.2; 2, Keefer, H, 108.8; 3, Allen, H, 114.1. 800 run: 1, Wilkinson, H, 2:42; 2, Leamer, BA, 2:56; 3, Whaley, BA, 3:03. 1600 run: 1, Pheasant, H, 6:00; 2, Plowman, BA, 6:33; 3, Simpson, H, 6:39. 3200 run: 1, Ansley, H, 13:25 ; 2, Plowman, BA, 14:46; 3, Johnson, H, 14:51. 100 low hurdles: 1, Palfey, H, 17.3; 2, Muir, H, 17.4 ; 3, Nevling, BA, 18.4. 300 intermediate hurdles: 1, Muir, H, 52.0; 2, Palfey, H, 52.8; 3, Carroll, BA, 58.4.

400 relay: 1, Hollidaysburg (Muir, Roman, Surma, Aungst), 53.2. 1600 relay: 1, Hollidaysburg (Pond, Keefer, Pheasant, Wilkinson), 4:30. 3200 relay: 1, Hollidayburg (Wilkinson, Pond, Ansley, Pheasant), 10:59. High jump: 1, Williams, H, 5-0; 2, Martin, BA, 5-0; 3, DeGol, BA, 4-4. Long jump: 1, Leamer, BA, 14-10; 2, Muir, H, 14-0; 3, Parnell, H, 13-7. Triple jump: 1, Parnell, H, 31-10.5; 2, Wilkinson, H, 31-6.5; 3, Surma, H, 30-8.5. Shot put: 1, Damiano, BA, 28-8; 2, Hanawell, BA, 24-10; 3, Gleason, H, 24-5. Discus: 1, Hanawell, BA, 87-9; 2, Damiano, BA, 85-5; 3, Givler, H, 85.2. Javelin: 1, Givler, H, 83-4; 2, Hanawell, BA, 79-2; 3, Damiano, BA, 65-2 . Pole vault: 1, Martin, BA, 6-6; 2, Claar, BA, 6-0; 3, Adams, Shade, BA, 5-6.

Records: Bellwood-Antis (2-1); Hollidaysburg (1-0).

P-O falls to Bison, Raiders

CLEARFIELD - Collin Maurer won two events (high jump, triple jump) as the Philipsburg-Osceola boys team fell to Bellefonte, 86 1/3-62 2/3.

Tim Eason (400, 800), Maurer (long jump, triple jump) and Logan Day (shot put, javelin) won two events each as P-O also fell to Clearfield, 85-65.

The P-O girls lost to Bellefonte, 78 1/2-62 1/2 , and to Clearfield, 107-34.

BOYS

100 dash: 1, Barnhart, PO, 12.2 ; 2, Webster, PO, 12.3 ; 3, Anderson, PO, 12.4. 200 dash: 1, Gipson, B, 23.7; 2, Barnhart, PO, 24.9; 3, Webster, PO, 25.4. 400 dash: 1, Gipson, B, 53.8; 2, Eason, PO, 57.0; 3, Webster, PO, 59.0. 800 run: 1, Eason, PO, 2:17; 2, Pensak, B, 2:22; 3, FInlay, B, 2:26. 1600 run: 1, Smith, B, 5:10; 2, Patrick, PO, 5:29; 3, Bennett, PO, 5:34. 3200 run: 1, O'Donnell, B, 11:01; 2, Smith, B, 11:01.5; 3, Tonmey, B, 12:01. 110 high hurdles: 1, Swartz, B, 16.8; 2, Trowbridge, B, 18.3; 3, Wisor, PO, 19.8. 300 intermediate hurdles: 1, Trowbridge, B, 46.6; 2, Swartz, B, 47.8; 3, Wisor, PO, 53.5.

400 relay: 1, Philipsburg-Osceola (Barnhart, Easter, Templeton, Boumerhi), 49.8. 1600 relay: 1, Bellefonte, 3:58. 3200 relay: 1, Bellefonte, 9:10. High jump: 1, Mauer, PO, 5-0; 2, Templeton, PO, 4-10; 2, O'Donnel, PO, 4-10. Long jump: 1, Gipson, B, 19-3 ; 2, Mauer, PO, 18-11 ; 3, Templeton, PO, 17-4. Triple jump: 1, Maurer, PO, 37-6 ; 2, Swartz, B, 36-5; 3, O'Donnell, B, 32-4. Shot put: 1, Grasser, B, 42-5; 2, Day, PO, 41-3 ; 3, Querns, B, 38-3. Discus: 1, Querns, B, 118-9; 2, Grasser, B, 116-8 ; 3, Feather, B, 102-7. Javelin: 1, Grasser, B, 134-0; 2, Day, PO, 122-0 ; 3, Feather, B, 118-10. Pole vault: 1, Patrick, PO, 8-0; 2, Hynd, Boumerhi, Ault, 7-6.

GIRLS

100 dash: 1, Longoria, C, 11.6; 2, Strattan, C, 12.0; 3, Barnhart, PO, 12.2. 200 dash: 1, Longoria, C, 24.6; 2, Barnahrt, PO, 24.9; 3, Tkacik, C, 25.1. 400 dash: 1, Eason, PO, 57.0; 2, Climie, C, 58.0; 3, Wilsoncroft, C, 59.0. 800 run: 1, Eason, PO, 2:17; 2, Freeman, C, 2:21; 3, Climure, C, 2:26. 1600 run: 1, Freeman, C, 5:18; 2, Patrick, PO, 5:29; 3, Salt, C, 5:32. 3200 run: 1, Sponsler, C, 11:27; 2, Freeman, C, 11:36; 3, Patrick, PO, 12:10. 110 high hurdles: 1, Graham, C, 16.5; 2, Conway, C, 19.4; 3, Wisor, PO, 19.8. 300 intermediate hurdles: 1, Graham, C, 44.0; 2, Shimmel, C, 46.5; 3, Wisor, PO, 53.5.

400 relay: 1, Clearfield, 46.6. 1600 relay: 1, Clearfield, 3:52. 3200 relay: 1, Philipsurg-Osceola (Hynd, Bennett, Eason, Patrick), 9:11. High jump: 1, Evan, C, 5-2; 2, Maurer, PO, 5-0; 3, Wilsoncroft, C, 5-0. Long jump: 1, Maurer, PO, 18-11; 2, Strattan, C, 18-2; 3, Templeton, PO, 17-4. Triple jump: 1, Maurer, PO, 37-6; 2, Price, C, 34-4; 3, Climie, C, 34-3. Shot put: 1, Day, PO, 41-3; 2, Lash, C, 37-7; 3, Bush, C, 37-7. Discus: 1, Bush, C, 110-11; 2, Whitehead, PO, 100-9; 3, Flanagan, C, 90-11. Javelin: 1, Day, PO, 122-0; 2, Good, PO, 110-1; 3, Johns, PO, 101-7. Pole vault: 1, Patrick, PO, 8-0; 2, Hynd, PO, 7-6; 3, Boumerhi, PO, 7-6.

 
 

EZToUse.com

I am looking for: