Community Foundation awards scholarships

The Central Pennsylvania Community Foundation submitted information about its 2017 scholarships to the Mirror in October. The scholarships are from the 2016-17 school year.

Sgt. Brandon Adams Information Technology Memorial Scholarship — Joshua Allison, Greater Altoona Career & Technology Center and Williamsburg Community High School.

Officer Chris Amerine Memorial Scholarship — Kirsten E. Beach, Altoona Area High School; Alexis Condrack, Tyrone Area High School.

Lisa Meyers Audet Memorial Scholarship — Tre Allen Butler, Alexis Hicks, Noah Benjamin Hoover and Joshua McKnight, Central High School, Martinsburg.

Bellwood-Antis High School Class of ’85 Scholarship — Joseph Padula and Devon Zheng, Bellwood-Antis High School.

Timothy A. Bartek Memorial Scholarship — Dylan M. Singer, Altoona Area High School & GACTC.

Adolph Benzel Memorial Scholarship — Lili Benzel, Bishop Guilfoyle Catholic High School, Altoona; Max Benzel, Saint Francis University, Loretto; and Cheyenne March, Delaware County Christian School, Newtown Square.

Lance Bettwy-Gottshall Scholarship — Maliqua K. Walker, Mount Aloysius College, Cresson.

Mary Bigelow-Sleek Memorial Scholarship — Kara Mills, Tyrone Area High School.

Blair County Civic Music Foundation Scholarship — Grace Everett and John Dennis McCoy, Hollidaysburg Area High School; Maria Knisely, Claysburg-Kimmel High School; Hanna Wyland, Altoona Area High School.

Richard K. Bouslough Memorial Education Scholarship — Derek Becker, Central High School; Casey Martin, Hollidaysburg Area High School.

Center for Adoption Education of Central PA Scholarship — Haley Butina, Tyrone Area High School.

Harry E. Clarke Scholarship — Hannah Johnston and Chase Smith, Central High School.

Ardie J. Dillen Memorial Scholarship — Anthony M. Koehle III, Altoona Area High School.

Erin Dodson Memorial Scholarship — Mykenah Lynn-Massar, Altoona Area High School.

Franklin M. “Frankie” Finelli II Memorial Scholarship — Melanie Boggs and Dylan M. Singer, GACTC and Altoona Area High School.

Doreen Fogle Memorial Scholarship — Kathleen Price, Bishop Guilfoyle Catholic High School; Sarah U. Brumbaugh, Altoona Area High School.

Vince Frank “Big V” Memorial Scholarship — Ethan Wood, Altoona Area High School.

The William E. “Bill” Frank and Swiss Club of Altoona Memorial Scholarship — Makayla Lauren Louise Ianuzzi, Altoona Area High School; Andrew Irwin, Bishop Guilfoyle Catholic High School.

Wendell Gahagan Community Service Award — Alexandra Garver, Central High School.

John J. Gallace Memorial Scholarship — Kyle Siskron-Leonard, Altoona Area High School.

Scott Garlick Memorial Scholarship — Noah J. Foor, GACTC and Hollidaysburg Area High School.

Scott Garlick Memorial Soccer Scholarship — Sammy Obeid, Hollidaysburg Area High School.

Donna D. Gority Scholarship — Maliqua K. Walker, Mount Aloysius College.

Hancock Group Employees & Associates Foundation Scholarship — Hannah Johnston, Central High School; Ethan M. Wood, Altoona Area High School.

Heuston Scholarship — Hannah Cole and Jacob P. Muthler, Central High School.

David and Janet Hileman Scholarships — Joshua Frye, Altoona Area High School; Abie Boutiller and Michael S. Cherry, Bellwood-Antis High School; Jenna Metzler and Anna Ormsby, Central High School; Elizabeth B. Brown, Alexis Cannistraci, Steven C. Colyer, Gavin Crispell, Hailey Durbin, Kasey Engle, Anthony Grassi, Michael Lewis, Joshua P. Maceno, Kenny McKernan, Bobbi Miller, Kara Mills, Cherah Mountz, Colby Pannebaker, Levi Raling, Mariah Simondale and Madalynn Veit, Tyrone Area High School; Silas S. Dishong and Noah Wheland, Williamsburg Community High School.

Zack Hinish Foundation Scholarship — Lauryn Zelnosky, nursing, Bishop Guilfoyle Catholic High School; Alyssa N. Cumming, special education, Bishop Guilfoyle Catholic High School.

The Jane Purdy Hite and Robert Lee Hite Scholarship — Noah J. Foor, GACTC and Hollidaysburg Area High School.

HOSA Scholarship — Megan Streightiff, Altoona Area High School and GACTC.

Sandra K. Howe Scholarship — Nora Eileen Reihart, Juniata Valley High School, Alexandria.

Fred and Joann Imler Scholarship — Kamrynn Wantz, Hollidaysburg Area High School.

Christopher P. Kopac Entrepreneurial Scholarship — Gavin J. Williamson, Altoona Area High School; Jarrod Piper, Hollidaysburg Area High School.

Norma A. Lestochi Memorial Scholarship — Kaylee Dunlap, Hollidaysburg Area High School.

Bessie Q. Levine Nursing Scholarship — Allison M. Hosko, Tyrone Area High School.

Jaclyn Marie Locktosh Memorial Scholarship — Devyn Yingling, Bishop Guilfoyle Catholic High School.

Jesse McElhinney Memorial Scholarship — Cherie J. Langenbacher, GACTC and Hollidaysburg Area High School.

David McGrath Memorial Award — Ryan M. Shope, Altoona Area High School.

E. Charles Makdad Memorial Scholarship — James O’Donnell, Altoona Area High School.

Nelson D. Metzger Memorial Basketball Scholarship — Jacob Muthler, Central High School.

M. Eudora Meyers Scholarship — Jaden Parker, Hollidaysburg Area High School.

Brian Morden Memorial Scholarship — Kyle Siskron-Leonard, Altoona Area High School.

Brian Morden Foundation Childhood Cancer Survivor Award — Alexis Kensinger, Bellwood-Antis High School.

Sister Theresa Nelen Scholarship — Jude Koehle, St. Michael the Archangel School, Loretto.

Oakes Family Scholarship — Ethan M. Wood, Altoona Area High School.

Marjorie J. Pennington Memorial Scholarship — Sadie H. Rhyner, Altoona Area High School.

Harold L. Price Scholarship — Nolan Walters, Hollidaysburg Area High School.

Christina Hughes Purcell Memorial Scholarship — Taylor Massey, Altoona Area High School.

Michael Ratzesberger Memorial Scholarship — Charles Patterson, Bishop Guilfoyle Catholic High School.

Shafer Greaves Family Scholarship — Isaac Fisher, Juniata College, Huntingdon.

Donna Sheehan Nursing Scholarship — Victoria Grigg, Hollidaysburg Area High School.

John E. and Elaine M. Smith Education Scholarship — Samantha J. Fickes, Claysburg-Kimmel High School.

Edgar and Maureen Smithe Scholarship — Kathleen Price, Bishop Guilfoyle Catholic High School; Joshua Lee, Hollidaysburg Area High School.

Scott Douglas Sparks Memorial Scholarship — Paige L. Umholtz, Tyrone Area High School.

Todd Gardner Sparks Performing Arts Memorial Scholarship — Maria Knisely, Claysburg-Kimmel High School.

Joseph T. and Dorothy E. Stasny Memorial Scholarship — Alexis Novak and Crystal M. Sendek, Conemaugh School of Nursing; Alyxandra Ibarra and Nicolas Jozefczyk, Duquesne University, Pittsburgh; Chelsea Keller, Juniata College; Lexie S. Wertz, Mount Aloysius College.

Aaron N. Stuckey Memorial Scholarships — Trent David Gearhart, Altoona Area High School and GACTC; Joshua Mc-

Knight, Jenna Metzler and Isaac Noel Snowberger, Central High School.

Teeter Group Foundation Scholarship — Jacob A. Dasher, Northern Bedford County High School, Loysburg; Dylan Varney, Forbes Road High School, Waterfall.

S. Rodger Walters Educational Scholarship — Dylan M. Singer, GACTC and Altoona Area High School.

Wilt-Gillette Science Award — Hannah Kostan and Ethan D. Kennedy, Central High School.

Judith Winfield Foundation Scholarship — Cooper Ray, Great Commission Schools, Altoona.

WISE Women of Blair County Scholarships — Mary Anne Cowfer, Penn Highlands Community College; Alyssa K. Gurskis, Saint Francis University; Tracie Cobb Irvin, Penn State Altoona; Annette M. Thompson, Penn Highlands Community College.

The Central Pennsylvania Community Foundation is 501(c)3

nonprofit. Contributions are tax-deductible.

For more information, write to the foundation at 1330 11th Ave., Altoona, PA 16601; call 944-6102; email Jodi Cessna, executive director, at cessna@centralpagives

.org; or visit www.centralpacf.org.

COMMENTS