Kennel association holds banquet

Courtesy photo MaryCarole Brannigan (left) receives the Altoona Area Kennel Association Inc. Good Sportsman Award from Kathleen Pike, AAKA vice president and banquet coordinator, during the Altoona Area Kennel Association Inc.’s Awards Banquet.

The Altoona Area Kennel Association Inc. held its annual awards banquet at Jethro’s on April 24.

The AAKA Inc. Good Sportsman Award was presented to MaryCarole Brannigan.

Following are the dogs’ titles and abbreviations:

Agility: ACT1-Agility Course Test Level 1, NF-Novice FAST, OF-Open FAST, XF-Excellent FAST, NA-Novice Agility, NAP, Novice Agility Preferred, OA-Open Agility, OAP-Open Agility Preferred, AX-Excellent Agility, MX-Master Agility, MXP-Master Agility Preferred, MXP2-Master Agility Preferred Level 2, MXP3-Master Agility Preferred Level 3, MXP4-Master Agility Preferred Level 4, MXP5-Master Agility Preferred Level 5, MXPB-Master Agility Preferred Bronze, MXPS-Master Agility Preferred Silver, MXB-Master Agility Bronze, MXS-Master Agility Silver, MXG-Master Agility Gold, NAJ-Novice Agility Jumper, NJP-Novice Agility Jumper Preferred, OAJ-Open Agility Jumper, OJP-Open Agility Jumper Preferred, AXJ-Excellent Agility Jumper, MXJ-Master Agility Jumper, MJB-Master Agility Jumper Bronze, MJP-Master Agility Jumper Preferred, MJP2-Master Agility Jumper Preferred Level 2, MJP3-Master Agility Jumper Preferred Level 3, MJP4-Master Agility Jumper Preferred Level 4, MJPB-Master Agility Jumper Preferred Bronze, MJS-Master Agility Jumper Silver, MACH-Master Agility Champion, MACH2-Master Agility Champion Level 2, PACH-Preferred Agility Champion

Barn Hunt: RATN-Novice Barn Hunt, RATO-Open Barn Hunt, RATS-Senior Barn Hunt

Breed: CH-Champion, GCH-Grand Champion, GCHB-Grand Champion Bronze, GCHS-Grand Champion Silver, BISS-Best In Specialty Show

CGC: Canine Good Citizen

CGCA: AKC Community Canine

CGCU: AKC Urban Canine Good Citizen

Derivative Titles: VCD1-Versatile Companion Dog, DC-Dual Champion, TC-Triple Champion

Farm Dog Certified: FDC

Field Trial: FC-Field Champion

Lure Coursing: JC-Junior Courser, CA-Coursing Ability, CAA-Coursing Ability Advanced, SC-Senior Courser, MC-Master Courser, LCX-Lure Courser Excellent

Obedience: BN-Beginner Novice, GN-Graduate Novice, GO-Graduate Open, UD-Utility Dog, CD-Companion Dog, PCD-Preferred Companion Dog, CDX-Companion Dog Excellent

Rally: RN-Rally Novice, RA-Rally Advanced, RE-Rally Excellent

Scent Work: SCN-Scent Work Container Novice, SBN-Scent Work Buried Novice

Temperment Testing: TT

Therapy: THD-Therapy Dog, THDN-Therapy Dog Novice, THDA-Therapy Dog Advanced, THDX-Therapy Dog Excellent

Tracking: TD-Tracking Dog

Trick: TKN-Trick Novice, TKI-Trick Intermediate, TKA-Trick Advanced, TKP-Trick Performer

The following awards were presented for achievements obtained at AKC sanctioned shows or trials during 2017:

Lisa Bodenski — Calandra’s More Than A Feeling CD PCD BN NA NAJ OA OAJ ACT1 ACT2.

Laurilie Burkholder — Barnic’s Chase My Triple Star CGCA CGCU TKN CA TT.

Kelly J. Corl — Brand’s Kaylee Marie TKN; Corl’s Roscoe P. Cooltrain NJP NFP TKN; Mending Hearts Hannah Banana TKN TKI TKA TKP.

Mark Criste — MACH Nitani-Karpediem Wild At Heart MJS TKN TKI TKA; Nitani’s Shining Star Of Western Hills MXJ TKN TKI TKA.

Lisa Davis — CH Centara JJ Patron CD TD VCD1 FDC CGCU.

Debra Dively — Barnes’ Abigail Mia Foxy Girl BN NA NAJ OA OAJ ACT2 CGCU TKN TKI TKA TKP.

Barb Hite-Irons — Lycinan Blue Ivystone PCD.

Christine Koller — Jana Karefree Halley’s Comet OA AXJ.

Tina McMullen — Daisy AXP AJP.

Tim and Kerri Moyer — Karefree Jana Believe In Me RN MXP2 MJP3 MJPB SCN SBN TKN TKI; Karefree’s Masterpiece TKN TKI; Karefree’s Naughty By Nature TKN TKI.

Tamsen Nuss — Hillocks Ancient King Of Laconia NAJ CGCA CGCU TKN.

Don and Darlene Ormsby — Armitage I’ll Have Another OAJ TKN TKI TKA TKP; Armitage Tickle Me Elmo TKN TKI TKA TKP; Jana Armitage Just One More TKN TKI TKA TKP.

Don Ormsby and Nancy Porta — Jana Ticket To Ride TKN.

Tammy Perkins — Adalwen Schwarz Engel NA NAJ CGCU TKN.

Kathleen Pike — MACH2 Gypsy Valiant Victor MJS.

Nancy Porta — BISS GCHS CH Jana Armitage Freelance AX OAJ CGCU TKN; CH Barwoods Harmony; Jana Karefree Hustle N Bustle TKN; CH Jana Kandisweet Minerva; Jana Pretty Is As Pretty Does RN MX MXJ NP NJP NF CGC TKN.

Robin Quist — DC FC CH Diamond’s Hawke Soaring Thru The Triple R SC MC LCX.

Mari Jo Reese — PACH Darci Mae PAX MXP3 MXP4 MXP5 MXPS MJPB MJP3 MJP4; Shadomoons Rockin Ava’s Trump Card NA NAJ OA OAJ AX AXJ NF OF.

Dani Rosenberry and James Underwood — CH Edan Hill’s Dreamsicle TKN; CH Edan Hill’s I Dreamed A Dream CGCU TKN THDN; CH Edan Hill’s I Have A Dream; CH Edan Hill’s Life Is But A Dream CGCU TKN THDN; CH Edan Hill’s Share The Dream; CH Nim Chimpsky V. Tani Kazari TKN TKI TKA; CH Rita Chiquita V. Tani Kazari TKN; CH Yarrow Hi-Tech Stuck On You At Edan Hill TKN TKI THDN; CH Yar-row’s Hi-Tech Dreamweaver TKN TKI; Edan Hill’s Dream-sicle CGC; Edan Hill’s If Dreams Come True CGC TKN; GCH CH Hi-Tech Marrakech Express CGC TKN; Mega Mindy V. Tani Kazari TKN THDN; Watermark Back To The Beginning At Edan Hill TKN TKI.

Anne Schettig — Slater-pryce Last One 4 The Honey Tree NA NAJ CGC TKN.

Grace Stevens — Halo Moon AXP AJP RATS.

Marty Strawmier — Fairwind Moves Like Jagger NAJ .

Wil and Diana Teeter — Jana’s Precious Wildflower MXB OF THDX; Karefree Jozie Catch Me If You Can NF THDA.

Connie Wilson — Kan Du’s Bridgette Blu’s NA OAJ.

COMMENTS