Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | All Access E-Edition | Home RSS
 
 
 

Brandis paces Lady Devils

September 20, 2012
The Altoona Mirror

EBENSBURG - Central Cambria's Alyssa Brandis took first place - one spot ahead of teammate Jordan Hayward - and led the Lady Red Devils to wins over Penn Cambria, 20-37, and Bedford, 15-49, in high school cross country Wednesday. Penn Cambria went 1-1, beating Bedford, 16-44.

The Central Cambria boys went 2-0, beating Penn Cambria, 27-29, and Bedford, 25-30. Bedford beat Penn Cambria, 25-32. PC's Garrett Sutton and Drew Slatko finished first and second, respectively.

BOYS

1, Sutton, PC, 17:51; 2, Slatko, PC, 18:07; 3, Williams, B, 18:14; 4, Jeffers, CC, 18:26; 5, Neumann, CC, 18:27; 6, Hodgson, CC, 19:23; 7, Karns, B, 19:47; 8, Descavich, CC, 20:11; 9, Ronan, B, 20:24; 10, Burket, B, 20:27.

GIRLS

1, Brandis, CC, 20:01; 2, Hayward, CC, 20:58; 3, Swope, CC, 21:09; 4, Simendinger, PC, 21:14; 5, Clauto, PC, 22:07; 6, Bracken, CC, 22:10; 7, McGarry, PC, 22:11; 8, Craft, CC, 22:46; 9, Pompa, PC, 22:51; 10, Lipnic, CC, 23:10.

Tyrone girls win two

SPRING MILLS - Led by Jordon Wiser's finishing time of 21:19, the Tyrone girls team swept decisions from host Penns Valley (25-30) and Philipsburg-Osceola (17-38). The Penns Valley girls also defeated Philipsburg-Osceola, 25-31.

In the boys competition, Tyrone defeated Philipsburg-Osceola (16-47), but lost to Penns Valley (34-23). Penns Valley also defeated Philipsburg-Osceola (15-49).

BOYS

1, Decker, PV, 17:35; 2, Fuller, PV, 19:04; 3, Everhart, T, 19:07; 4, McCloskey, T, 19:28; 5, Houser, PV, 19:30; 6, Sessamen, T, 19:34; 7, Hurd, PV, 19:51; 8, Duvall, PV, 19:56; 9, Mothersbaugh, PV, 19:57; 10, Wallace, T, 20:28.

GIRLS

1, Wiser, T, 21:19; 2, Limbaugh, PV, 21:33; 3, Fedennko, PV, 22:42; 4, Brisbin, T, 23:51; 5, Walk, T, 24:27; 6, Yoder, PV, 24:30; 7, Harned, PO, 24:50; 8, McKernan, T, 24:51; 9, Beam, T, 25:51; 10, Guelich, PO, 26:10.

BG's Slobodnik wins race

JOHNSTOWN - Bishop Guilfoyle Catholic's Khristina Slobodnik finished in 21:13 to lead all girls runners in a quadrangular meet with Cambria Heights, Bishop McCort and Richland.

The Heights girls won two of three decisions, defeating Richland (15-44) and BG (15-50), but losing to Bishop McCort (42-18).

In boys competition, Richland's Nick Marks was the winner in 17:31. McCort's boys won decisions over Richland (25-30), Cambria Heights (25-35), and Bishop Guilfoyle (15-50). The Cambria Heights boys, led by Mike Dautlick's third-place finish in 18:07, lost to McCort and Richland (36-21), while defeating Guilfoyle (15-50).

BG did not field either a complete boys or girls team.

BOYS

1, Marx, R, 17:16; 2, Eckroth, R, 17:31; 3, Dautlick, CH, 18:07; 4, Boothman, CH, 18:07. 5, Mihalko, BM, 18:39; 6, Howard, BM, 18:41; 7, Eckenrod, BM, 18:43; 8, Illuzi, BM, 18:53; 9, Layton, BM, 19:11; 10, Miller, R, 19:11.

GIRLS

1, Slobodnik, BG, 21:13; 2, Phillips, BM, 21:32; 3, Karcher, BM, 21:43; 4, Link, CH, 22:15; 5, Weaver, BM, 22:18; 6, Whetly, BM, 22:36; 7, Mayerizk, BM, 22:42; 8, Szelong, BM, 22:58; 9, Schaefer, CH, 23:04; 10, Mihalko, BM, 23:06.

Records: Cambria Heights boys (5-5); Cambria Heights girls (7-3); Bishop McCort boys (5-1), Bishop McCort girls (4-1).

 
 

EZToUse.com

I am looking for: